Tüm dünyada etkisini sürdüren Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar tüm Türkiye’de olduğu gibi Düzce’de de esnaf kesimini etkiledi. 1 Temmuz’da başlayan normalleşme sürecine rağmen kendisini toparlayamayan esnaflar, kısıtlama döneminde biriken borçlarını nasıl ödeyeceklerini kara kara düşünüyor.

Bu yıl 34’üncüsü kutlanan Ahilik Haftasını, pandemi nedeniyle buruk kutlayan esnaflar, banka kredileri ve devlete olan borçların ertelenmesini istiyor.

Akçakoca Şoförler Odası tarafından yayımlanan Ahilik Haftası mesajında, pandemiden diğer esnaflar gibi şoför esnafının da mağdur olduğu kaydedildi. Akçakoca Şoförler Odası tarafından yayımlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Bütün dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle İlçemizde de bütün taşımacı esnaflarımız mağdur olmuşlardır. Üyelerimiz salgın döneminde çalışamadıklarından bankalara, SSK’ya, Vergi Dairesine ve diğer kurumlara ödemelerini yapamamışlardır. Birçoğunun bu kurumlara birikmiş borçları bulunmaktadır. Üyelerimizin mali sıkıntılarının giderilmesi, bu kurumlara olan borçlarını ödeyebilmeleri için Devletimizden talebimiz; uzun vadeli en az 36 ay sıfır faizli esnaf kredisi verilmesini talep etmekteyiz. Ayrıca üyelerimizin Esnaf Kefalet Kooperatifi aracılığı ile kullandığı kredilerin ödemelerinin faizsiz en az 6 ertelenmesini istiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın esnaflarımızın bu konudaki mağduriyetlerini gidermek için Bakanlarımızla çalışma yapacağını ümit etmekteyiz. Değerli üyelerimize işlerinde kazasız, belasız sağlıkla bol kazançlı çalışmalar dileriz.”

HABER: Savaş ARI