Koronavirüs salgınının kontrolden çıkmasının ardından, Türkiye genelinde Ramazan ayı içinde 14 günlük “Kısmi Kapanma” uygulaması kararı alınmıştı. Alınan Kararı “Ulusa Sesleniş” Konuşmasında Türk halkına duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 günün sonunda Türkiye’deki vaka durumuna göre “Kısmi Kapanma” uygulamasının uzatılıp uzatılmayacağı konusunda yenide karar verileceğini açıklamıştı.

Milliyetçi Hareket Partisi Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz’da Kısmi Kapanma Uygulamasından en çok yeme-içme sektöründeki esnafların zarar göreceğini kaydederek, meclis kürsüsünden Hükümete seslendi ve “Esnaflara fatura desteği” çağrısında bulundu.

Yılmaz yaptığı konuşmada, “Covid-19 vaka sayılarındaki artış, mecburi olarak ek tedbirler uygulanmasını getirmiştir. Bu ek tedbir uygulamaları, yine en çok, küçük esnaf olan kafe, kahvehane, lokanta ve benzeri esnafımızın canını yakacağına benzemektedir. Ek tedbir uygulamaları neticesinde dükkânları tekraren kapanacak olan esnaflarımızın doğal gaz, elektrik ve su aboneliklerine dair faturaları gelmeye devam etmektedir. Ancak, herkes takdir edecektir ki çalışmayan esnafımızın, bu faturaları ödeyebilmesi mümkün değildir. Bu dönemde kapanan esnaflarımızın fatura ödemelerinin mümkünse alınmaması, mümkün değilse en azından üç dört ay sonrasına ertelenerek, taksitle ödenmesine imkân sağlanması gerekmektedir. Bu sayede, dükkânları kapanan esnaflarımıza moral ve az da olsa ek bir katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

HABER: Savaş ARI