banner851

banner955

100 BİN KİŞİ ARANDI

Türkiye’de koronavirüs salgınının görüldüğü Mart ayından itibaren tüm imkânlarını seferber eden Düzce Belediyesi, il genelinde yapmış olduğu dezenfeksiyon, sosyal yardım, iş yeri denetimleri ve sokak hayvanlarına yönelik çalışmalarla Türkiye’ye örnek oldu.

Düzce 02.07.2020, 17:19
1824
100 BİN KİŞİ ARANDI
banner1032

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamada, tedbirleri uygulamadaki başarısı ile örnek iller arasında yer alan Düzce, yeni vaka sayılarında istikrarlı düşüş gösteren ilk 5 ilden birisi oldu. Tedbirleri uygulamadaki bu başarı; Düzce Belediyesi’nin başarısını tescilledi.

Koronavirüs (Covid-19) vakasının ülkemizde görüldüğü ilk günden itibaren çalışmalarını olağanüstü bir şekilde yürüten Düzce Belediyesi, aldığı tedbirler ve yaptığı çalışmalarla salgının olumsuz etkilerini en aza indirmede önemli rol üstlendi. Türkiye’nin 81. ili Düzce’de, virüsün Türkiye’de ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren tam anlamıyla seferberlik ilan edildi. Vatandaşların huzur ve güvenliği için gece- gündüz çalışmaya başlayan Düzce Belediyesi, Başkan Dr. Faruk Özlü’ nün talimatlarıyla ilgili Belediye Başkan yardımcıları ve birim müdürlüklerinden oluşan koordinasyon ekibi kurdu. Bu kapsamda sahada dezenfeksiyon işlemi uygulayan 30 personel ve 5 araçla, kamu kurum ve kuruluş binaları ile çevrelerini ve vatandaşın yoğun olarak kullandığı alanları; caddeler, sokaklar, otobüs durakları, özel halk otobüsleri, taksiler, iş yerleri ve ATM’lerde ilaçlama ve temizlik çalışmaları yapıldı.

Düzce Belediyesi, “Vefa Sosyal Destek” ekipleri koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında gelen talepler doğrultusunda vatandaşlara sosyal yardım, erzak, sıcak yemek, ekmek dağıtımı ile evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara alış verişlerinde yardımcı oldu.

100 BİN KİŞİ ARANDI

Düzce Belediyesi Sosyal ve Yardım İşleri bünyesinde oluşturulan özel ekipler, sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş üstü ile 20 yaş altı ve ‘evde kal’ çağrısına uyan vatandaşların moral ve motivasyonunu artırmak için Düzce’de 100 Bin kişiyi telefon ile arayarak Başkan Özlü’nün selamlarını iletip moral desteği sağladılar. Yine ihtiyaç sahibi ailelere ve evde bakım hizmetleri kapsamında olan ailelere günde 3 öğün olmak üzere sıcak yemek dağıtımını sürdürdü.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI UNUTULMADI

Korona virüse karşı yoğun bir mesai harcayan tüm sağlık çalışanlarının yararlanabileceği hizmetle belediye otobüsleri ve otopark alanlarını üç ay boyunca ücretsiz hale getirdi. Sağlık personellerinin birinci derece yakınlarına özel(eş, anne, baba) olarak Düzce Belediyesi’ne telefonla ulaşan sağlık personellerinin, yapmış oldukları gıda alışverişlerinde bulundukları yerden belediye görevlilerince alınıp, belediyemiz araçları ile evlerine teslim edildi.

GENELGELERİ UYGULADIK

Korona virüs tedbirlerine yönelik başlattıkları çalışmalar kapsamında zabıta ekipleri denetimlerini aralıksız sürdürerek Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığın’dan gelen genelgeler ile Valilik bünyesinde oluşturulan kurullar tarafından alınan kararları hassasiyet ile uyguladı. Üzerinde hassasiyet ile durduğumuz konularından birisi de halk sağlığını ve bütçesini yakından ilgilendiren market ve pazar yerlerinin denetimi oldu. Ekiplerimiz il genelinde pazar yerlerinin girişlerine el dezenfektan aparatı yerleştirdi. Düzenli olarak sosyal mesafe, maske, temizlik ve etiket kontrolü yaparak vatandaşlara ve iş yeri sahiplerine uyarılarda bulundu.

MASKE DİKİM ATÖLYESİ KURULDU

Düzce Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan Meslek Edindirme Kursları(BELMEK)koordinatörlüğünde maske dikim atölyesi kuruldu. Gönüllülerin katılımı, Kurs Eğitmenleri ve belediye personellerinin katkılarıyla bugüne kadar 800 binin üstünde maske dikimi gerçekleştirilerek, talep eden kurum, kuruşlara, fabrikalara ve vatandaşlara dağıtımı yapıldı.

ESNAFA 45 MİLYON ÖDEME DESTEĞİ SAĞLANDI

Konona virüs ile mücadele kapsamında iş yerlerini kapatmak zorunda kalan ve ekonomik sıkıntı yaşayan, borçlu olduğumuz şahıs, esnaf ve kurumlardan özel ve tüzel kişiliğe toplam 45 Milyon TL ödeme desteği sağlandı.

CAN DOSTLAR BİZE EMANET

Salgın nedeniyle bazı işletmelerin kapanması ve sosyal hareketliliğin azalması sebebiyle yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına da Düzce Belediyesi sahip çıktı. Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehrin dört bir yanına mama ve su kapları yerleştirerek, can dostlarımızın yaşamlarının sürdürebilmesi için belirli periyotlarla mama ve su takviyesi yaptı.

SOSYAL MEDYADA 'SALGINLA MÜCADELE' BAŞLIĞI ALTINDA DUYURULARIMIZI YAYINLADIK

“Salgınla Sosyal Mücadele” başlığı altında, alanında uzman personellerimizle, sosyal medya hesaplarımız üzerinden Sağlık Bakanlığı'nın ve Düzce Belediyesi Başkanlık İletişim Ofisi'nin hazırlamış olduğu görsel ve videolar ile vatandaşlara hem bilgilendirme hem de motivasyon sağlandı.

BAŞKAN ÖZLÜ TEŞEKKÜR ETTİ

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamasında tedbirleri uygulamadaki başarısı ile Düzce 5 il’den birisi oldu. İlimizin bu başarısında Düzce Belediyesi’nin katkıları yadsınamaz. Korona virüs ile mücadele kapsamında vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliği için öz verili çalışmalarıyla emeği geçen başta sağlık personellerimize, yöneticilerimize, maske dikiminde ve dağıtımında katkısı bulunan çalışanlarımıza, dezenfekte ile temizlik ekibimize ve tüm Düzce Belediyesi çalışanlarına en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca tedbirlerin uygulanması noktasında kararlı duruşu ile değerli Düzceli hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Yeni normalleşme döneminde de tedbirleri elden bırakmayarak bu salgın sürecini sağlıklı bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum. Düzce için çalışmaya var gücümüzle devam edeceğiz” dedi.

banner844
Yorumlar (2)
Taciser 2 yıl önce
Ben düzce merkezde atatürk bulvarında düzce belediyesine yakın bir yerde oturuyorum ama belediye bize çoz uzak aslında ben salgınla ilgili hiçbir hizmetini görmedim de faydalanmadım da oylar boşuna gitti yine
Selo 2 yıl önce
Düzce belediyesi su faturalarındadabirrinci oldu olmayan su faturalarında yerleştirdi millete.cogu belediyeler borclari iptal etti. Bizimkide olmayan borç çıkarttı.soyguncular yapmaz be.yaziklar olsun
18
parçalı bulutlu