banner614

16 İŞLETMEYE CEZA YAĞDI

banner619

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün mayıs ayı faaliyetlerini açıklayan İl Müdürü Necdet Çiçek, denetimler kapsamında 16 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 82.041 TL idari para cezası uygulandığını kaydederken, 1 ayda kedi ya da köpek saldırısına uğrayan 67 vatandaşın sağlık kuruluşlarına başvurduğunu belirtti.

Düzce 27.06.2020, 17:00 27.06.2020, 15:23
7215
16 İŞLETMEYE CEZA YAĞDI
banner785

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, 2020 yılı Mayıs ayı içerisinde yapılan faaliyetleri yaptığı yazılı bilgilendirme ile açıkladı. Buna göre; Düzce merkez ilçe ve Çilimli'de 57 üreticilere İl Özel İdare ve çiftçi katkısı ile toplam 32 bin 900 kg çeltik tohumu dağıtıldı. 

Zararlıyı yakalamak için feromon tuzaklar asıldı              

Fındık Entegre Mücadelesi kapsamında, Kahverengi Kokarca zararlısının Düzce'deki varlığını tespit etmek amacıyla Yığılca, Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde sahil, orta ve yüksek kuşaklarda böceği yakalamak için feromon tuzaklar asıldı. Ayrıca fındık zararlıları ile mücadele zamanının tespiti amacıyla fındık bahçelerinde külleme hastalığı, fındık kurdu ve yeşil kokarca survey çalışmasına devam edildi.

4 bin 61 köpeğe kuduz aşısı yapıldı

İl Müdürü Çiçek, hayvan hastalıkları ile mücadele faaliyetlerini ise şöyle aktardı:

"2020 yılı Mayıs ayı içerisinde, 46 köy 14 mahallede 8 bin 133 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında Şap aşısı,13 köy 7 mahallede 146 adet büyükbaş hayvana sığır brusellozu, 49 köy 12 mahallede 7 bin 673 adet büyükbaş hayvana sığırların Nodüler Ekzantemi, 19 köyde bin 455 adet küçükbaş hayvana koyun keçi vebası ve 9 köyde 380 adet küçükbaş hayvana brusella aşısı koruyucu olarak uygulanmıştır. Koruyucu olarak 51 köyde ve 9 mahallede 4 bin 61 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır."

1 ayda 67 kişi ısırıldı

2020 mayıs ayı raporunda kedi-köpek saldırıları yine eksik olmadı. Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 67 ısırık vakası için köpek ve kedilerin 10 gün müşahede altına alındığını ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemdiğini bildirdi.

439 gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü Necdet Çiçek, Düzce'de genelikde mayıs ayı içerisinde 439 gıda ve yem denetimi gerçekleştirildiğini belirterek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Mayıs ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 405, yem satışı yapan işyerlerinde 34 olmak üzere toplam 439 denetim yapılmıştır. Mayıs ayı içerisinde 16 gıda işletmesine mevzuata aykırılıktan 82.041 TL idari para cezası uygulanmıştır. Alo Gıda 174 hattına gelen 16 şikâyet incelenmiş olup, 1 işletmeye idari para cezası uygulanmıştır.

İhracat işlemleri

Çiçek, Düzce'deki tarımsal ihracat rakamlarını ise şöyle açıkladı: "İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; mayıs ayı içerisinde ihraç edilen 1.540 545 kg fındık ve ürünleri için 156 adet, 1.258.787 kg diğer gıda maddeleri için 35 adet, 651.386 kg orman ürünleri için 28 adet olmak üzere toplam; 3.450.718 kg, ürün için 219 adet ihracat sertifikası düzenlenmiştir."

Yorumlar (10)
Mağdur 8 ay önce
Evet Mayıs ayında bende kedi ısırığından başvurdum hastaneye 4 kere aşı oldum. Bir başka hastanede doktor da şu ara çok fazla ısırık vakası olduğunu belirtti Başı boş kedi köpek kol geziyor her yerde. Neden belediyede veteriner işleri müdürlüğü var o halde , neden barınaklar büyütülmüyor ? Çoluk çocuğumuz var hepimizin ve herkes su ara çocuğunu her gün aşıya getirmeye korkar. Daha dikkatli olmamız gereken bir dönemdeyiz. Başı boş kalmış demek ki sokaklar. Yok başlık saçmaymış hayvan düşmanlığıymış. Pandemi sürecinde kim acile gitmek ister defalarca aşı olmaya ? Boş yorum yapmayın. Herkes işini düzgün yapmalı.
CAN.D 8 ay önce
son zamanlarda yazi yaziyorum ilgilenen yok basi bos olmus umursamaz böylemi gasdecilik olur yazi yaziyoruz hakaret yok etmemde
CAN.D 8 ay önce
AVRUPADA YASIYORUM 42 SENEDIR ALMANYADA HORLANDADA BELCIKADA HIC BASI BOS KÖPEK GÖRMEDIM NEDEN DERSINIZ BILIN BAKALIM
Kasabalı 8 ay önce
neden?
aitor 8 ay önce
Başlığınız müthiş, haber il tarım md lüğünün aylık açıklaması. Ama başlık şu kadar kişi ısırıldı. Nasıl bir hayvan düşmanlığıdır. Yazıklar olsun.
Rıza 8 ay önce
Köpekler çocuklara saldırıyor. İnsanları yolda yürütmüyor. Sizdeki bu insan düşmanlığı nedir?
Düzceli Mesut 8 ay önce
Şu köpekler için neden bir çalışma yapılmıyor, her taraf köpek sürüleri kaynıyor
Vatandaş 8 ay önce
Belediye başkanları makam arabasıyla gezsin vatandaşı sokakta yürürken sabah işine giderkene köpek saldırsın yatacak yeriniz yok devlet büyükleri....
Yigit 8 ay önce
Camikebir mah alemdar sokak köpek kaynıyor dükyanimin önünü köpek pisliğin den geçilmiyor beyaz masa birzamet yardımcı olun
ELİF 8 ay önce
ARKADAŞIM SİZ RUH HASTASI MISINIZ? HABER BAŞLIĞI NE KOYDUĞUN FOTOĞRAF NE İÇERİK NE??? SİZİN KEDİ KÖPEKTEN BAŞKA KONUNUZ YOK MU HABER YAPACAK DÜZCENİN YÜZ KARASISINIZ HABERCİLİK ANLAYIŞINIZ BU DİME.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
kapalı