banner851

banner614

26.07.2021, 13:25 2130

BU GÜZELLİĞİ BOZMASINLAR...

Düzce Belediyesi’nin,  İstanbul Caddesi’nde özenle üzerinde çalıştığı projenin bir an önce bitirilmesi için tüm imkânlar seferber edilmiş durumda.

Millet Bahçesi Projesi’yle bir bütünlük arz edecek olan ve Düzce merkezine estetik katacak olan bu çalışmanın yakın zamanda biteceğini biliyoruz.

Buradaki, yani, 350 metre alanda bisikletliler için yol zaten belli. Yayaların da İstiklal Caddesi gibi rahatlıkla gezmeleri, Millet Bahçesi’nde dinlenme, gezme gibi birçok imkânın sunulacağını da biliyoruz. Günün belirli saatlerinde esnafın malının indirebileceği imkânlar da unutulmamış.

Ancak, Düzce’de sayıları hızla artan motosikletliler, şu anda trafiğe kapalı yollarda, İstanbul Caddesi dâhil, Spor Sokak ve Gaziantep Caddesi’nde âdeta bir kuralsızlık içindeler. Bu konuyu defaten tüm basın haber yaptı ve sorunu dile getirdi. Öyle ki; trafiğe ters istikamette gidenler, kaldırımda yayaların arasına dalanlar bile var. Hep yazdık, hep anlattık.

Şimdi İstanbul Caddesi, hizmete girdiğinde,  bu motosikletliler yine buraya girecekse, bu güzelim projenin hiç bir anlamı kalmaz. Aldığımız bilgiye göre bu alanlarda güvenlik de olacakmış. Eğer bu projenin Düzce insanına huzurlu bir şekilde gezme, dinlenme ve alışveriş yapma imkânı sunulması asıl amaç ise motosikletlerin önü alınmalı.

Sessiz şehirler uygulamalarında, bu sistem böyledir. Önce yaya odaklı, insana iç huzuruyla, tehlikesiz ve stresiz imkânlar sunulmaktadır. Belediye Başkanımız, Dr. Faruk Özlü’nün de, “Düzce bisiklet şehri olacak.”  şeklindeki açıklamalarından yola çıkarak şehrin kalbi olan bu alanda ne araçlara ne de motosikletlilere geçit verilmemeli.

Bu konu hep vatandaşın dilinde. Bu nedenle buradan Sayın Dr. Faruk Özlü’ye Düzcelilerin bu talebini iletmek istiyorum. Artık vatandaş, motorlu ve elektrikli motosikletlileri trafiğe kapalı, yaya ve bisikletlilere açık alanlarda ve özellikle İstanbul Caddesi ve Millet Bahçesi içinde görmek istemiyor.

Pasaj içlerinde bile gezen motosikletlilere gözlediğimiz bu şehrin insanın yaşam kalitesinin artması lazım. Bu nedenle, bu işi belediye adına planlayanların da dikkatini bu yöne çekmek istiyorum.  Sayın Özlü’nün de bu konulara duyarlı olduğunu biliyorum.

Düzce Belediyesi özel güvenliklerle, zabıta ekipleriyle ve trafik polisleriyle bu konuyu çözüme kavuşturmaları pekâlâ mümkün.

İstanbul Caddesi ve Millet Bahçesi, ne kadar şehre estetik katacaksa, güzellik katacaksa ve önemliyse, motosikletliler konusuna önlem almakta o kadar önemlidir. Ve bu projesinin olmazsa olmazı olmalıdır. Yoksa, bu güzellim proje tarumar olur ve anlamını kaybeder. 

Hepinize saygı ve selamlarımla mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğiyle.

Yorumlar (11)
akçakocalı 2 ay önce
Tamamen ve yüzde yüz katılıyorum harun kardeşimize, kesinlikle şu motosiklet terörüne acil önlem alınmalı. (KURALLARA UYGUN KULLANANLAR BAŞIMIZIN TACI)
BETON DÜZCE 2 ay önce
istanbul cdsinin ortasına uzun toprak yol ve ağaçalndırma olmalıydı..akepeli belediyeler mahvettler Yeşil Düzcenin adı beton düzceye çıktı...
Vatandas 2 ay önce
Nasil belediye anlamadim istanbul caddesi eskisi gibi olmasi lazim duzcede arac fazla yol yok sehir merkezi artik trafigi kaldirmiyor
MOTORCU 2 ay önce
GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ BİR KONUYA PARMAK BASMIŞ BİR MOTORCU OLARAK BEN BİLE MÜZDARİBİM BU DURUMDAN KİMİN NEREDE ÇIKACAĞI BELLİ OLMUYOR TERS YÖNDEN GİDEN ÇOK
vatandaş 2 ay önce
Motorsikletli kuryeler mecbur kardeşim evine yemeğim sıcak hızlı gelsin demesini biliyorsun ama ona göre yaz
Kürşat Yılmaz 2 ay önce
İMZA...
Vatandas 2 ay önce
20 yil once bozulan gercegi gozden gecirmezlerse sonucu bugunlerle kalmiycak eski dost
Esnaf 2 ay önce
İstanbul caddesi trafiğe açılmalı esnafı perişan ettiniz paralelinde Gaziantep caddesi heykele kadar yürüyüş yolu var zaten o yolu niye kapatırsınız ki
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın