banner851

banner614

13.12.2021, 17:41 2840

BÖCEKLER İÇİN BİR ANKET DE BENİMLE YAPIN(!)

Düzce Belediyesi’nin uzun bir aradan sonra, hatta birkaç ihaleden sonuç alınmayınca hayata geçirdiği ve adlarını ‘Böcek’ koyduğu, şu 13+4 şeklinde yolcu alacağı, ayakta yolcu taşımayacağı, 15 dakikada bir hizmete çıkacağı baştan söylenen minibüsler için yeni bir hamle ile  3 bin kişiyle anket yapılacağı duyuruldu.

Ben de dedim ki kendi kendime; bu ankete bir katkım olsun. Ancak, bu açık ankette yazdıklarıma darılma gücenme yok. Geçen sene bir memnuniyet anketi yapılmıştı da, sonucu yayınlanmamıştı. Ben, o anketin sonucunu  çok merak etmemiştim aslında. Çünkü, en az yüzde 65 bu işten memnun değil. Ben sorunları, o zaman da, Düzce Postası gazetesinde köşem de dile getirince, bir cevap geldi: “ Analiz yapıyoruz” dendi, belediyeden yapılan açıklamada. 

BIRAK ANKETE, ATATÜRK BULVARI’NDA GEL DURAKTAKİ BANKETE

Şimdi, 3 bin kişiyle birebir ve yüz yüze anket yapılacakmış. Bu anketörlerin, insanlarla birebir anket yapmalarına hiç gerek yok. Her biri, bir hat belirlesin, yolcunun yoğun olduğu saatlerde,  bu ‘Böcek’ denilen ‘konserve kutularına’ bir binsin. Anket mi banket mi günlerini bir görsünler.

Size açık söyleyeyim: Her zaman söylediğimi bir kez daha tekrar edeyim dersem daha doğru olur.  Bu minibüsler, Düzce’de bir işe yaramaz. Bu minibüsler, sadece şehir için araçlardır. Uzun hatta ve birden fazla mahalleye hizmet veremezler.  Bu işi, 100 Böcek denilen, mazotlu, 15 tane de eskiden kalma otobüslerle çözemezsiniz.

TAKSİ DESEM TAKSİ DEĞİL, MİNİBÜS DESEM,  O DA DEĞİL

Bir zamanlar bu ulaşım konusunu Belediye Başkamız Dr. Faruk Özlü ile konuşurken söylediğim,  aynen şu ifadelerim vardı: “Sayın Başkanım, siz belediye olarak bu işe girmeyin. Sakarya Belediyesi şehre minibüs- otobüs sokmuyor. Taksicilere hat vermiş, Doblo modeli açılır kapanır, otomatik kapılı taksiler şehir içi taşımacılık yapıyor. Otobüsler de uzak semtlere ring yapıyor.” Cevap: “Bakarız. Sonra öve öve bitmeyen bu ‘Böcek’ denilen ‘konserve kutuları’ çıktı sahaya.   Ne oldu peki?  Ne vatandaş memnun, ne araç sahipleri ne de şoförler.

NEYİ YOK Kİ… AYAKTA, OTURARAK, NE ARARSAN VAR

Neyi var bunların? Derseniz, bir anlatayım. Saatler konusunda hemen hemen hiçbir sorun yok.   Araçlar, kalkış saatine uyuyor. Şimdi, pandemi bitti. Düzce’ye 30 bin üniversiteli geldi. “Böcekler rekor kırıyor” diye haber yaptırılıyor. Kırarlar tabii ki, “Ayakta yolcu almayacaksınız” denilen araçlara günün yoğun saatlerinde,   13 4 dışında, şoförün dibindeki basamaklar dahil ve ayakta  30 kişi alırsanız, rekor kırarsınız, elbette. Ona rağmen zarar edildiği ve belediyenin bütçesinden takviye ekonomik destek yapıldığı bilinmektedir. Yine de halen zarar edildiğini biliyoruz. Bu anlaşma araç sahipleriyle ayda 20 bin lira üzerinden yapıldığında, mazot 6 lira 70 kuruştu. Şimdi ne kadar? 1O lira oldu. 

ARAÇLAR DA ALIŞMADI, BU ŞOFÖR DEĞİŞİMİNE

Bu araçlarda, gömlek değişir gibi şoför değişiyor. Bu güne kadar değişen şoför sayısı kaç? Peki, niye sürekli şoför değişiyor? Onu şoförler de biliyor, araç sahipleri de biliyor. (Ben söylersem ayıp olur).  Her araç sahibi emekli şoför peşinde. Yaşlı yaşlı şoförlerin sayısı bir hayli fazla. Şoförlerde bir standart yok . Kimi gayet, nazik, bazıları ise sinirli ve asabi. ‘Neden?’ diye düşünürsek, uzun saat direksiyon başında olmak başta olmak üzere, yaşından kaynaklanan bedensel ve ruhsal durum. En kötüsü de durak önlerinde park edilen araçlar. Bundan biz yolcularda rahatsız. Çünkü durak önlerinde park eden araçlar yüzünden yolun ortasında inip- yol ortasında araçtan inmek zorunda kalıyoruz.   Şoförler saati gecikince ceza yiyor, dertliler bu konuda. Düzce’nin yayası yeşil, kırmızı ışık dinlemez, atlar yola. Şoför bundan da ceza yer. Asabiyette tavan yapar elbette.   

UFAK OLUNCA TRAFİK DÜZELİYOR MU?

Şimdi, araçlar ufak, trafiği sıkıştırmıyor diyorlar ya, hikâye bu bence. Beş tane minibüs durağa yanaşınca, ya da ana arter caddelere çıkınca, alsana,  trafik kitlenmesi. Toplu taşıma aracını ufaltacağına, sayısını yüz yapacağınıza trafiği düzene sokun. Şimdi, büyük otobüsler yola çıkınca trafik sıkışmıyor mu yani?   Atatürk Bulvarı, Saguç Köprüsü- Saatçıgil Caddesiyle, Aydınpınar Caddesi’nin kesiştiği nokta tam bir trafik faciası. Trafik sorununu çözme, ücretli park işini bırakmadıkça, bu konserve kutularıyla halkı itiş kakış 30 kişi araçlara tepip taşımaya devam edersiniz. Yine zarar edersiniz, 580 kuruş zam yaparsanız, yine kar edemezsiniz.  Belediye cepten harcar, yine de bu minibüslerden şikâyet diz boyudur.

ESKİ OTOBÜSLERİMİZ BİZİ AFFEDİN, TORNAVİDA ÇEPTE ÖZÜRLÜNÜN

Eski otobüslerimizi mumla arıyoruz, mumla arkadaş.  Bu minibüslere bir özürlü arabası bile sığmıyor efendiler Merak eden varsa bir gün, akşam saatlerinde, 20.00 sularında, Atatürk Bulvarına bir gelsin. Özürlü vatandaşın araca nasıl zar zor 5 dakikada girdiğini bir görsün. Oturduğun yerden atmayacaksın, yaşayacaksın kardeş! Minibüs durağa yanaşamaz. Durak kenarları araç dolu. Hadi yanaştınız, bu seferde küflenmiş rampa açılmaz. Tornavida cepte olacak özürlünün. Rampanın kulpu yapışmış dibe  çıkmaz.  Tornavida ile dürteceksin kulpu ki, rampayı kaldırasın.  Öğrenci, bavuluyla, hanım ablalar, çocuk arabasıyla ve ya pazardan geliyor da, çek çek arabasıyla bindiyse minibüse yandı dürüm helva.   Araç içinde, tam bir curcuna.   Minibüsteki dijital anonsta, HES kodu uyarısı yaparsınız, maskesiz adam almazsınız. Ama 30 kişiyi üst üste, dip dibe,  minibüse tıkıştırmak neyin nesi?

 ÜÇ BASAMAK ÇIK, KAFAYA DİKKAT ET

Şoförün yanındaki, yani sağ köşedeki tekli koltuğa, oturmak için üç basamak merdiven çıkacaksın. Ama çıkarken düşmeyeceksin, yaşlıysan hele bir. Çıktığını sayalım. Çıkarken kafayı koruyacaksın. Kafan minibüsün tavanına küttedek çarpa bilir.   Tıka basa dolu minibüsten, önce arka koltuktaki inecek durakta, sonra öndekiler. Ya da, önce öndeki yolcu inmeden arkadakiler katiyen inemez.  Tıka basa, ayakta, kucakta yolcu olan bir minibüsten ara durakta inmek isterseniz eğer, öndeki ayaktakiler aşağı inip size yol verecekler mecbur.    

ÖNCE SEN ÖNDEN BUYUR, YOK SEN BUYUR

Durağa yanaştı minibüs, yolcu inmeden yolcu binmesi mümkün değil. Çünkü, araçlar tek inişli- binişlidir.  Yani tek kapılı. Yolcu da aynı kapıdan inip binecek, özürlü arabası da, Pazar arabası da, çocuk arabası da aynı kapıdan.

Hatlar arasında orantısız ve adaletsiz bir uygulama ise gırla gidiyor. Konuralp hattına yani 7 numara 15 dakika ara ile minibüs, 5 mahalleye 3 minibüsü. Akşam 21.00’den sonra saat başı bir araç, o da 22.20’den sonra şehirden geliş var, dönüş yok. Pazar günü yolcu yok diye 28 bin nüfuslu Beyciler, Çavuşlar ve Karaca mahallelerine 30 dakikada bir araç, hepsi de kargo gibi, tıkış tıkış çarşıya vatandaş taşımakla övünür haldedir bizim Ulaşım A.Ş.

Bence, bu iş fiyasko. Bunu işin başındakilerde biliyor. Ancak,  ben yaptım oldu kafasına devam.

KELEŞ DE TEŞHİSİ KOYMUŞ

Bu arada Düzce Eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in bu konuda açıklamasını okudum.  Bir tespiti benimle aynı durumda. Bu işi bir an önce çözün kardeşim. 

ŞU GÜZERGÂH VE DURAKLARI TESPİT İÇİN ÇOK MU UĞRAŞMIŞ BİRİSİ?

Şu, duraklar  ve güzergahlar  için bir televizyon yıldızının abisine verilen paraya da çok yazık. Niye mi ? Birkaç güzergah ve birkaç durak değişti baştan, sonra eskiye dönüş. Bu işi, Düzce Ulaştırma Müdürlüğünde daha önce görev yapan ekibe verseydiniz, bu iş bedavaya gelirdi. 

İYİ HİZMETE İYİ DERİM, HATALI VE EKSİKSE SÖYLERİM

Güzergâh ve durak tespiti de tam bir curcuna. Bir şey değişmedi, Araç sayısı arttı, hepsi bu. Duraklarını birçoğu daha önceki yerinde duruyor da, değişen ne oldu, o trafik uzmanı elleyince?

İyi olana iyi derim. Yanlış ve hatalı olana da buradan veya konuşmalarda itiraz ederim. Bunu Belediye Başkanımız Sayın Dr. Faruk Özlü de iyi bilir.

BÖCEKLER DE BAŞ AĞRISI YAPAR

Bu ‘Böcek’ işi baş ağrısı yapıyor, yapmaya da devam edecektir. Çünkü bu araçlar toplu taşıma aracı değildir. Bu araçlar, manuel özürlü rampalıdır. Bu araçlar, yeni nesil araçlar gibi çevre dostu araç değildir. Mazotludur, ve eskidikçe hava kirliliği yapacaktır. Bu araçlar halkı tipi değildir. Hele hele, Düzce insanın hiç tipi değildir.  Zaten iyi olsaydı, işler, bir daha ankete lüzum duyulmazdı.  

Benden söylemesi.  Anketten benim yazdığımdan farklı bir şey çıkamayacak, ismim gibi eminim.

Yorumlar (23)
Iskender 1 ay önce
Sonuna kadaar hakli adam gibi adam. Peki bu kutulari getiren dahi kim insanlarin cektigi cile ne olacak
Beçili 1 ay önce
Beçi kop üyesi olarak kibritleri güzergahlarımıza koyup bizi de zarar uğratıyor ve 34 araçtan 17 araç çalışacak duruma soktunuz Allahınızdan bulun
Öğrenci 1 ay önce
Zamanında 60 ar kişi doldurup günde 500 yolcu taşıyarak ayda 20 bin cebe koyduğunuz günleri hatırlayın. Siz daha kötüsünü hak ettiniz.Belediye saat koydu 5 dk da bir kalkacaksın diye.Siz sırf yolcuları her seferde paket etmek için 6 dk 7 dk yaptınız aralığı. Bir gram hizmet amacınız yok. Ne olur ya bir araç da çarşıya 15 20 kişi ile gitsin. Ama olur mu yolcu az ise hemen arkadaki araca haber ver geç çıksın ki yine 50 kişi paket olsun. İyi paralar götürdünüz ama çok ah aldınız
Ercan 1 ay önce
Bu ulaşım projesinin adı Kaybet - Kaybet
Vatandaş memnun değil, belediye trilyonlarca zarar ediyor, minibüs sahipleri aldığı garanti paradan daha fazla cebinden para çıkıyor son olarak da diğer özel halk otobüsleri de düşük bilet fiyatları nedeniyle zararda bu projeyi Nobel iktisad ödülüne aday gösteriyorum
hakan 1 ay önce
yapılsın metrobüs yolu konuralp , kalıcı, düzce beyköy, olimpiyat hattı üzerinden otobüse bile gerek yok.
Düzceli.. 1 ay önce
Bu araçlara,
toplu taşımaya uygun diyen, ya bu araçları hiç kulanmamıştır, yada sisteme entegre aracı vardır..
Öğrenci 1 ay önce
Zamanında 60 ar kişi doldurup günde 500 yolcu taşıyarak ayda 20 bin cebe koyduğunuz günleri hatırlayın. Siz daha kötüsünü hak ettiniz.Belediye saat koydu 5 dk da bir kalkacaksın diye.Siz sırf yolcuları her seferde paket etmek için 6 dk 7 dk yaptınız aralığı. Bir gram hizmet amacınız yok. Ne olur ya bir araç da çarşıya 15 20 kişi ile gitsin. Ama olur mu yolcu az ise hemen arkadaki araca haber ver geç çıksın ki yine 50 kişi paket olsun. İyi paralar götürdünüz ama çok ah aldınız
Düzceli.. 1 ay önce
Sayın yazar haklı.. Kısa mesafe kulanan biri olarak ben memnun değilsem, kalıcıya giden uzun mesafe gidene sabır dilerim..Hiç olmazsa eski beyaz otobüslerin boyutunda zemini düz otobüsler lazım.
CAN 1 ay önce
BENDERIMKI DÜZCEDE ULASIM KÖTÜ NEDEN ELETIRIKLI DOGAYI KIRLETMEYEN ORTABOYLU MÜNÜBÜZLER ALINMAZ HE VE DURAKLARI YENILEYIN ONE ESKI VE DÜZCE AKCAKOCA BERBART ESKI KÜLÜSDÜR MÜNÜBÜSLER
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
0
hafif kar yağışlı