Darıcı Mahallesi’nde Düzce Belediyesi zabıta ekipleri ile mahalle sakinleri arasında bugün gerginlik vardı. Mahalle olduktan sonra tapusu Düzce Belediyesi’ne geçen ancak Darıcı Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği tarafından lokal olarak kullanılan sosyal tesisin ruhsatı Düzce Valiliği Dernekler Müdürlüğü’nce iptal edildi. 24 Aralık 2015 tarihli karara istinaden Düzce Belediyesi Hukuk işleri Müdürlüğü’nce zabıta ekipleri mahalleye gönderildi.

Söz konusu taşınmaz üzerinde gerek Darıcı Mahallesi Muhtarlığı’nın gerekse Darıcı Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin herhangi bir tasarrufunun olmadığı bildirilerek tahliye edilmek istendi. Mahalle Muhtarı Mehmet Turgut ve mahalle sakinleri zabıta ekiplerinin lokalin boşaltılmasına izin vermedi.

 HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATTIK

Mahalle Muhtarı Mehmet Turgut, baskı yoluyla ruhsatın iptal edildiğini öne sürerek hukuki süreç başlatacaklarını dile getirdi. Turgut, “ Bu sıkıntı mahalle olduğumuzdan beri devam ediyor. Mülk mahalle olunca toprak olarak belediyeye geçti.  Ancak binayı dernek yaptığı için kullanım hakkı derneğindi.  Bunu önceki belediye başkanı da şimdiki belediye başkanı da el koymak istedi.  Biz valilik olrak dernekler müdürlüğünden ruhsat aldık. Düne kadar ruhsat vardı.  Belediye buraya el koymak için rica minnet ruhsatını dün itibariyle iptal etti. şimdi de derneğe ait binayı tahliye etmek istiyor.  Biz de bölge idare mahkemesine başvurarak hukuki süreç başlattık.” diye konuştu.

TERBİYESİZLİK

Tesise el konulmasına tepkili olan Mahalle sakinleri de durumu “terbiyesizlik” olarak nitelendirdi. Mahalle sakinleri lokalin tahliye edilmemesi için uzun süre direndi. Vatandaşlar, Belediye Başkan yardımcısı Murat Caymaz’ın Başkan Mehmet Keleş’le konuyu bir kez daha görüşme sözü aldı. Zabıta ekipleri lokali tahliye etmese de kapısını mühürleyerek mahalleden ayrıldı.

Haber;S.KAŞKIR