Düzce Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü, Düzce Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Orman İşletmesi tarafından Düzce Şehir Mezarlığında, kabirlere zarar veren çürük ağaçların kesim çalışmaları devam ediyor.

Ziraat Mühendisleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde, belirlenen çürük ağaçların kesilmesine bazı kesimler tepki göstermeye devam ederken, Hamidiye Mahallesi Muhtarı Mensur Bilgin kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikileceğini belirtti.

“Kesilen ağaçlar kabirlere ve vatandaşlara zarar veriyor”

Hamidiye Mahallesinin Düzce Şehir Mezarlığı’nı kullanan Düzce’de ki 6 mahalleden birisinin olduğunu hatırlatan Bilgin, vatandaşların gösterdikleri tepkiyi de halklı gördüklerini ifade etti. Kesilen ağaçların kabirlere ve kabir sahiplerine zarar verdiğinin altını çizen Bilgin, “Bu ağaçların daha önce dikilen çok ağaçlar var bunların içinde. Yani içleri ardaklaşmış, çürümeye yüz tutan ağaçlar var. Haliyle bu ağaçların devrilmesi hem mezarlarımıza zarar veriyor, hem de orada mezar ziyareti yapan vatandaşlarımıza da zarar veriyor. Onun için Düzce Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler sonucunda, tabii Ziraat Mühendislerinin de verdiği olura istinaden ağaçların ihale yapılarak temizlenmesi gündeme gelmişti” dedi.

“Ağaç olmadan yaşam olmaz”

Doğa ve yaşam için ağaçların önemine dikkat çeken Bilgin,  “Tabii ağaçların kesilmesine bazı vatandaşlarımızın haklı olarak bir tepkisi oluştu. Ağaç olmadan yaşam olmaz, oksijen olmaz. Bazı vatandaşlarımız bu konuda hassasiyet göstermişlerdir. Bu konuda bizlere de gelen şikayetler var. Hamidiye Mahallesi ilk 6 mahalleden biridir Düzce’nin ve o vesile ile bizim mezarlığımız da orasıdır. Bizim kendi mezarlığımız yok mahalle olarak. Bu ağaçların kesilmesi bizim isteğimizle kesilmesi mümkün değil. Yapılan görüşmeler ve oradaki kontroller sonucunda, gündeme gelmiştir burasının temizlenmesi. Daha önce biliyorsunuz, anayola yakın Beyköy tarafı temizlenmiştir. Orası Düzce’nin en eski mezarlık alanıydı. Tabii Düzce kalabalıklaşınca mezarlık büyüdü haliyle. Birde bu koronavirüs salgını nedeniyle de aşırı bir cenaze var. Bizim mahallemizden bile son günlerde 5-6 tane cenaze defnettik. Burasının insanlara ve kabirlere zarar vermemesi için temizlenmesi gerekiyordu” diye konuştu.

“Kesilen ağaçların yerine, yenileri dikilecek”

Kesilen ağaçların yerine, yenilerinin dikileceğini kaydeden Bilgin, “Halkımız şu konuda müsterih olsun; orada kesinlikle oldubittiye getirilen bir durum söz konusu olmaz, mümkün değil. Onların yerine tabii ki başka ağaçlar dikilecek, çok boyu uzamayan, kökü derine giden. Bu şekilde Belediyemizin almış olduğu bir karar var ve orada bir kesim yapılmaktadır. Tabii orada yapılan bütün işlemler Düzce halkının yararına yapılmaktadır. Onun için tekrar söylüyorum, halkımız müsterih olsun, orada bilgisiz veya kendi başına yapılan bir işlem asla yoktur. Tamamen Orman İşletmesi kontrolünde ve Ziraat Mühendisleri kontrolünde kesimler yapılmaktadır. Düzce halkına bu konuyu beyan etmek istedim” şeklinde konuştu.

HABER: Savaş ARI