1 Temmuz’da başlayan tam normalleşme sürecinin ardından rehavetin baş gösterdiği ve aşılamanın da Türkiye ortalamasının altında kaldığı Düzce’de koronavirüs salgınını kâbusu devam ediyor. Salgın nedeniyle vaka, ölüm, hastaneye yatış ve yoğun bakım sayılarındaki artış sürüyor.

2 kişi daha salgınla mücadeleye yenik düşerken Düzce’de son 2 haftada COVİD-19 kaynaklı vefat edenlerin sayısı 8’e yükseldi. Pandeminin başından bu yana Düzce’deki toplam can kaybı 199’a ulaştı.

Günlük vakanın 120 civarında seyrettiği kentte bu güne kadar yeni tip koronavirüsle enfekte olanların sayısı da 43 bin 232’ye yükseldi. Vaka sayısındaki artış nedeniyle sürekli yukarı çıkan bin 578 kişinin ise tedavilerine evlerinde ve hastanelerde devam ediyor.

Aşılama oranının düşük kaldığı orta ve genç yaş hastalarla dolmaya başlayan pandemi servisindeki hasta sayısı da günbegün artıyor. 21 kişi yoğun bakım servislerinde yaşam savaşı verirken tedaviye cevap vermeyen 10 kişi ise entübe edildi.

Tablonun ağırlaşmasından korkulan Düzce’de uzmanlar kalabalık alanlara girilmemesi ve zorunluluk halindeyse kısa süreyle sınırlı tutulması konusunda uyarıyor. Toplum bağışıklığı yolunda aşılama oranının hızla yukarı çıkarılması için aşı olmayanlar bir an önce aşıya davet edilirken maske, mesafe ve temizlik kurallarının hayati önemi devam ediyor.