Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık olaylarında, pandemi döneminde yoğun bir artış olduğu gözleniyor. Kullandıkları farklı yöntemlerle insanları tuzağa çekerek dolandıran dolandırıcılar, bu kez Düzceli bir vatandaşı ağlarına düşürdü.

Bir arkadaşının çalınan Instagram hesabında, bin 500 TL’sinin ikiye katlandığı yönünde bir paylaşım gören Gölyakalı V.H., yine kendisine ait Instagram hesabı üzerinden arkadaşı sandığı dolandırıcı ile konuşmaya başladı.

Arkadaşı sandığı dolandırıcının söz konusu paylaşımındaki finans kuruluşunun çok sağlam olduğunu söylesi üzerine V.H, ilk olarak kendisine gönderilen hesaba, bin 500 TL para yatırdı. Aradan birkaç gün geçmesi üzerine, kendisini finans kuruluşu temsilcisi olarak tanıtan dolandırıcı ile telefonda konuşan V.H’ye dolandırıcı parasının 80 bin TL olduğunu, bu parayı da çekebilmek için 15 bin 160 TL’ye sigorta yaptırması gerektiğini söyledi.

Bugüne kadar dolandırıcılara 80 bin TL kaptıran V.H, başından geçenleri şu şekilde anlattı:

Bir dolandırıcılık olayı ile mağdur duruma düştüm. Olay şöyle ki; bir ahbabım instagram hesabından bir paylaşım yapılmış. 1500 TL ile 50 TL para kazandım falanca kişinin, finans danışmanlığı ile bende hesabım çalındığını bilmediğimden bu paylaşıma bakmaya gerek duydum. Sosyal medya üzerinden konuşmaya başladık ve 1500 TL’yi gönderdim. Sonrasında da parça parça toplamda 80 bin TL kadar para verdim. Sonradan arkadaşımın hesabın çalındığını ve benim aslında hep dolandırıcılar ile konuştuğumu anladım. Savcılığa suç duyuruda bulundum, konuyu ele alıp haber yaparsanız en azından başka insanların canı yanmaz. Bugün yine bir arkadaşımın daha hesabı çalındı. Aynı paylaşımlar yapılıyor şimdiden teşekkür ederim” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI