banner851

banner614

3 PROJE İÇİN TOPLAM 5 MİLYON TL

banner619

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce için toplam 5 Milyon TL hibe alındığının müjdesini geçtiğimizde günlerde vermişti. Başkan Özlü hibe kaynaklarla neler yapılacağını da yaptığı açıklama ile kamuoyuyla paylaştı.

banner846
Düzce 05.09.2019, 11:57 06.09.2019, 18:01
7601
banner844

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce için gelen hibe kaynaklar hakkında önemli açıklamalarda bulunarak planlanan mega projelerin borçsuz ve kredisiz bir şekilde yapılacağını söylemişti. Birbirinden farklı üç proje için toplam 5 Milyon TL hibenin yazışmalarının devam ettiğini ifade eden Başkan Özlü’nün açıklamaları ile Düzceliler projelerdeki detayları merak etmeye başladı.


 
Seçim döneminde Düzce için daha önce eşi benzeri olmayan projelerle vatandaşların karşısına çıkan Başkan Özlü, Asar-Karaca Deresi (AK Proje)’nin detaylarını da anlattı. Projeye göre Asar ve Karaca dereleri Melen Su Park ile birleştirilerek ‘Su Cenneti’ Düzce’de baştan başa 16 kilometrelik su ve yeşil hat oluşturulacak. Bu hat üzerinde sosyal yaşam alanları, spor alanları, yeşil alanlar, dinlenme grupları, yaya ve bisiklet yollarından oluşan gezi hattı oluşturulacak.
 
2 Milyon TL’lik proje bütçesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay alınan ve tasarımı için ulusal bir yarışma düzenlenecek mega proje sayesinde Asar, Karaca ve Melen birbirine bağlanarak Düzceliler için yepyeni bir yaşam alanı oluşturulacak.
 


Konuralp Antik Tarihi İle Anılacak
 

Toplam 5 Milyon TL hibenin yaklaşık 3 Milyon TL’si ise yalnızca Konuralp’in yeniden canlandırılması ve kültür-tarih turizmine kazandırılması için kullanılacak. ‘Borçlanarak yatırım yapmak yok, kredi kullanmak, faiz ödemek Düzce Belediyesi tarihinden silinecek’ şeklinde beyanda bulunan Başkan Özlü’nün Ankara temasları sayesinde proje
kaynaklarını hibe olarak kazanan Düzce, yepyeni bir çehreye kavuşacak.
 
Tarihi 2000 yıl öncesine kadar dayanan Konuralp bölgesi için ilk olarak özel yönetim ofisi kuran Başkan Özlü bölge için düşünülen yenileme ve canlandırma çalışması için de kolları sıvadı.
 
Sokak sağlıklaştırma, cephe düzenlemeleri ve restorasyon için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oluru ile İller Bankasından alınacak 1,5 Milyon TL hibe ile Konuralp aslına geri dönecek.
 
Proje kapsamında bölgede kurulacak Kültür Sokağında kültürel ve yöresel gastronomi, açık hava müzesi, el sanatları, hediyelik eşya, doğal ürünler çarşısı, yerel kıyafetler ile el emeği ürünler iç ve dış turizme sunulacak. Bölgede istihdama da büyük katkı sağlaması beklenen proje ile Konuralp, hem turizmde hem de ekonomide yükselişe geçecek.
 


Kazı Çalışmaları İçin Bakanlık Devrede
 
Batı Karadeniz’in Efes’i olarak adlandırılan ve gizli tarihi gün yüzüne çıkmayı bekleyen Konuralp için temaslarını sürdüren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yalnızca bölgede yapılacak kazılarda kullanılmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığından 1,5 Milyon TL hibe aldı.
 
Bakanlıktan gelen kaynak sayesinde Tarihi Roma Köprüsü ve Antik Tiyatronun kalan kısımlarının tarih turizmine kazandırılması için kazı çalışmaları kaldığı yerden devam edecek. Düzce Belediyesi hibe kaynaklar sayesinde, turizm ve şehirleşme konusunda borçlanmadan yeniden kalkınmaya başlayacak.

Haber: H. DURNA
 

Yorumlar (35)
düzceli81 2 yıl önce
eyyyyyyyyyyyyy Ankara gör şu belediyenin halini içler acısı içlerrr
Adiga81 2 yıl önce
Önce son 5 yılda belediyenin, otopark kanununa rağmen binalardaki park yerlerini müteahhitlere nasıl peşkeş çeketiğini araştırsınlar ve bunu düzeltsinler. Park sorunu biraz hafiflesin. Bunun için para da lazım değil.
cemo 2 yıl önce
düzcenın en buyuk sorunu olan HAVA KİRLİLİĞİ ne bir önlem yok. sayın başkan konuralpte oturduğu için pek umursamıyor heralde havayı ama düzcede HAVA BERBAT başgannnn
Atlı kapı sitesi malik 2 yıl önce
Atlı kapı sitesinde genel iskan alınamıyor yeni yapı ama iskansız bence önce yapılan yapılaşmaların usûlen uygunlukları takip edilsin sitede ev sahipleri çok mağdur bence gazete oradaki yapıların yasalara uygunluğunu haber yapmalıdır.
Vatandaş 2 yıl önce
Düzce stadyumu ne oldu başkan
Serap 2 yıl önce
Yollar berbat birde mahalledeki is guzerlar kendi caplarina gore cukur kazip set yapiyorlar herkes kendi kafasina gore takiliyor.
Sirin 2 yıl önce
Allah askina suriyelileri gonderin.bizden cok onlarin nufusu sokaga ciktigimizda artik düzceli goremiyoruz.park bahce yapsaniz ne olur.melen su parkta afgan ve suriyelilerden adim atilmiyor.oncelikle buna cozum arasin duzce ve turkiye
HADİ ORDAN 2 yıl önce
BU PROJELER İÇİN 5 DEĞİL 50 MİLYON LAZIM.. ADAM KANDIRMAYIN..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın