banner851

banner955

“21 BİN DÖNÜM EKİLİ ARAZİ SULAR ALTINDA KALDI”

Düzce’de yaşanan sel felaketinin ardından, devletin tüm imkanları seferber edildi. Bugün Düzce’de incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’de 21 bin dönüm ekili arazinin sular altında kaldığını söyledi. Devletin gücünün sel bölgesinde olduğuna dikkat çeken Bakan Soylu, “Tüm bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kamu kurum ve kuruluşlarımız her ilde ciddi bir çalışma içindeler” ifadelerini kullandı.

Düzce 29.06.2022, 23:14 30.06.2022, 19:59
6170

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bugün sel felaketinin vurduğu Düzce’ye geldi. Sel felaketi ile ilgili Düzce Valisi Cevdet Atay başta olmak üzere diğer kurum yetkililerinden bilgi alan Bakan Soylu, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Düzce Valisi Cevdet Atay, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ile birlikte değerlendirme yapmak üzere Güvenlik ve Acil Durumlar (AFAD) Koordinasyon Merkezine geçti.

Burada yapılan değerlendirme toplantısında konuşan Bakan Soylu, Düzce’de selin yaralarının silineceği sözünü verdi. Bakan Soylu, “Vatandaşlarımıza görsel, işitsel tüm yayın organlarından gerekli bilgiler aktarılmıştır. AFAD’ın erken uyarı sistemi de 5 vilayette ilk kez kullanılmıştır. Bu sel afetinde iki kaybımız var. Birisi Kastamonu, birisi de Düzce’de. İnşallah en kısa sürede bulmak nasip olur. 2 bin 830 kişi tahliye edildi. 7 bin 860 personel, 2 bin 191 araç, 6 helikopter ve bir insanlı keşif uçağı kapasitemizin içinde mevcut. 47 milyon 150 bin lira destek ve yardım ödeneği çıkartıldı. 112’ye 3 bin 33 ihbar geldi” dedi.

“Gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır”

Gün geçtikçe durumun kötüleştiğini ifade eden Bakan Soylu, “Geçmiş sel afetlerine yönelik, insan kaybı veya vatandaşlarımızın sele kapılması açısından onunla kıyaslanmayacak derecede bir durum söz konusu. Bu farklı bir değerlendirmeye yol açmasın. Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, bizim gördüklerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, tarım hasarları, yol, köprü, su gibi, köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır. Altını çizerek bunu ifade etmek istiyorum. Bugün Düzce’de gördüğümüz tablo endişe vericidir. Sadece Gölyaka’da 5 bin dönüm arazinin, hem de tarımla ilgili ekili olan arazinin sular altında olduğunu, Düzce’de toplam 21 bin dönüm ekili arazinin sular altında olduğunu söyleyebilirim. Bu ürün ve arazi açısından önemli. Böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Marmaris’teki yangının ölçütü kadar. Tüm bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatı ile kamu kurum ve kuruluşlarımız her ilde ciddi bir çalışma içindeler” şeklinde konuştu.

“200’ün üzerinde personelle arama çalışmalarına devam edeceğiz”

Kaynaşlı ilçesine bağlı Üçköprü Köyünde sele kapılan kepçe operatörü Okan Bayrak’ın arama çalışmaları için çok sayıda tecrübeli personelin Düzce’ye gönderildiğini kaydeden Soylu, “Bu saat itibariyle 200’ün üzerinde arama kurtarma personeli ile çalışmaları gerçekleştirmiş olacağız. Ailelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Metanet, sabır diliyorum. Hakikaten aileler ve yakınları için zor bir dönem. Bu esnada Düzce’ye mahsus farklı bir durum söz konusu. Düzce’mizin suyunu temin eden ana isale hattında 4 kilometrelik kopukluk meydana geldi. Düzce Belediye Başkanımız, tüm kuruluşlar, el ele vererek inşallah bu gece yarısına kadar Düzce’nin suyunu verebilmesi için çalışıyor. 24 saat içinde, 4 kilometrelik bu hattın yapılması kolay değil. Tüm arkadaşlarımızdan Allah razı olsun” diye konuştu.

“Köylerimizde büyük hasar var”

Köylerde ciddi hasar olduğunu söyleyen Bakan Soylu konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

 “Kaymakamlarımız, il özel idaremiz, tüm kuruluşlar, köprüler, tahribatlar açısından kolları sıvamış durumdalar. En kısa zamanda köylerin ulaşımı da sağlanacak. Elektrik, su gitmeyen köylerimiz var ama sayısı az. İki köye elektrik, 37 köye su verilemiyor. Düzce’nin tam merkezinde bulunan TOKİ’nin yaptığı bin 220 dairelik alanda elektrik saatlerinin bulunduğu noktayı su bastı. Orada da elektrik idaresi ciddi bir çalışma ortaya koyuyor. 14 blok kaldı. Dönem dönem elektrik ile suyun temasından kaynaklanan sıkıntı oluyor. Onu da aşmaya çalışıyorlar. 3 tavuk kümesi ve 105 bin tavuk telefi oldu. Onlar da bizim canlarımız. Sular çekildiği andan itibaren tarım hasarı ile ilgili net bir tabloyu ortaya koyacağız. Tüm illerimizde ciddi bir çalışma söz konusu. Vatandaşların evleri ile ilgili mağduriyetlerini de arkadaşlarımız, ilgili çalışma grubumuz çalışmalarını sürdürüyor. El birliği ile karşı karşıya kaldığımız bu süreçten çıkacağımıza inancımız tamdır. Allah bizi bir daha böyle afetle karşı karşıya bırakmasın.”

“Türkiye afet bölgesi”

Türkiye’nin afet bölgesi olduğunun altını çizen İçişleri Bakanı Soylu, “Heyelandan sele, depremden çığa, Türkiye’nin her yeri afet bölgesi. Söylemek kolay değil ama cennet vatanımızın kendine ait, doğanın ortaya koyduğu özellikler de söz konusu. Daha bugün, madenle ilgili afet tatbikatı yaptık. Bu yıl afet tatbikat yılı. Türkiye’de ilk kez yapılan tatbikatları yapıyoruz. Hazırlıklarını yapıyoruz. Birçok tatbikat yapıyoruz, il risk azaltma planlarımız var” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (10)
Esnaf 6 ay önce
Duyanlar da gerçekten inanır kaç gün olmuş hg ala suyu verememiş ler bırakın yalan haber yapmayı
A.K 6 ay önce
Kente su verilmesi adına belediyeye verdiğimiz pompayı çalıştırmak için kimin talimatı bekleniyor.
YAVUZ81,08 6 ay önce
Bakana sorum olacak talimat almadan evinden çıkmıyor herhalde her kelimede talimat talimatla mı acaba dünyaya geldiler ama YAZIKLAR olsun bu toplum bu söylemleri dalga geçenleri unutmaz
T.C 6 ay önce
Allah bir daha yasatmasin vatanimin yanindayim
Brn 6 ay önce
800 metreydi ne oldu , 3 gün sonra 4 km mi oldu.B planı tutmadı demek.Marketlerde de su kalmadı ,O zaman su temin edin vatandaşlara.Konuşmakla olmuyor,çocuk kandırır gibi her aksam suyun verilebilmesi için çalışıyoruz diyorlar,ortada su yok.kaçgün daha sürecek bu rezillik.Bayrama kadar yapamazsınız siz bu işi.
Akpli 6 ay önce
Düzce’de neden yedek bir planınız yok ? Hani gece geliyordu ?? Rezil olduk 2022 yılında su yok 3 gündür !!
BAŞKAN 6 ay önce
düzce gibi bir şehirde alternatif su isale hattı olmalıydı şimdiye kadar, mesela hasanlar barajından, 3 gündür su yok nezaman geleceği de mechul.
Hidayet 6 ay önce
Bu sular ne zaman gelecek yazik gunah deyilmi guvendik 4 gndur mafolduk uzdunuz bizi inananlari
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni Sayımız