Düzce Belediyesi tarafından BELMEK ve Spor Akademisi'ne tahsis edilen Aziziye Mahallesi’ndeki sosyal tesislerin restorasyonunun tamamlanmasının ardından peyzaj çalışmalarına geçildi.

Düzce Belediyesi’nden çalışmalara ilişkin yapılan bilgilendirmede, özellikle kadınların meslek edindirme kurslarına katılacağı ve Düzce’nin adını duyuracak gençlerin antreman yapacağı spor tesisi binasının iç ve dış onarımının yapılmasının ardından sıranın bahçe düzenlemesine geldiği vurgulandı. Etap etap ilerleyen çalışmalar doğrultusunda sosyal tesis bahçesinde Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından peyzaj düzenlemesine kısa süre içinde başlanacağı bildirildi.

‘Estetik ama güvenli hale getirmek istiyoruz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, BELMEK ve Spor Akademisi binasının bahçesini çevresiyle uyumlu ve güvenli hale getireceklerini kaydetti. Albayrak, “Burayı estetik ama güvenli hale getirmek istiyoruz. Düzce’mizin toprak yapısı her türlü ağacı ve peyzaj düzenlemesini kaldırmıyor. Biz de istemediğimiz olaylar başımıza gelmesin diye tedbir almak istiyoruz. İki ağacımız bu kış devrildi ve bir ağacımız da yan yattı. Bir önceki yıl iki ağaç devrildi. Buraya müdahale etmezsek peyder pey buradaki ağaçlar toprak yapısından dolayı gidecekler.” ifadelerini kullandı.

‘Sosyal tesiste ağaçlar kesilmeyecek’

Sosyal tesisin bahçesinde selvi ve sedir gibi ibreli ve güzel görüntüsü olan ağaçların olduğunu ancak köklerinin sağlam olmamasından dolayı devrilme riskinin yüksek olduğunu tespit ettiklerini belirten Albayrak, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Biz de ağaçlarımızı kısaltacağız ve güvenli bir hale getireceğiz. Hem ağaca zarar vermeyeceğiz hem de buraya gelen vatandaşların ve yoldaki araçların üzerine devrilme riskini ortadan kaldıracağız. Burada kesinlikle ağaç kesilmeyecek. Süs maksadıyla yeni ağaçları daha önce dikmiştik. Biz burada mevcudu kaldırmadan, en güzel ve en güvenli hale getireceğiz.”

‘İnsan bugüne kadar nasıl ayakta kaldığına şaşırıyor’

Diş tedavi eder gibi ağaçların çürüklerini tedavi ederek, devrilme riski olan ağaçları kaldırdıklarını belirten Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, “Zaman zaman teknik ekibimizle birlikte ağaçlarda tespitler yapıyoruz. Süleyman Kuyumcu Caddesi’ndeki bazı ağaçlar daha kesilmeden devrildi. İnsan bugüne kadar nasıl ayakta kaldığına şaşırıyor. Gerçekten insanların güvenliğini sağlıyoruz.” bilgilendirmesi yaptı.

‘Gölge veren ağaçlar dikilecek’

Kaldırılan ağaçların yerine yenilerinin dikileceği konusunda da kamuoyunu aydınlatan Park ve Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak, “Şu anda ağaç alımları yapıyoruz. Ağaçlar geldiğinde öncelikle kent merkezinde kaldırılan ağaçların yerine yenilerini dikeceğiz. Toprak yapısına uygun, hem gölge yapacak hem de dükkânların üst katlarına çıkmayacak. Hem de estetik sağlayacağız. Çiçek mevsimi geldiğinde yeni peyzaj çalışması sürekli yapılacak.” ifadelerinde bulundu.