Çarşamba günü sabaha karşı saat 04:08’de meydana gelen ve merkez üssü Gölyaka ilçesi olan 5.9 şiddetindeki depremin izlerinin silinmesine yönelik çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Valisi Cevdet Atay,  “23.11.2022 günü, Türkiye saati ile 04:08'de merkez üssü Gölyaka (Düzce) olan 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Yerin 6.81 km derininde meydana gelen bu depremin en yakın yerleşim birimi olan Düzce ilinin Gölyaka ilçesine bağlı Kemeryanı köyüne uzaklığı 0.82 km'dir. Yaşanan Depremin ardından hızlı bir şekilde koordinasyon merkezindeki çalışmalarımıza başladık.  Devletimiz, depremin ilk anından itibaren milletimizin yanında olmuştur.  Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan telefonla şahsımı arayarak geçmiş olsun dileklerini iletmiş mevcut durum hakkında bilgi almıştır. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Kasapoğlu, Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer depremin hemen ardından ilimize gelerek hemşehrilerimizin yanında olmuştur” dedi.

“2 yaralımızın tedavisi devam ediyor”

Depremde yaralanan 39 yaralıdan 37’sinin taburcu olduğunun bilgisini veren Vali Atay, “Bu sabah itibariyle 2 yaralımızın tedavisi devam etmektedir. Afetzede vatandaşlarımızın Barınma ihtiyacına yönelik; Düzce Merkez Kültür Mahallesinde 135 odalı, 530 yatak kapasiteli bir yurt tahsis edilmiştir.  Tamamen boş olan, herhangi bir tefrişatı olmayan yurt için 220 adet yatak/baza, yastık/çarşaf seti, sandalye ve masalar temin edilerek kullanıma hazır hale getirilmiştir.  Çadır alanlarımızda şuan itibariyle 10.126 kişi barınmaktadır. Merkez ve İlçelerde Spor salonu, yurt ve pansiyonlarda kalan toplam kişi sayısı 1028’dir. AFAD tarafından bölgeye 280 adet yaşam konteyneri sevk edilmiştir. 100 adet yaşam konteyneri ulaşmış olup 54 adet konteyner kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Ayrıca Çilimli ilçesinde 50 adet konteyner kapasiteli, Gölyaka ilçesinde 30 konteyner kapasiteli geçici konaklama merkezi kurulum işlemleri başlatılmıştır. 17 ikram aracı, 9 mobil mutfakla vatandaşlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Şuana kadar olan ikramlarımız Sıcak Yemek 114.926, Çorba 25.100, İkramlık 31.933, Sıcak soğuk içecek 42.495, Su(lt) 8.076 olmuştur. Ayrıca gıda ve giysi yardımlarımızda devam etmektedir” diye konuştu.

BAŞVURULAR 28 ŞUBATA KADAR DEVAM EDECEK BAŞVURULAR 28 ŞUBATA KADAR DEVAM EDECEK

“Ağır hasarlı binaların yıkımına devam ediliyor”

Depremde ağır hasar alan binaların yıkım çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Vali Atay, “28 Kasım tarihi itibari ile sahada aktif olarak toplam 5.072 personel ve 1.057 araç görev yapmaktadır. Toplam Acil, Ağır, Yıkık Binamız dün itibariyle 427 idi. Alandaki tarama çalışmalarımız devam ediyor. 28 Kasım 2022 tarihi itibari toplam 128 evden eşya tahliye edilmiştir. Tahliye işlemleri devam etmektedir. Belirlemelere göre Acil Yıktırılacak 27 binamızdan 6’sı yıkılmıştır. Çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Şuana kadar çatı hasarlarıyla ilgili gelen ihbarlarımıza hızlı bir şekilde müdahale edilmiştir. Merkez ilçemizde 108,Cumayeri 17,Gölyaka 23, Çilimli 25, Gümüşova 49 ihbar aldık. Merkez ilçede son 5 çatının tamirine başlanmış olup diğer bütün ilçelerimizde çatıların tamiri tamamlanmıştır” şeklinde konuştu.

“Zarar tespit çalışmaları tamamlandı”

Depremin ardından binlerce zarar ve hasar tespit başvurusu alındığını ifade eden  Atay, son olarak şunları:

“Düzce İl Merkez ve İlçeleri Toplam Zarar Tespit Başvurusu – 28 .11.2022 19:00 İtibari İle 9.119 başvuru alınmıştır.  Bu Başvurulardan 8.654’nün (7943 konut, 682 iş yeri ve 29 araç)  zarar tespit çalışmaları tamamlanmıştır.  Afet Psikososyal Grubu tarafından bölgede 9.294 kişiye Psikososyal destek hizmeti sunulmuştur. Düzce ilimizde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü 113 personel ile sahada Psikososyal destek için çalışmalarını sürdürmektedir. Mobil sosyal hizmet aracı 26 Kasım itibari ile Ağa Mahallesinde hizmet vermeye başlamıştır. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 3 hayvan çadırı kurulmuş, 1 hayvan çadırı da Merkez Ağa Mahallesinde kurulacaktır. Milletimiz müsterih olsun. Sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerimizle birlikte,  tüm Devlet Kurumlarımız alanda ve vatandaşımızın yanında. En büyük tesellimiz can kaybımızın olmamasıdır. Düzceli hemşehrilerimize geçmiş olsun.”