Tataristan’da, Rus bir firma tarafından alacakları ödenmeyen ve aralarında bir Düzceli bir vatandaşında bulunduğu 2 bin 260 işçi mahsur kaldı. Konuyu gündeme taşıyan CHP İl Başkanı Semih Cemşit, 2 bin 160 işçi için, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’dan devreye girmesini istedi.

Mahsur kalan işçilerden bazılarının yardım için kendisini aradıklarını kaydeden Cemşit, “Vatandaşlarımız orada aylardır sıkıntı içindeler, yetkililerden bir adım atılmamış durumda, acilen bu mağduriyetin giderilmesi gerekmektedir.’’ dedi.

“İşçilerimiz alıkonulmuş”

Mahsur kalan işçilerin içinde bir Düzceli işçinin de bulunduğunu ifade eden Cemşit, ‘’Rusya’nın en büyük gaz firmalarından birinin Tataristan’daki şantiyesinde çalışmakta olan Türk vatandaşı 2160 kişi, firmanın Türk ortakları ile anlaşmazlığı nedeni ile mağdur edilmekte ve alıkonulmuş durumda olduklarını öğrenmiş bulunmaktayız. Aralarında Düzceli bir hemşerimizin de bulunduğu vatandaşlarımız aylardır maaş alamamakta ve kötü koşullarda anlaşmazlık yüzünden ülkelerine dönüşlerine izin verilmemektedir” diye konuştu.

“Türk vatandaşlarımız acilen kurtarılmalı”

Türk vatandaşların Dışişleri Bakanlığı’nın devreye girip kurtarılması gerektiğini dile getiren Cemşit, “Acilen Şirket sahibine ve yöneticilerine hiçbir şekilde ulaşamayan ve sessiz kalmamaları halinde yerel polis tarafından alıkonulacakları söylenerek tehdit edilen 2160 Türk vatandaşımızın acilen vatanlarına ve onları merakla, korku içinde bekleyen ailelerine kavuşmalarını sağlamamız gerekmektedir. Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun ivedilikle yaşanan sıkıntının çözülmesi ve vatandaşlarımızın yurtlarına dönmelerini sağlaması için göreve davet ediyoruz.’’ şeklinde konuştu