Yaklaşan 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Türk Sağlık Sen Düzce Şubesi Başkanı Ekrem Çavuş, 14 Mart’ın tıbbiyelilerin vatan ve millet adına dirilişi başlattıkları günün adı olduğunu vurguladı.

“Kurucu tıbbiyeli ruhun tekrar hâkim olması için elimizden geleni yapacağız”
Türk Tabipler Birliği’nde kurucu ruhunun bulunmadığını belirten Çavuş, konuşmasına şu sözlerle başladı.

“Ne yazık ki bugün Tıbbiyelilerin ruhundan zerre kadar kendilerine nasipsiz olanlar Türk Tabipler Birliğini ellerini içine almış, terörist sevicilikte, vatan ve millet düşmanlığında sınırları çoktan aşmışlardır. Türk sağlık-Sen olarak Türk Tabipler Birliğinde kurucu tıbbiyeli ruhun tekrar hâkim olması için elimizden geleni yapacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz Türk Hekimlerinin bunu başaracağına inanıyor ve yanınızdayız mesajını en güçlü şekilde haykırıyoruz.”

“Sağlık çalışanları, bayramı çoktan unuttu”
Sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çeken Çavuş, şu ifadelerde bulundu:

“Yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin cinayetlere dönüşerek devam etmesi, aşırı iş yükü, mobbing ve başta döner sermayeler olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle Sağlık çalışanları, bayramı çoktan unutmuşlardır. Taşerona kadro meselesinde bile 500 Bin kişiye kadro verilirken yıllardır devletin emrinde görev yapan ve 9 bin kişiyi aşan kamu dışı aile sağlığı çalışanları, tıbbi sekreterler ve vekil ebe hemşirelerimiz kapsam dışında bırakılmışlardır”

“Kısacası çalışma hayatımız da durum vahimdir. Çalışanın huzuru yoktur. Bunun önüne geçilmesi için gerekli olan temel şart, çalışanların memnuniyetlerinin arttırılmasıdır. Sağlık çalışanları arasında her türlü donanıma sahip, işinin ehli güler yüzlü personeller dururken, dışarıdan sözleşmeli idareci alımları son bulmalıdır.”

“14 Mart’ın Milat olmasını talep ediyoruz”
Sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara artık bir çözüm istediklerini dile getiren Çavuş, “Sözlerin yerini düzenlemeler, yasal değişiklikler alsın diyoruz.  Bunun için de bu seneki 14 Mart’ın Milat olmasını talep ediyoruz. Çalışanın ekonomik ve özlük haklarının iyileştiren düzenlemeler hayat bulur. Bunun aksi her ne yapılırsa çalışanları yine ümitsizliğe ve hüsrana sevk edeceğinden herkes emin olmalıdır. Sağlık çalışanları için artık bardak dolmuş, sabır taşı çatlamıştır. 5-6 yıl önceki döner sermayelerin mumla arandığı ve çalışanın ekonomik dar boğazda olduğu bir süreçte süslü sözlerle günlerin geçiştirilmesine kimsenin tahammülü yoktur.”

Haber: H.GÜRSOY