banner851

banner614

02.12.2021, 14:10 1077

DÜZCE BİSİKLET ŞEHRİ Mİ OLACAK MOTOSİKLET ŞEHRİ Mİ?

Bir süre önce hizmet giren İstanbul Caddesi’nde, motosikletliler yüzünden, vatandaşlar ve bisikletliler kendilerine ayrılan alanlarda rahat hareket edemez, hatta zaman zaman tehlike bile yaşar durumdalar. Bu konuyu bir kere yazmıştım. Yine bir hatırlatıp, bir de soru sorayım istedim.

Daha önce yazmıştım:” İstanbul Caddesinde bu güzellik bozulmasın” diye.  Çok güzel bir cadde oldu.  Ancak, bu motosikletlilerin bu alanda, bisikletliler için ayrılan bölüm de veya o şeritte tam gaz gitmeleri sıkıntı yapıyor, bir çözüm olmalı.   Bu cadde belirli saatlerde, araçların esnafın mallarını teslim almaları için açık tutuluyor. Onun dışında hiçbir motorlu araç buraya giremez. Bisiklet yolu ise sadece,  bisikletlilere tahsis edildi. Bu konuyu Sayın Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü’ye de izah etmiş, anlatmaya çalışmıştım.

Belediye Başkanımız Dr. Faruk Özlü, bir zat, “Düzce bisiklet şehri olacak” diye açıklama yaparak bu konuya verdiği önemi ifade etmişti.  Kiralık bisiklet sistemi de bu yüzden hayata geçmişti.  

KAFALAR KARIŞIK, DÜZCE BUNA ALIŞIK

Şimdi, vatandaş gezsin, rahat nefes alsın, alış- veriş yapsın diye ayrılan kaldırımlar, cadde üzerine koyulan banklar ve bisiklet yolunda vatandaşlar, tersten düzden, her yerden çıkan motorlar nedeniyle,  rahatsız. Bisiklet yolunda,  bisikletliler gidemez durumda. Fizik güç motosikletlilerde, yol açıldığından bu yana. Hatta, motosikletliler, bisiklet yolunda giden bisikletlilere korna çalıp yoldan kaçmalarını bile istiyorlar.

Durum böyle olunca, İstanbul Caddesinin asıl amacı hiçe sayılmış durumda. Bakın yemek getiren veya diğer bir eşya getiren motorlu kuryelerden bahsetmiyorum. Zaten onların sayısı ne kadar ki. Ben serbest, keyfi motosikletlilerden duyulan rahatsızlıktan bahsediyorum.  Yani,  motosikletlilerin bu güzel tabloyu bozduğunu iddia ediyorum.  

MOTORLAR BİSİKLETLİLERDEN FAZLA, O ZAMAN MOTOSİKLET YOLU OLSUN

Düzce’de şu anda, özellikle şehir merkezinde ve öncelikle motosikletli sayısının, bisikletli sayısını ikiye katladığını öne sürüyorum. Zira bizi bu alana çok yakınız ve her gün bu manzaralara şahidiz

Düzce’de motosiklet sayısı bisikletli sayısına fark attıysa; buna şöyle bir soru ile karşılık verebiliriz. Düzce, motosiklet şehri mi olacak, bisiklet şehri mi olacak?

Nasıl bir önlem, tedbir alınır bilmem ama bir çare bulunmalı. Düzce Belediyesinin trafik konusunda çalışma yapan bir danışma firma ile işbirliği yaptığını biliyoruz. Analiz, yapılsın, inceleme yapılsın, tespit edilsin.  Bu güzel manzara, bunca para ve emek İstanbul Caddesinde zayi olmasın. Amacı dışında bir manzara yaşanmasın. 

BÜTÜNLÜĞE ZARAR VERİYOR

Cadde’ye diyecek bir tek aksi görüşümüz yok. Enfes oldu. Millet Bahçesiyle bütünleşti. Daha organize bir güzellik oldu.  Ama, buralarda, fincancı dükkanına giren filler gibi bir olay yaşatan motosikletliler bu güzelliği ezip geçiyor.

VATANDAŞ DA DERTLİ

Ben, halkı da dinledim. Vatandaş, “ Madem buralar motosikletlilerin güzergahı olacaksa, niye araç trafiğine kapatıldı, yollara bank koyuldu, bisiklet yolu yapıldı?” diyor.

HER AN HER YERDEN ÇIKABİLMELERİ MÜMKÜN

Eğer, İstanbul Caddesinde 24 saat, günün her anında, onlarca motosiklet kafasına göre, gezmek için, kestirme olsun diye,  kural dışı, ters taraftan, düz taraftan, kaldırımlarda dolanıp duruyor, zaman, zaman gaza da basıp korna çalıp, bisikletlilere ve de yayalara huzur vermiyorsa bir düşünmek lazım! 

İstanbul Caddesi, başta olmak üzere, Gaziantep Caddesi ve Spor Sokakta bu manzaralara itirazımız var. Ya bu işi halletsinler, ya da bu üç ana arteri trafiğe açsınlar.  Biz de boyumuzu görelim.

DİĞER YOLLARA TRAFİK KARIŞIR

Adını yazdığım bu yaya ve bisiklet yollarının haricinde motosikletlilere biz karışmayız. O iş, bu alanlar dışında trafik ekiplerini işidir.  Bize laf düşmez. Ancak, Düzce olarak İstanbul Caddesi başta olmak üzere, yayalara ve bisikletlilere tahsis edilen alanlara motosiklet girmesine itirazımız var.

SAYIN ÖZLÜ'NÜN ESERİ

Biz bir kere daha hatırlatalım dedik. Gerisini, galiba başta Belediye Başkanımız Dr. Faruk  Özlü bilir. Bu işin mimarı kendisidir. Eseri ziyan olmasın. 

ULAŞIM ANKETİNE KATKIM OLSUN

Düzce Belediyesinin Şu minibüs, yani ulaşımla ilgili bir anketi var. Salı günü nasipse, buradan bu konuda bildiklerimi, yaşadıklarımı ve tespitlerimi, ankete katkım olsun diye yazayım da, işe tuz, biber katayım dedim. Salı günü, görüşmek üzere.

Yorumlar (13)
Yamalı Pantalon 2 ay önce
Her yol ayrımına bir ceza kesici birim yerleştirin bak neler oluyor. Kuryeler zaten karınca gibi. Kasklar alında apaçhi modundalar.
vatandaş 2 ay önce
evine sipariş iste hızlı gelsin de sonra ordan burdan geçmesin napsın uzaydan mı gitsin boş konuşma dayı yaa..
DERELİ TÜTÜNCÜMAHALLE SAK 2 ay önce
kendisi için tanımlanmış yoldan giderek ulaşacak gitmesi gereken yere. yayalar için düzenlenmiş yerlerden değil
m 2 ay önce
Adam gibi yoldan gitsin yaptığınız yorumlara dikkat edin
Özellikle kuryeler daha fazla dikkatli olsun her yerden gidiyorlar ters şerit, kaldırım hiç fark etmiyor
M. Y 2 ay önce
Özellikle spor sokak antep caddesinde motor ve bisikletler yüzünden yürüyemez olduk birde insanların arasında hızlı giderek show yapmaya çalışıyorlar acilen bir çözüm bulunmalı zabıta koyup girişlerin engellenmesi ceza kesilmesi lazım...
Düzce 2 ay önce
Ya mübarek düzcede yol mu var ne yapsın millet
Saban 2 ay önce
Şu emniyet yetkililerine Suriyelilerin mitorsikletlerine el koyun ehliyet yok dikkat etme yok kasalara kaynak yapıp yukseltmisler modifiye değil mi elin doğan arabasına yazarken iyi Suriyeli kağıt arabalarını baglayin
Kuryeci.. 2 ay önce
Her kurye çalıştığı yeri gösteren bir kimlik taşısın ve 15 km/h hızında ilerlesin. Kimliği olmayana ve hızlı gidene ceza kesilsin.. kimse kimsenin sağlığıyla oynamasın..
Vatandaş 2 ay önce
Elektrikli mopetler kullanabilir bence ama normal mptorlar kullanmamalı
CAN 2 ay önce
BURASI PISIKLET YOLU MOTORLU TASITLAR ARABA YOLUNDAN GIDER POLIS KOTROLÜ YOKKI DÜZCEDE ALMANYADA GÖREMESIN BÖYLE MANZARALAR PISIKLET YOLUNDA PISIKLET OKADAR MOTOR GIODERSE CEZAYA KATLANIR OKKALI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
-1
hafif kar yağışlı