Dünya son 16 aydır yeni tip koronavirüs salgınına karşı ayakta kalma savaşı veriyor. Türkiye’de 1 Temmuz itibariyle tam normalleşme süreci başlasa da çok geçmeden vaka ve vefat sayıları yeniden kapanma tedbirlerini devreye sokulduğu mayıs başı seviyelerine ulaştı.

YURT GENELİNDE CAN KAYBI ARTIYOR

Ülke genelinde 30 bin seviyelerine dayanan günlük vaka sayıları 14 Ağustos günü 19 bin 949’e gerilese de kısmi azalışın yeniden artışa dönmesinden korkuluyor. COVİD-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise son günde 145 olurken kayıplar yüksek seviyelerde seyretmeye devam ediyor.

GÜNLÜK VAKA YENİDEN 3 HANELİ SAYILARA ULAŞTI

Tam ve kısmi kapanma tedbirleri sayesinde normalleşme başında vaka sayısının 20’nin altına gerilediği Düzce’de de kâbus yeniden yayılıyor. Günlük yeni vaka sayısının 100’ü aştığı kentte 14 Ağustos günü 105 kişiye daha yeni tip koronavirüs teşhisi konuldu. Günlük vaka sayısında Düzce’de son bir ayda yaşanan artış 5 katı geçti. An itibariyle tedavisine devam edilen aktif vakaların sayısı da bin 412’ye ulaştı. Mart 2020’den bu yana salgına yakalananların sayısı da kritik bir eşiği daha aşarak 42 bin 389’u gördü.

4 GÜNDE 3 VEFAT, YOĞUN BAKIM ARTIYOR

Ölümcül virüsün yayılması Düzce’deki vefat ve yoğun bakım verilerine de yansımaya başladı. Son 4 günde 3 kişi daha COVİD-19 kaynaklı olarak yaşamını yitirirken salgının Düzce’de hayattan kopardıklarının sayısı 194’e yükseldi. Hastalığı ağır geçiren 5 kişinin daha eklenmesiyle pandemi yoğun bakım servisinde yaşam savaşı verenlerin sayısı da 19’a yükseldi. Tedaviye cevap vermeyen 9 hastaya ise entübasyon işlemi uygulandı.

ARTIŞ SÜRERSE DÖRDÜNCÜ DALGA KAPIDA

Düzce’de ve yurt genelinde artışın sürmesi durumunda dördüncü dalga olasılığından korkulurken bu da kısıtlanmaların yeniden devreye sokulması anlamına geliyor. Uzmanlar mümkün olduğunca kalabalık ve toplu olarak bulunan alanlara girilmemesi konusunda vatandaşları uyarırken maske, mesafe ve hijyen kurallarının önemine vurgu yapıyor. Mücadelenin ana omurgasını oluşturan aşıya soğuk bakanların da bir an önce hem kendileri, hem aileleri hem de toplum için aşılarını olmaları gerekiyor. Aşının salgına yakalanma riskiyle birlikte yoğun bakım ve ölüm oranlarını da aşağıya çektiği biliniyor.

HABER: Mehmet GÜNESEN