Son yıllarda yapılan yatırımlarla Antalya, Afyonkarahisar gibi şehirlerle birlikte komşumuz Bolu spor kulüplerinin kamp üssü haline gelirken yatırımlarla şehirlere kazandırılan sahaları ve kamp tesisleri göz kamaştırıyor. Her yıl binlerce futbolcunun kamp yaptığı kent hem tanıtımını yapıyor hem de turizm geliri elde ediyor.

TAKIMLAR BOLU’YA AKIN EDİYOR

Spor turizminden her yıl yüzbinlerce lira gelir elde edilen Bolu’da Süper Lig ekiplerinden Sivasspor 1 Temmuz, Fatih Karagümrük 2 Temmuz, Adana Demirspor 3 Temmuz, Gaziantep 5 Temmuz, İstanbul Başakşehir 7 Temmuz ve Yeni Malatyaspor 8 Temmuz'da kampa girecek.

TFF 1. Lig takımlarından Keçiörengücü 26 Haziran, Eyüpspor ve İstanbulspor 28 Haziran, Tuzlaspor 5 Temmuz, Adanaspor ve Bandırmaspor 7 Temmuz, MKE Ankaragücü, Bursaspor ve Samsunspor 22 Temmuz, Kocaelispor 24 Temmuz'da Bolu'daki çalışmalarına başlayacak. Yapılan yatırımlarla sadece Türkiye’deki değil yurtdışındaki kulüplerin de dikkatini çeken Bolu’da Romanya Süper Ligi’nden gelecek olan 4 takım da kamp yapacak.

DÜZCE’NİN EKSİĞİ DEĞİL FAZLASI VARKEN…

Bu konuda Bolu’dan eksiği değil aksine Karadeniz’in incisi Akçakoca ve diğer güzellikleriyle fazlası olan Düzce’nin Topuk Yaylası’na inşa edilen Fenerbahçe Spor Kulübü Tesisleri’yle ülke genelinde nasıl bir ivme yakaladığı görülüyor. Doğası ve coğrafi yapısıyla her türlü spora elverişli olan Düzce’nin yapılacak yatırımlarla sadece Türkiye’de değil dünya çapında bir spor kulüpleri için kamp merkezi olabileceği belirtiliyor.

BU POTANSİYEL DİKKATE ALINMALI

Düzce’ye halen eski yöntemlerle turist çekilmeye çalışılırken çeşitlenen turizm algısına ayak uydurularak spor turizmi harekatının da başlaması gerekiyor. Hemen yanı başımızdaki Bolu, spor turizmindeki ününü dünyaya duyurmaya başlamışken Düzce’de yetkililerin halen bu potansiyeli görmezden gelerek konuyla ilgili hiçbir adım atılmıyor.

(ÖNCÜ HABER MERKEZİ / AA)