CHP İl ve İlçe Örgütleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, İçişleri Bakanı Efkan Ala, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile İl Valileri, MİT ve ilgili kamu görevlileri hakkında, terör örgütüne yardım ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. 130 sayfalık delil dosyasıyla birlikte yaklaşık 20 ayrı suç duyurusunda bulunuldu. CHP İl Başkanlığında yapılan basın toplantısında ilçe örgütlerinin başkanları ile Kadın Kolları Başkanı Fatma Karaüç’te yer aldı.

“Sürecin şeffaflığı göz ardı edildi”

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, basın açıklamasında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emir ve talimatıyla hükümet kanadının terör örgütünün lideri ve üyeleri ile bir dizi görüşmeler yaptığını belirterek sürecin parlamento temelinde yürütülmesi ve şeffaf olması uyarılarının göz ardı edildiğini söyledi. Tozan konuyla ilgili olarak  “Bu dönemde, terör örgütünün şehir yapılanmasını kuvvetlendirmesine ve örgütün şehir ve ilçe merkezlerine silah ve mühimmat depolamasına dönemin AKP hükümetinin Başbakanı, üyeleri ve bürokratlarınca göz yumulduğu, fırsat verildiği bilinmektedir. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, valilere, kaymakamlara ve güvenlik güçlerine müdahale etmemeleri konusunda talimat verdiklerini bizzat ikrar etmiştir. Gelinen süreçte AKP hükümetinin bu yardımları sayesinde güçlenen terör örgütü yeniden silahlı ve bombalı eylemlerine başlamıştır.” diye konuştu.

Tozan, terör örgütünün tahkimat yapmasına göz yumduğu ve terörün bu denli yoğunlaşmasından sorumlu tuttuğu dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bürokratlara bu konuda talimat verdiğini söyleyerek ‘Dönemin AKP’li hükümet üyeleri ve bürokratlarının bu eylemleri “Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık” suçunu oluşturmaktadır. ’dedi.

Tozan, “Bu nedenle Recep Tayyip ERDOĞAN, Ahmet DAVUTOĞLU, Beşir ATALAY, Yalçın AKDOĞAN, Efkan ALA, Hakan FİDAN, İl Valileri, MİT ve ilgili kamu görevlileri hakkında “Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık” suçundan bugün suç duyurusunda bulunuyoruz.” açıklamasına son verdi.

Haber:Y.SEVER