Geçtiğimiz günlerde Düzce’de meydana gelen merkez üssü Gölyaka İlçesi olan 6,0 büyüklüğündeki depremin yaraları, devletin bütün imkanlarının seferber edilmesiyle birlikte hızla sarılıyor.

Depremin meydana geldiği ilk andan itibaren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum her an sahada denetimlerini sürdürdü. Bu kapsamda il genelinde ve ilçelerinde gece gündüz demeden incelemelerde bulunan bakanlar, birçok binanın yıkımına karar verirken Çilimli İlçe Merkezini komple kentsel dönüşüm kapsamına aldı.

ALINAN KARARIN HEMEN ARDINDAN YIKIM BAŞLADI

Çilimli’nin merkezinin Kentsel Dönüşüm kapsamına alınmasının ardından yıkım çalışmaları hızla başladı.

Özellikle ağır hasarlı olduğu tespit edilen binaların yıkımına başlanan ilçede, yerleşim yerine yakın olan ve çevresindeki sağlam binaların hasar görmemesi için yıkım esnasında titiz bir çalışma yürütülmesi gereken kritik binaların yıkımında, profesyonelliğiyle yetkililerden tam not alan Düzce Maden ve Hafriyat firması tercih edildi.

Çilimli Merkezde bulunan binanın yıkımını büyük bir titizlikle sürdüren Düzce Maden ve Hafriyat firması çalışmalarına bugün sabah saatlerinden itibaren başladı.

Bakan Murat Kurum’un da katıldığı yıkım çalışmasında, güvenliğe üst düzeyde önem veriliyor.

Yıkım esnasında çevredeki binaların ve vatandaşların zarar görmemesi için emniyet önlemlerinin alındığı gözlemlenirken, toz ve çamur oluşumunu önlemek amacıyla su kullanımı ihmal edilmiyor.

" Devletimiz çok güçlü, devletimize güvensinler"

Konuya ilişkin Öncü Haber Mikrofonuna konuşan Düzce Maden ve Hafriyat saha koordinatörü Sami Aykut; “bir binayı yıkmak, sıfırdan yapmaktan çok daha zordur. Bir çok faktöre dikkat etmek zorundasınız, binanın ve binaya bağlı tesisatların hasar görmemesi, olası bir olumsuzluğa karşı önlem alınması, çevredekilere zarar verilmemesi gibi birçok faktör söz konusu… Biz çalışanlarımıza özellikle bu konularda bilgilendirici eğitimler vererek işimizi profesyonelce yapmak için çalışıyoruz. Bu hassasiyetimiz ve gayretlerimiz sayesinde kritik binaların yıkım görevi bizlere veriyor. Deprem çok acı bir şey Allah tekrarını yaşatmasın… İnşallah afetlerden dolayı değil de kentsel dönüşüm sebebiyle yıkım yapmak zorunda kalırız bundan sonra… Bu vesileyle bir kez daha bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz çok güçlü, devletimize güvensinler, İnşallah her şey eskisinden güzel olacak.”

"Diğer ekipler de özen göstermeli"

ÇİLİMLİ’DEKİ O BİNA YIKILACAK ÇİLİMLİ’DEKİ O BİNA YIKILACAK

Ayrıca yıkım yapan diğer firmalara da tavsiyede bulunan Aykut şu ifadelere yer verdi; “99 depremindeki yıkım tecrübelerimize istinaden; yıkılacak bina yıkım esnasında çevresindeki binalara 3-4 şiddetinde sarsıntıya sebebiyet veriyor. Çevre binaların da gözetilerek hassas hareketlerle yıkım yapılmasına diğer ekiplerinde özen göstererek önlem almalarında fayda var.”