Düzce’nin en işlek noktaları olan Cedidiye Meydanı ve İstanbul Caddesi’nin Düzce’ye yakışır güzel bir görünüme kavuşması harekete geçen Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ‘Şehrin Kalbinde Büyük Dönüşüm’ sloganıyla Kent Estetiği Projeleri için düğmeye bastı.

Başkan Özlü, bu projelerden Cedidiye Meydanı’nda uygulanacak olan ve Düzceliler’de heyecan yaratan Cedidiye Meydan Projesi için son aşamaya gelindiğini duyurdu.

“CEDİDİYE MEYDANINDAKİ 3 YAPI DA UYUMSUZ”

Bir video mesajla Düzceliler’i bilgilendiren Özlü, “Yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışmakta olduğumuz Cedidiye Meydan projemizde sona geldik. Bu meydanda 3 ayrı yapı dikkatimizi dikkat çekiyor. Birincisi gecekonduvari olarak inşa edilmiş olan dükkanlar. İkincisi klasik tarzda inşa edilmiş olan Düzce’mizin merkez camii Cedidiye Camii. Üçüncüsü ise modern bir mimari yapıda inşa edilmiş olan Düz ce Belediyesi binası. 10 dönümlük alan içerisinde 3 farklı mimari yapı dikkatimizi çekiyor” sözleriyle kentin en önemli meydanındaki kötü mimariye dikkat çekti.

“BU AHENKSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ”

Hazırlanan projeyle bu ahenksizliğin ortadan kaldırılacağını vurgulayan Özlü, “Bu uyumsuzluğu ortadan, bu ahenksizliği ortadan kaldırmak amacıyla Düzce’mize yakışır bir anıt eser inşa etmeyi arzu ettik. Bu projede bu üç yapı arasındaki ahenksizliği, uyumsuzluğu gidermeyi amaçladık. Burada Cedidiye Camii’ni merkeze aldık ve yapacağımız yapıların cami ile uyumlu olmasını amaçladık. Bu yeni düzenlemede alta yaklaşık 150 dönümlük bir otopark yapıyoruz. Mimaride kemerli bir yapıyı benimsedik” ifadelerini kullandı.

“BURASI DÜZCE’NİN EN GÖZDE BÖLGESİ OLACAK”

Projenin görsellerinin paylaşıldığı andan itibaren Düzceliler’den büyük kabul gördüğünü belirten Başkan Özlü, “İnşallah önümüzdeki aylarda bu projeyi hayata geçireceğiz. Üzerinde yaklaşık bir yıllık bir çalışmadan ortaya çıkan bu projemizin inşasını tamamlayacağız. Burası Düzce’nin en gözde, güzel, en merkezi, en nezih bölgelerinden birisi olacak. Düzce’mize hayırlı olsun” diye konuştu.

CEDİDİYE MEYDANI’NDA NE DEĞİŞECEK?

Cedidiye Meydan Projesi’yle de alanda bulunan dükkânların yerine cami dokusuna uygun işyerleri yapılacak. Meydana doğal taşlar döşenecek ve yeşillendirme çalışması yürütülecek. Meydanın altına yapılacak olan yeraltı otoparkıyla da Düzce’deki otopark sorununa yönelik bir çözüm daha üretilmiş olacak. Cedidiye Camii de proje kapsamında restore edilecek. Camiinin minarelerinin 12 Kasım Düzce Depremi’nde yıkılan minarelerinin yerine teneke malzemeden yapılan minareler de kaldırılarak aslına döndürülecek. Başkan Özlü, görevdeki iki yılını değerlednirdiği toplantıda Cedidiye Meydan Projesi’nde tüm dükkân sahipleriyle anlaşıldığı ve tebligat işlemlerine başlandığını açıklamış, bu işlemin ardından başlayacak olan inşaat çalışmalarının 6 ayda tamamlanacağının müjdesini vermişti.

HABER: Mehmet GÜNESEN