Günlerdir süren orman yangınlarıyla mücadele 8. günde de devam ediyor. Şu ana kadar 32 ilde 160 yangın kontrol altına alındı. 5 ilde 14 farklı noktada ise yangınlara müdahale sürüyor. Yangınlarla mücadele tüm hızıyla devam ederken, birçok kurum, kuruluş ve STK’lar yangın felaketinden etkilenen vatandaşların yaralarını bir nebze olsun sarabilmek için yardım kampanyaları düzenlemeye başladı.

Düzce Belediyesi’nden itfaiye, personel ve içme suyu yardımı…

Ülkenin güneyinde farklı noktalarda süren orman yangınlara müdahalede destek olabilmek için geçtiğimiz günlerde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün talimatı ile bölgeye İtfaiye Müdürlüğü’ne ait 2 arazöz, 1 pikap ve 6 personeli bölgeye yollamasının hemen ardından ek olarak 13 tonluk su ikmal aracını ve 2 itfaiye personelini de bölgeye gönderdi.

Bölgede yaşayan vatandaşları da unutmayan Düzce Belediyesi, yangın felaketinden olumsuz etkilenen vatandaşların içme suyu ihtiyaçlarına da destek olabilmek adına 18 ton içme suyunu da bölgeye yolladı.

Koloğlu, ilçe genelinde kampanya başlattı

Bölgeye olan yardımlar tüm hızla devam ederken bir yardım kampanyası haberi de Cumayeri Belediyesi’nden geldi. Cumayeri Belediye Başkanı Mustafa Koloğlu’nun sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu. Haydi Cumayeri sloganı ile başlatılan yardım kampanyası ile ilgili Başkan Koloğlu, “Yangınların yakıp kül ettiği her ne varsa hepsini beraber yeşertmek için; Haydi Cumayeri… Yangınlarda mağdur olan vatandaşlarımız için; Belediye İş Merkezi zemin katta oluşturulan yardım toplama merkezine yardımlarınızı bırakabilirsiniz. Kullanılmamış olmak kaydıyla; Çarşaf, Yorgan, yastık, 6'şar kişilik tabak, çatal, kaşık, tencere, su bardağı vs. (Takım halinde), kullanılmamış beyaz eşya, ev tipi tüpü, kullanılmamış kanepe vs. ev eşyası.” ifadeleriyle ilçe halkına destek çağrısı yaptı.

Başkan Şahin bölgeye su tankeri gönderdi

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’de yangın felaketine ve yangından etkilenen vatandaşlara duyarsız kalmadı ve Kaynaşlı Belediyesi su tankerini Muğla’nın Milas ilçesine gönderdi.

O anları sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Birol Şahin, “Karınca misali... Yangını söndürme çalışmalarına destek için ilçemizde faaliyet yürüten Mart’ı Nakliyat ve Kaynaşlı Belediyesi olarak su tankerini Muğla- Milas'a gönderiyoruz. Allah yardımcıları olsun inşallah.” cümlelerini kullandı.

Beyköy Belediyesi de yardım elini uzattı

Düzce’den yardım kampanyaları haberleri bir bir gelirken Beyköy Belediyesi de Antalya’da yaşanan orman yangınlarına müdahalede yardım etmek için belediyeye ait su tankeri arazözü aracını yolladı.

Konu ile ilgili Belediye Başkanı Osman Kılıç, yaraların bir an önce sarılması temennisinde bulunarak, “Son yılların en büyük yangın felaketlerinden birini yaşayan Antalya’ya Belediyemiz Su Tankeri Arazöz Aracı ile destek için yola çıkmıştır yangından etkilenen tüm köylerimize şehirlerimize geçmiş olsun bir an önce bu felaketin son bulması ve yaraların sarılmasını temennisi ile geçmiş olsun benim güzel yurdum.” ifadelerine yer verdi.

HABER: Mustafa KİLELİ