Gölyaka Belediye Başkanı Yakup Demircan, boş hazine arazilerinin değerlendirilmesi için harekete geçmişti. Bu doğrultuda, Gölyaka Kültür Park mevkiinde bulunan 120 dönümlük hazine arazisine mısır ekimi gerçekleştirilmişti.

Bugün mısır hasadı için ekili araziye gelen Belediye Başkanı Yakup Demircan, hasat çalışmalarını yakından inceledi. Konu ile ilgili Öncü Haber Mikrofonuna konuşan Başkan Demircan, yaklaşık 180 ton mısırdan 200 bin TL gelir elde edeceklerini ve bu geliri de başta spor olmak üzere belediyenin diğer ihtiyaçlarında kullanacaklarını ifade etti.

“Ekonomiye katkı sağlıyoruz”

Mısır hasadının ardından önümüzde Kasım ayında aynı araziye buğday ekeceklerini diler getiren Demircan, ilçedeki hazineye ait boş arazileri değerlendirmen için böyle bir çalışma başlattıklarını belirterek,  120 dönüm alana mısır ektik. Aşağı yukarı bu ekmiş olduğumuz alanda 180 ton civarında mısır bekliyoruz. Ortalama 200’ün üzerinde ama 200 bin TL civarında diyelim. Bunu da belediyemizin noksanlarına, ihtiyaçlarına kullanmak amacıyla.. Biliyorsunuz binde 2 bütçeden spor kulüplerine destek olmamız gerekiyor. Buradan karşılıyoruz belediyemizin bazı ihtiyaçlarını. Bunların en önemlisi atıl duran bu araziyi, hazineye ait olan bu araziyle ekonomiye katkı sunduk. Bu ekmiş olduğumuz alanda inanın bu mısır boylarından daha yüksek dikenler vardı. Alan olduğuna dikendi. 16 bin 500 liraya Gölyaka Ziraat Odası’na bir makine aldık. Bizim garajımızda bulunuyor, belediye bünyesinde ama bunu biz bütün meralara, köylerimize, mahalle ki meralarımıza, vatandaşlarının hayvanlarının otlaması anlamında yine ekilecek arazilerdeki bu dikenleri temizlemek anlamında kullanıyoruz. İhtiyacımızı görüyor. Aynı zamanda burayı temizleyerek bu mısırı ektik ve ekonomiye de çok güzel bir değer kattık” dedi.  

“Boş hazine arazilerini değerlendiriyoruz”

“Mısırdan sonra Kasım ayında buraya buğday ekmeyi düşünüyoruz” diyen Başkan Demircan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“İşte önümüzde ki haziranda da, temmuzun başına doğru onunda hasadını alırız. Mısırı kaldıracağız akabinde buğdayı hazırlayacağız. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hazine arazilerinin ekime, ziraata, tarıma kazandırılması noktasında ülkede büyük bir seferberlik başlattılar. Bizde bölgemizde ki boş atıl olan bu arazide bizde bölgemize bir değer katalım, bu araziyi değerlendirelim, ekonomimize katkı sunalım diye böyle bir işe giriştik. Güzel de oldu. Verimi de çok güzel oldu. Ben teşekkür ediyorum.”

Haber: Savaş ARI