Fındıkta ağustos başında başlayan hasat devam ederken fındık pazara da indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın levant kalite için 26.5, Giresun kalite için 27 TL açıkladığı taban fiyata rağmen serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık 24 TL’den işlem görüyor. Öte yandan müdahale alımına başlaması beklenen Toprak Mahsulleri Ofisi de 1 Eylül’de alıma başlayacağını duyurarak şartlarını yayımladığı genelgeyle duyurdu.

Fındık hakkındaki söylemleriyle üreticinin yakından takip ettiği Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımıyla ilgili genelgesindeki şartlara, alım tarihine ve ödeme takvimine sert şekilde tepki gösterdi.

‘35 İSTEDİK AMA 30’A DA RAZIYDIK’

Fındıkta 35 TL talebine karşılık 30 TL açıklanması durumunda bile üretici adına sevineceklerini kaydeden Enginyurt, “İnşallah fındık sezonumuz bereketli geçer ve üreticimizin yüzü güler. Samimi duygularla bunu istiyoruz. Ama maalesef üreticimizin yüzünün gülmeyeceğini dün Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıklamasıyla bir kere daha görmüş olduk. 10 gün önce yapmış olduğumuz basın toplantısında fındık taban fiyatının 35 TL olmasını istemiştik.  Allah biliyor ya aklımızdan geçen şuydu. Biz 35 istedik ama hükümet 30 veriri. 30’a da razıydık. Lakin iktidar maalesef ihracatçının, tüccarın, İtalyan tekelci firmanın dediğini yaptı. 26.5 TL dedi. Bu fiyat 26.5 TL’de sabit kalmaz. Bu fiyatın kabul olamaz olduğunu kamuoyuna ilan ettik. Nitekim TMO dün yayımladığı genelgeyle her ne kadar AK Partili milletvekilleri teşekkür etse de fındığın sonunun hüsran olduğunu hepimize gösterdi.” sözleriyle TMO’ya yüklendi.

‘21 GÜN KİM BEKLEYECEK?’

Enginyurt, ödemeler için 21 günlük sürenin işaret edilmesiyle ilgili, “TMO fındığı alacağım ama ödemeyi 21 gün sonra yapacağım diyor. Hangi üreticinin 21 beklemeye tahammülü var. Kim 21 gün bekleyebilir? Bu tarihi bir hatadır. 15 günden fazlası haramdı. TMO harama bulaşmış ve kul hakkı yemiştir.” dedi.

‘BU ŞARTLAR ‘BEN FINDIK ALMIYORUM’ İLANIDIR’

TMO’nun genelgesinde ürün alımı için belirlenen fiziki kriterlerle adeta fındık almayacağını ilan ettiğini savunan Enginyurt, “ Yine TMO kriterlere baktığınızda yüzde 6 nem, yüzde 3 çürük, yüzde 5 kırık fındık veya başka unsurlar diyerek, yüzde 0.5 toprak ve çakıl diyerek adeta fındık almadığını ilan etmiştir. TMO ben fındık almıyorum demiştir. Ve dünden bugüne 26.5 TL olarak ilan ettikleri fındık tüccarda en yüksek 24.5 TL. Bizim endişe ve korkumuz bu oyun artarak devam edecektir.” diye konuştu.

‘1 EYLÜL’E KADA NEYİ BEKLİYORSUNUZ?’

Başlayan hasada rağmen TMO’nun alıma 1 Eylül’de başlayacak olmasına da sert çıkan Enginyurt, “TMO 1 Eylül’de alıma başlayacağım diyor. 1 Eylül ne demek? Neyi bekliyorsunuz? Yağmur yağdı, toplama gecikti. Ama dün üreticileri gezdim. Fındık harmanda kurumaya başlamış. Yani fındık bu pazartesi pazara inecek. Ama TMO daha hazırlı yapmamış. Daha elemanlarını hazırlamamış. Adeta fındık almamak için elinden ne gelirse yapıyor. Biz bunu şiddetle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÜRETİCİ MUTLU DİYEN AK PARTİLER BUNU MİLLETİN YÜZÜNE DE SÖYLEYİN”

26.5 TL olarak açıklanan fiyatlara karşın vatandaşın mutlu olduğunu söyleyen AK Partililere de yüklenen Enginyurt, “AK Parti milletvekilleri ‘Vatandaş memnun. Çok gülüyor. Mutluluktan uçuyor’ diyor. Yüreğiniz yetiyorsa ve hakikaten üretici mutlu esnaf gülüyor diyorsanız buyurun esnafa gelin, buyurun fındık bahçelerine gelin ve insanların yüzüne söyleyin. Elektrik fiyatlarında dahi geçen ayın faturasıyla bu ayın faturası arasında yüzde 20 fark var. Her şey her gün zamlanıyor. Ama esnaf iş yapamayıp her gün sıkıntı yaşarken AK Partili siyasetçiler gözümüzün içine baka baka esnaf mutlu diyor. Şu anda da fındık fiyatları için aynı şeyi diyorlar. 26.5 TL fındık fiyatı verdik. Gözünüze dizinize dursun dercesine bizden teşekkür etmemizi bekliyorlar. Alın 26.5 TL’ye millet teşekkür etsin. Ama bugün tüccarda fındık 24.5 TL’yse demek ki kötü giden bir şeyler var. Biz muhalefet olarak iktidarın her yaptığına yanlış deme anlayışında değiliz.” dedi.

“TMO TEKELCİ FİRMANIN YANINDA, TARIM BAKANI İHRACATÇININ BAKANI”

TMO’yu üreticinin değil İtalyan firmanın yanında olmakla itham eden Enginyurt, “Biz iktidarı uyarıyoruz. TMO yanlış yolda. TMO tüccarı savunuyor, ihracatçının ve İtalyan tekelci firmanın yanında. Dolayısıyla Tarım Bakanı çiftçini değil maalesef ihracatçının bakanı olmuştur. Verilen bu fiyat İtalyan firmanın işine gelmiş ve onun yüzünü güldürmüştür. Biz milletimizi uyardık ve uyarmaya devam ediyoruz. Sesimizi duyduklarına inanıyorum. Ama bize destek vermediklerini de görüyorum. Adeta birileri ‘Bunlar boş konuşuyor. Bunlar sadece iktidarı yıpratmak istiyor’ diyor. Ne Gültekin Uysal’ın ne Cemal Enginyurt’un fındığı yok. Fındıktan geliri yok. Biz üreticimizi savunuyoruz.” sözleriyle fındık üreticileri için konuşmaya devam edeceğini kaydetti.

“BÖYLE GİDERSE ÜRETİCİMİZ PERİŞAN OLACAK”

“TMO genelgesini değiştirmeli.” çağrısı yapan Vekil Enginyurt, “21 gün sonra ödemeyi öne çekmeli. Kriterlerini durdurmalı. Yüzde 6 nem ne demek? 10 gündür yağmur yağıyor. Tarihin en fazla yağmurlarını yaşıyoruz. Harmanda fındık zaten nemlendi. İsteseniz de istemeseniz de. Siz bunu söylerken adeta ben fındık almayacağım diyorsunuz. TMO’yu ve Tarım Bakanı’nı görevini yapmaya davet ediyoruz. Fındık böyle giderse üreticimizi perişan edecektir. Bunun bedelini de AK Parti çok ağır bir şekilde ödeyecektir. Bizim niyetimiz AK Parti kaybetsin değil. Bizim isteğimiz milletin kazanmasıdır.” diye konuştu.   

“BİRİLERİ ERDOĞAN’A YARANMAK İÇİN MİLLETE İHANET EDİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da seslenen Enginyurt, “Sayın Cumhurbaşkanı sağında ve solundakiler seni kandırıyor ve aldatıyorlar. Bu fiyat, fiyat değil dedik ama ısrarla verdin. Şimdi Tarım Bakanı sana ikinci darbeyi vuruyor. TYMO adeta fındık almayacağını ifade ediyor. Bu kriterleri tekrar gözden geçirilsin Sayın Cumhurbaşkanım. Üreticiye sahip çıkın ve bu fiyatı revize edin. Aksi takdirde Karadeniz insanı büyük sıkıntı yaşayacaktır. Ne matematik ne de tarih biliyorlar. Geçen sene 3 dolar 50 cent olan fındık bu yıl 3 dolar 10 cent. Ama maalesef birileri Cumhurbaşkanı’na yaranmak adına millete ihanet ediyor. Biz her türlü ihanetin karşısında ve milletin yanındayız.” vurgusu yaptı.

HABER: Mehmet GÜNESEN