banner851

banner614

MİLAT OLAN PROJEYE ÇİLİMLİ BELEDİYESİ ÖNCÜLÜK ETTİ

Düzce’nin verimli topraklarında ürün çeşitliliğini arttırmak amacıyla Çilimli Belediyesi öncülüğünde geçtiğimiz haziran ayında düzenlenen törenle toprakla buluşturulan siyah çeltikte hasat başladı.

banner619
Çilimli 14.10.2021, 17:00
1306
MİLAT OLAN PROJEYE ÇİLİMLİ BELEDİYESİ ÖNCÜLÜK ETTİ

Ovası birinci sınıf tarım arazisi olan Düzce’nin tarımla kalkınması için başlatılan çalışmalar kapsamında geçtiğimiz 8 Haziran’da, siyah çeltik Çilimli Belediyesi öncülüğünde toprak ve suyla buluşturulmuştu.

Son yıllarda ekimi dünyada artan ve şeker hastalarının ihtiyaçlarına da cevap verebilen siyah çeltiğin hasadına da geçtiğimiz gün itibariyle başlandı.

Yavuz: Çiftçilere örnek olmaya çalışıyoruz

Haberi duyuran Çilimli Belediye Başkanı Muhsin Yavuz, çiftçilere örnek olmak için bu işe giriştiklerini belirterek, “İlçe merkezimize yaklaşık 2,5 km uzaklıktaki tarlaya ekimi yapılan, besin değeri ve lif oranı yüksek olan siyah çeltiğin hasadını gerçekleştirdik. Çilimli Belediyesi olarak, hayata geçirdiğimiz “İyi Tarım Uygulamaları” ile üretmeye ve Çilimlili çiftçilere örnek olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bölge tarımında milat olan siyah çeltik ekiminden sağlanan ilk ürün, siyah pirincin tanıtımını yapmak ve bölge halkını üretime teşvik etmek amacıyla kullanacak.

Yorumlar (0)