Düzce’de il ve ilçe kongrelerini geride bırakan CHP’de kadın ve gençlik kolları teşkilatları için olağan genel kurullar devam ediyor. Bu kapsamda CHP Düzce İl Kadın Kolları Başkanlığı Kongresi parti binasına gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası divan kurulu oluşturulan kongrenin tek adayı eski Merkez İlçe Başkanı ve Milletvekili Adayı İlknur Başak Tütüncü oldu.

Kongrede kadın kolları olarak yürüttükleri çalışmaları aktarmak üzere partilere seslenen mevcut Başkan Fatma Karaüç, ilk olarak “Cumhuriyet Halk Parti”li olmanın anlamını anlattı.

“CHP’li olmak; bağımsızlık, özgürlük, devrimcilik demek”
Karaüç, “Bizim için; CHP demek Türk halkının var olma iradesidir. CHP’li olmak; bağımsızlık, özgürlük, devrimcilik demektir. CHP’li olmak; değişime açık olmak, değiştirebilme iradesine sahip olmak demektir. CHP’li olmak; Cumhuriyet in koruyucusu olmak, devrimci ruha sahip olmak demektir. CHP’li olmak; Türkiye ye yeni ufuklar açmak demektir. CHP’li olmak, siyasetten uzak durmak değil, bu topluma nasıl yararlı olabilirim diyebilmektir. Bu nedenle; yerel örgütlerde çalışmak ve yöneticilik yapmak zordur, yorucudur. Aynı zamanda büyük sorumluluktur. Ben ve yönetim kurulum. 2016 yılında sizlerin bize gösterdiğiniz teveccüh ile bu zor görevi üstlendik.” dedi.

“Savunduğumuz değerler gerçekleşene mücadelemiz devam edecek”
“Çalışmalarımızda ilk önceliğimiz, kadınlarımıza ve çocuklarımıza uygulanan şiddet ve istismar karşısında dik ve kararlı durarak, mağdurların her zaman yanında olmaktır.” diyen Karaüç, “Müftülüklere resmi nikah yetkisi verilmesi yasasına da tepki göstererek, bu tasarının çok büyük bir gaflet olduğunu, yaşanmış olaylardan yola çıkarak kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştık. Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, toplum ahlakını yok eden, fetvalara ve uygulamalara asla izin vermedik, vermeyeceğiz. Türkiye’nin laik, sosyal ve hukuk devleti olduğunu asla unutmadık, unutturmayacağız. Bu konularda ki duyarlılıklarımız ve savunduğumuz değerler gerçekleşene kadar mücadele ettik, mücadelemiz devam edecektir. Düzce’de Cumhuriyet Halk Partisi’ni, hep birlikte hak ettiği yere taşımak için var gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Ben ve yönetim kurulum, bu gün 2 yıldır onurla mücadelesini verdiğimiz bayrak yarışında, bayrağı devretmekten mutluluk duyduğumuz arkadaşlarımıza, yeni görevlerinde başarılar diliyoruz.”

Konuşmaların ardından seçim işlemine geçildi. Kongrenin tek adayı İlknur Başak Tütüncü, merkez ilçeden sonra bu kez kadın kolları başkanlığını yürütmeye hak kazandı.


Haber: C. ÜSTÜNER