banner851

banner955

2.5 DÖNÜM ARAZİYİ ZİMMETLERİNE GEÇİRMİŞLER

2006 yılında kurulup 2017 yılında tasfiye edilen S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi’nin kapatılması gerekçesiyle bugünkü değeri 5 milyon TL olan 2.5 dönüm araziyi üzerlerine geçiren ve tekrar hak sahiplerine iadesi için girişimde bulunmayan Memur-Sen eski Düzce Şubesi Başkanı Abdulvahap Özen’in de aralarında bulunduğu 7 eski kooperatif yöneticisi hakkında zimmet davası açıldı. Memur-Sen Düzce Şubesi’nin mevcut yönetimi, kooperatif üyelerinin sonradan haberdar olduğu bu işlemi "iradeye fesat karıştırmak" olarak yargıya taşıdı.

Düzce 09.03.2021, 13:32 10.03.2021, 17:14
22548

Memur ailelerin konut sahibi olması amacıyla Memur-Sen Düzce Şubesi tarafından kurulan kooperatif üzerinden haksız işlem yapıldığı iddiasıyla bir önceki yönetime dava açıldı.

130 dönüm arsanın 2.5 dönümü kullanılmadı

Dava tutanaklarında yer alan bilgilere göre; 2006 yılında kooperatife kayıtlı merkez Karahacımusa Mahallesi’ndeki birbirine sınır 11 adet taşınmaz ‘kooperatif üyelerine konut yapmak şartıyla’ TOKİ’ye senet düzenlenerek devredildi. Toplam 130 dönüm olan bu arsa üzerine TOKİ tarafından 588 daire ve sosyal donatılar inşa edildi. Geriye kullanılmayan 2.5 dönüm bir alan kaldı.

2017 yılında kooperatif kapatıldı

Üzerine hiçbir şey inşa edilmeyen bu 2.5 dönüm arsayı geri almak için harekete geçen S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi yönetimi, 2011 yılında Düzce 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı. Dava sonucunda mahkeme, taşınmazın kooperatif adına tapu tesciline karar verdi ve böylelikle söz konusu arsa yeniden S.S. Memurkent Konut Yapı Kooperatifi bünyesine geçti. 2017 yılında tasfiye sürecine giren kooperatifin üzerine kayıtlı olan 2.5 dönüm arsa için yönetim iddiaya göre hak sahiplerine bilgi vermeden arsayı üzerine geçirdi.

Arsayı üzerine geçiren 7 eski yönetici

Kooperatif yönetimindeki Memur-Sen eski Düzce Şube Başkanı ve Düzce Güzel Sanatlar Lisesi DKAB Öğretmeni Abdulvahap Özen, Düzce Kardeşlik ve Akrabalık Dayanışma ve İletişim Derneği(KADİM) Osman Özcan, Düzce Hamit Şerifoğlu DKAB Öğretmeni Ömer Tokgöz, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü Adnan Zengin, Adnan Menderes MTAL Muhasebe Öğretmeni Zeki Aydın, Düzce Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi Ömer Sivrikaya ve İstiklâl Anaokulu Md. V. Dilek Kavakoğlu Akmişe, 2.523,77 m2 yüzölçümüne sahip arsayı 7’şer hisse olarak kendi üzerlerine tapuya tescil etti.

“Bunu site sakinlerine vermek boynumuzun borcu”

Bu işlem sonrası Haziran 2017’de kooperatif üyeleri ile bir toplantı yapan dönemin Memur-Sen İl Başkanı Abdulvahap Özen, yasal engeller nedeniyle artık parseli siteye veremediklerini iddia ederek, “Bunu site sakinlerine vermek boynumuzun borcu” dedi.

4 yıl geçti ama arsayı devretmediler

Kooperatifin kapatılmasına bağlı olarak yapılan bu işlemin üzerinden geçen 2 yılda eski yönetimin arsanın tekrar hak sahiplerine iadesi konusunda somut adımlar atmaması üzerine 2019 yılında yeni yönetim soluğu mahkemede aldı.

“Zimmet” ve “İradeye fesat karıştırmak”

Bugünkü değeri 5 milyon TL olan 2.5 dönümlük arazinin kooperatife üye ailelere devri amacıyla dönemin Memur-Sen İl Başkanı Abdulvahap Özen, Osman Özcan, Ömer Tokgöz, Adnan Zengin, Zeki Aydın, Ömer Sivrikaya ve Dilek Kavakoğlu hakkında tapu iptali ve tescili için Düzce 4. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açıldı. “Zimmet” ve “İradeye fesat karıştırmak" olarak yargıya taşınan dava sürecinde arsanın 3. şahıslara satışının önlenmesi amacıyla tapu kaydı üzerine ihtiyari tedbir konuldu.

Üyelikten atıldılar

Öte yandan söz konusu arazi zimmeti nedeniyle Abdulvahap Özen ve diğer 6 kişinin Memur-Sen üyeliklerinin düşürüldüğü öğrenildi.

banner844
Yorumlar (40)
ETİK!!! 2 yıl önce
Katil zanlıları ile ilgili bile haber yapılırken isimleri kodlanarak yapılır. Oysa ki iddialardan ibaret bir haberi kişilerin üstüne basa basa isimleri, meslekleri zikredilerk bu insanları linç etmek hangi etiğe, hangi vicdana sığar.
Kaldı ki sonrasında tekzip yayınladınız. Şimdi o insanlara karşı bir sorumluluğunuz oluşmadı mı? Hem haberi yapanlar hem de bu haberi yaptıranlar bu dünyada olmasa bile ilahi adalette mutlaka hesap vereceklerdir.
İnsafff 2 yıl önce
Bu haberle ilgili gecen gün tekzip yayınlandı. Şimdi merak ediyorum. Bu habere hazine bulmuş gibi iştahla yorum yapan kişiler bahsi geçen kişilerden helallik aldılar mı? Ya da en azından yüzleri birazcık kızardı mı? Unutmayın! İftira ettiğiniz o kişilerin de bir ailesi, çevresi var. Ha bir de hesap günü var tabi, ilginizi çekiyorsa! Emin olmadığınız bir konuda yorum yapma yetkisini hangi hakla kendinizde buluyor sunuz?
El insaffff!!! El izannn!!!
Hümeyra 2 yıl önce
Zaten mahkemesi süren davayı çarpıtıp, insanlara iftira atarak mı habercilik yapıyorsunuz? Yorum yapanların çoğu da hak hukuk deyip iftira atanların kendisidir zaten.
Hesap günü size de gelecek, farkında mısınız?
uzm. 2 yıl önce
Birisi çıkıpda dinden ahlakdan en çok bahsediyorsa ondan korkacaksın...En çok eksiğinden bahsederek onu kapatmaya çalışır.
Memet 2 yıl önce
Şeytanın aklına gelmeyecek şeytanca işler.ılginç olan bu iş yapılırken hadi iinsanlar görmedi bilmedi.Yoksa hâşâ Allah da mı görmedi zannettiler.Haram ya da kül hakkı değildir bizim hakkımızdır diye mi düşündüler. Ya da yönetimden ayrılmasa idiler bu ali cengiz oyunu ortaya çıkmasaydı....
Esnaf 2 yıl önce
Bende zamaninda marketi calistirmak icin gorusmeye gittigimde 250 bin tl para istemislerdi teminat adi altinda eee gun gelir keserin sapi doner...
Saim Yılmaz 2 yıl önce
İnsanları suçlamadan önce karşı tarafıda dinleyin ve ona göre yorum yapın.Çamurat izi kalsın diyerek yanlış insanların ekmeğine yağ sürmeyin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın