banner851

banner614

16.10.2021, 12:34 1827

BEN AKSARAY’DA SADECE MAÇ SEYRETMEDİM…

Düzcespor’un deplasmanda oynadığı ve 3-0 yenildiği 68 Aksarayspor maçını, bu şehrin yeni yapılmış modern Dağılgan adı verilen stadında izledik dört arkadaş.  Ben, sadece bu maçı izlemedim.   Aksaray şehrini de izledim.   Hatta benimle birlikte bulunan üç arkadaşımla birlikte baktık, Düzce ile mukayese ettik beraber.  Bu maç için özel bir araçla, yaklaşık 5 saat süren bir yolculukla Aksaray iline gittik. Maç öncesi ve sonrası şehrin merkezinin hemen hemen tamamını gezme imkânımız oldu. Orta Anadolu’da 269 bin nüfuslu Düzce ölçeğinde bir ildir Aksaray.  Ankara- Niğde ve Konya illerinin ortasında, Adana’ya kadar uzanan bir güzergâhın üzerindeki bu şehri ilk defa görme imkânım oldu. Türkiye’de, Zonguldak’ın ardından çıkarılan bir yasa ile 68 plakasını alan bu ilimiz için acaba nasıl bir yer merakındaydım. Kafamda sonradan il olmuş, üç büyük şehrin ortasında, sıradan bir şehir olarak düşündüm Aksaray’ı.  “Düzce ile bir kıyaslayım” diyerek baktım dört bir yanına misafir olduğumuz Aksaray şehrinde.  Aksaray, kafamdan geçen gibi değildi işin doğrusu.  Ancak hiç de öyle bir şehir, öyle bir il merkezi değildi Aksaray.

TRAFİK DÜZENİNE ÖNEM VERMİŞLER

Karayolundan dönüp Aksaray’a yöneldiğimizde çok düzenli bir trafik geçişi, şehre girişler için üst geçitler kurulmuş, çok düzenli bir trafiğe şahit oldum. Hayretler içinde kaldım. Bizim Düzce’nin Çoban Kavşağı- Fiskobirlik Kavşağı- Öztürkler Kavşağı’nı düşündüm. Büyük Cami Sokağı’ndan Şakuç Köprüsü’ne uzanan, Aydınpınar Caddesi kavşağı gibi yayalar salavat getirerek geçmiyordu Düzce gibi.  Otobüs duraklarının camları oturakları pırıl pırıldı. Durak önlerine, yakınlarına araç park edenleri görmedim.  Durak yakınlarında bankamatiklere, marketlere ve iş yerlerine de izin verilmemiş Aksaray şehrinde. Bizdeki sıkıntılardan eser yoktu, bu şehirde. Belirgin yerlerde trafik ışıkları koymuşlar şehir merkezine.

HER YERE AYNI KALDIRIM, BULVAR VE YOL MODELİ

Yollar- bulvarlar geniş- geniş ve düzenli. Kaldırımlar hep aynı model taşla döşenmiş. Bizim Düzce gibi 350 metrelik torpilli bulvarları yok. Her semtte, her mahalleye her cadde ve bulvara aynı model kaldırım modeli uygulanmış. Sokaklar ve bulvarlar adeta kalemle-cetvel ile çizilmiş. Hepsi düzgün bir planlama uygulanmış sokak, cadde ve bulvarlara.  Arka mahallelerinde kaldırımsız bir tek sokak, eğri büğrü dökülmüş asfaltta biriken yağmur suları yoktu, bu güzel ilimizde. Köprüleri deve kamburu gibi eğri büğrü değildi, bu vilayetin. 

KALDIRIMLAR, ARAÇLARIN, ESNAFIN DEĞİL, YAYALARIN OLMUŞ.

Kaldırımlarında bir tane araç park edeni görmediğim gibi, esnaf ve mağazalarda mallarını kaldırımlara sermemiş. Kaldırımlarında ve trafiğe kapalı alanlarda motosikletliler yoktu. Şehirde, bisiklet yolları öyle düzenliydi ki tüm bisikletliler kurallara uygun davranıştaydı. Motosikletliler kasklı, cadde ve yollarda egzoz patlatıp korna çalmıyor, motorlarını yayaların üstüne sürmüyor, kaldırımlarda fink atmıyorlardı, Düzce’de olduğu gibi.   Şehrin hiçbir yerinde sokak hayvanına rastlamadım. Acaba, Aksaray halkı sokak hayvanlarını sevmiyor mu diye düşündüm.  Yerlerde de bir tek pet şişe ve benzeri şeylerle sigara izmaritinin eseri yoktu, Aksaray ilinin merkezinde.  Trafik ışıklarında her yaya kurala uyuyordu, yollara atlamayan yayaların nasıl düzene uyduklarına şahit oldum, Aksaray ilinde.

 ÇÖP İŞİNİ KURALA BAĞLAMIŞLAR

 Leş gibi kirli,  kötü, kötü kokan çöp konteynerleri de yoktu. Şehrin belirgin noktalarında,    yeşil renkli süslemeli çöp kabinleri vardı, Aksaray şehrinde. Gündüzleri çöp arabaları kirli sularını akıta akıta çöp toplamaya çıkmıyor. Konuştuğumuz esnaflar, “Biz belirli saatlerde çöp bırakırız, belediye sabah erken ve gece alır çöpleri. Biz hepimiz düzenli çöp poşeti kullanırız” diyordu.  Arkalarında leş gibi kirli çuvallar sarkan elektrikli kamyonet türü araçlar şehir merkezinde fink atmıyor, çöp konteynerlerini karıştırıp iyisini alıp kötüsünü yerlerde bırakan, trafikte, tersten, yüzden giden kaldırımlarda dolaşan hurdacıları da hiç görmedim bu şehirde.

TERTEMİZ VE YEMYEŞİL VE HERKES MASKELİ

Çevresi kıraç dağlarla çevirili Aksaray’da, şehrin her yeri yem yeşil, ağaçlar bakımlı parklar, kavşaklar çiçeklerle süslüydü. Çok hoş manzarası vardı bu şehrin.  Yap- boz tahtasına döndürmemişler şehri güzel gösteren kalıcı eserlerin.   

Sokaklarda maskesiz insan görmedim, işyeri sahipleri dahil. Çok modern belediye binası, ile çok yakışmış bir vilayet binası gördüm bu ilde. Valisi de protokolü de 68 Aksaray maçlarını hiç kaçırmazmış, taraftarların yalancısıyım vallahi. Semt sahaları ise hemen her de vardı, bu şehirde.

MAHALLE BAKKALI GİBİ OLMUŞ ZİNCİR MARKETLERE HER YERDE İZİN VERMEMİŞLER. 

Düzce’deki gibi arka mahaller de hatta en ücra semtlerde,  mahalle bakkalı, fırını, manavı, mağazası haline gelmiş, zincir marketlerde yoktu, bu güzel ve modern şehirde. Sadece merkez de, alış- verişin yoğun olduğu yerlerde vardı zincir marketler ve marka mağazalar.  Şehrin derinliklerindeki cadde ve sokaklarda,  hep yerli esnaf, bakkal, fırın, küçük esnaf vardı. “Önce biz” dedi alış- veriş yaptığımız bir bakkal sahibi. “Ne işi varmış zincir marketin buralarda” diyen manavı taktir ettim. Fırında ekmek 1 lira 75 kuruştu. 

İMAR’DA VE ESTETİKTE ÖRNEK ŞEHİR OLUR

İmar dümdüz ve düzgün, binalar hep modern yapıyaydı.  Alacalı- bulacalı boyanmamış şehir merkezindeki geleneksel esnaf ve sanatkar dükkanları, 68  Aksaray’ın.

Düzce ile karşılaştırdım parklarını ve meydanlarını. Hayran kaldım vallahi.  Emeği geçenlere teşekkür etmek lazım. Tam bir il olmuş, sessiz bir şehir olmuş bu Aksaray. İnsanları da alçak gönüllü ve misafirdi bu şehrin.

Abartmadım Aksaray şehri için yazdıklarımı. İnanmayan varsa gitsin bir baksın. Gidemeyecekler varsa, İnternetten de izleyebilir bu şehrin her şeyini.   Düzce geldi aklıma da içim cız etti vallahi…  

Yorumlar (16)
Ceyhun ASUK 2 ay önce
Harun abi kalemine sağlık çok güzel anlatmışsın bizde ki olmayanları. Ama bizde bu yazdıklarını anlayıp uygulayacak idareciler yok malesef. Onun için çevre iller yapar DÜZCE'liler bakar.
Aslı 2 ay önce
Sayın bakanımızı kızdıracan abi böyle yazma!estetik şehri Düzce diyor adam heryerde yalan mı söylüyor:))))5bin kişilik stadyumu yok ama spor şehri Düzce(basket potaları ve çocuk kaydıraklarını spor tesisi sayıyor heralde)sanat şehri Düzce diyor(belediye olarak kullanılan kültür merkezini sayıyor heralde)temiz şehir Düzce diyor(yazın 3ay temiz olan havayı kastediyor heralde)elin sopasını yemeyen kendi sopasını balyoz zannedermiş hesabı…..aaaah ah daha çok söylenecek şey varda…..yazık benim düzceme ….
MİSAFİR 2 ay önce
AYNEN ANLATTIĞINIZ GİBİ. ARADA MEDENİYET FARKI VAR EN BAŞTA.
YAVUZ0881 2 ay önce
Ne olacaktı ya düzce bizim resmimiz biz pislik ve yobazlığa plakada 81 sıralamada birici geliriz bu köhneleşmiş zihniyet olduğu sürece duüzcenin iki yakası bir araya gelmez çünkü yobazım çok hak ediyormuşuz hak ediyoruz sonuna kadar
As Duzce 2 ay önce
Birileri ders alsın.
TAMAM İŞTE 2 ay önce
NE GÜZEL ORADA YAŞAYIN BUNDAN SONRA SIKINTI KALMAZ :) DÜZCENİN DÜZCELECEĞİ YOK NEDE OLSA :)
Adelet 2 ay önce
Ak Parti'nin 20 sene Düzce'de iktidar olduğu bir düzce böylemi olmalı çok yazık oluyor duzceme
Beğenmeyen gitsin 2 ay önce
Haberi yapan ADAM da dahil yorum yapan bir kısım çakma duzceliler biz sizden bıktık en çok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın