banner851

banner614

YÜZDE 90 ORANINDA VERİM BEKLENİYOR

banner619

Düzce’de ilk kez Çilimli ilçesinde toprakla buluşturulan ve beyaz pirince göre sağlık açısından daha faydalı olan siyah çeltik aradan geçen bir haftada filizlendi. Düzce’nin verimli topraklarında ürün çeşitliliğinin arttırılması için Çilimli Belediyesi öncülüğünde başlatılan projede bu yıl ilk olmasına rağmen yüzde 90 verim alınması bekleniyor.

banner846
Çilimli 16.06.2021, 13:15 17.06.2021, 18:10
4881
banner844

Düzce’nin verimli topraklarından daha güçlü bir şekilde yararlanılabilmesi için ürün çeşitliliğini arttırmak amacıyla yapılan çalışmalar son dönemde hız kazandı.

Bu çalışmalardan en dikkat çekeni ise Çilimli Belediyesi öncülüğünde beyaz pirince göre çok daha besleyici ve yararlı olan ‘siyah çeltik’ üretimine başlanması oldu. Geçtiğimiz 8 Haziran günü ilçeye bağlı Esenli Köyü’nde belediye eliyle oluşturulan alanda düzenlenen törenle Düzce’de ilk kez siyah çeltik ekimi yapıldı.

Rengi ve güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle "süper besin" olarak bilinen siyah çeltik tohumları aradan geçen bir haftada yeşerdi. Ekim yapan alanın büyük bir kısmı yeşil renge bürünürken bu sene ilk kez deneme üretimi olarak uygulanan projede yüzde 90 oranında verim bekleniyor.

İLK HASAT SONBAHARDA

Düzce tarımında bir milat olan projenin mimarı Çilimli Belediye Başkanı, Öncü Haber’e özel yaptığı açıklamada, “Bu pirinçle yapılan pilavla inşallah şeker hastalarının pilav hasretini bitireceğiz.” derken, “Aynı zamanda besin değeri de çok yüksek. Yeni bir ürünün öncülüğünü yapmanın heyecanını yaşıyoruz. İnşallah sonbahar aylarında yapılacak ilk hasadın ardından elde edilen ürünü de tanıtımını yapmak.” demişti.

Projeyle birlikte Konuralp bölgesinde yetiştirilen ülke çapında ünlü Konuralp (Kasaba) Pirinci’nin yanında Düzce’nin siyah pirinçte de bir marka haline gelmesi ve üretimde yeni ürünlerle tarıma güç katılması hedefleniyor. Besin değerinin yüksekliği nedeniyle eskiden sadece Çin hükümdarları için üretilen dünyada ''yasak pirinç'' olarak da bilinen siyah pirinç, Düzce’deki projenin başarılı olmasıyla sofralardaki yerini alacak.

(ÖNCÜ HABER MERKEZİ / İHA)

Yorumlar (1)
Konuralp 2 ay önce
Tabi yeşillenir Konuralpin tüm foseptiğiyle sulama yapılıyor