Düzce halkı, 23 yıl sonra yeniden deprem gerçeği ile yüzleşti. 23 Kasım Çarşamba sabaha karşı 04.08 saatlerinde 5.9 şiddetindeki depremle uyanan Düzce halkı büyük korku ve panik yaşadı. Konutlarını boşaltan ve evlerine giremeyen vatandaşlar için Düzce’deki bazı mahallelerde çadır kentler kuruldu.

Öncü Haber ekibi, sokağa inerek vatandaşlara ‘Depreme hazırlıklı mıydınız’ sorusunu yöneltti. Öncü haber mikrofonuna konuşan vatandaşların büyük bölümü, ortak görüşte buluşarak, “Hazırlıklı değildik” cevabını verdi.

İşte Düzce Halkının Öncü Haber mikrofonuna verdiği cevaplar:

“Depremde yıkılan binamız olmadı”

Rafet Batuhan Tapan: “Düzce’de bence depreme hazırlıklıydık. Deprem anında yıkılan binamız yok. Bu depremde hasarlı bina olması normal. 1999 depreminde olan yıkımla şu an olan yıkım arasında büyük fark var. Bu depremle alakalı artçılar ile ilgili söylenenler bana pek inandırıcı gelmiyor. Zaten olursa olur, Allah bilir onu.”

“Hepimiz korkuyoruz”

Gülhan Akçaabat: “Depreme ne kadar hazırlıklı olabiliriz ki? Uykuda yakalandığımız bir deprem. Tabii ki depremlere göre bilinçliydik, bir tecrübemiz vardı, ama sonuçta gece yarısı olan bir deprem. Hepimiz panikliyoruz, korkuyoruz. Artçılar için düne kadar iyi gidiyorduk. Fakat dünden beri artçıların şiddeti biraz fazla. Doğal olarak bu durum ürpertiyor insanları. Hepimiz korkuyoruz. İster istemez panik yapıyoruz.”

“Depreme hazırlıklı değildik”

MUNCURLU KÖYÜNDE VATANDAŞLAR BİR ARAYA GELDİ MUNCURLU KÖYÜNDE VATANDAŞLAR BİR ARAYA GELDİ

Yasin Şerbetçi: “Aslından 1 hafta önce bir tatbikat yapılmıştı, ama hazırlıklı mıydık? Tabii ki değildik. Unutmuştuk gerçekten. Ama bu deprem gerçeğine alıştırıyoruz kendimizi. Tabii unutkan insanlarız biraz, hayat telaşesi derken unutulup gidiyor. Artçılar bu olayın gerçeği aslında. Panik insana daha çok hata yaptırıyor diye düşünüyorum ben. Çünkü daha eski olan depremlerde de artçılarda ilk panikle dışarı atlayıp zarar gören dostlarımız, tanıdıklarımız oldu. Tabii insan önüne geçemiyor bazı şeylerin ama bunlar olacak gibi geliyor bana.”