banner851

banner955

5 METRE ENİNDE 39 METRE UZUNLUĞUNDA

Düzce'de tarihi Konuralp bölgesinde bulunan, Roma ve Osmanlı döneminde bölgenin ticaret yükünü çektiği düşünülen Roma köprüsü, gün yüzüne çıkarılıyor.

Düzce 09.07.2020, 14:20 10.07.2020, 12:53
9245
5 METRE ENİNDE 39 METRE UZUNLUĞUNDA
banner1032

"Batı Karadeniz'in Efes"i olarak adlandırılan Prusias ad Hypium Antik Kenti'nde kazı yapan arkeologlar tarafından çevre taraması sırasında rastlanan ve 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen Roma köprüsünde kazılar yeniden başladı.

Yaklaşık 5 metre eninde ve 39 metre uzunluğundaki köprünün, o dönemde Akçakoca Limanı'ndan gemi ticaretiyle getirilen malların kente ulaştırılması için Tabak Deresi üzerine kurulduğu ve bölgenin Osmanlı hakimiyetine geçmesinden sonra da aynı amaçlı kullanıldığı düşünülüyor.

Harç kullanılmadan, kayaların yontulmasıyla oluşturulan taş kemerlerin birbirine bağlanmasıyla inşa edilen köprüde Konuralp Müze Müdürlüğü başkanlığında 2 yıldır devam eden ve tekrar başlatılan çalışmanın gelecek yıl bitirilmesi planlanıyor.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Resul Taştan, yaptığı açıklamada, bölgenin kültürel miras açısından çok zengin olduğunu ve köprünün tarihinin milattan önce 1. yüzyıla uzandığını söyledi.

"Yüzyıllarca dayanması sağlanmış"

Köprünün en önemli özelliklerinden birini harçsız yapılması olduğuna değinen Taştan, Taşların hepsi birbirine geçirilerek veya kurşun ya da demir dökülerek birbirine bağlanmış bu şekilde de yüzyıllarca dayanması sağlanmış." dedi.

Taştan, şöyle konuştu:

"Çevre halkı 1960'lı yıllarda köprünün bir bölümünün kullanıldığını belirtiyor. Daha sonraki yıllarda selden etkilenmiş. 1975 yılında ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu tarafından tescil edilmiş köprümüz. Köprünün kazı ve projeleri kurulda onaylandı. Ayrıca köprümüz Konuralp'ten Akçakoca'ya giden yolun parçası. Tabak Deresi arasındaki bağlantı yerleri bu sene çelikle bağlanarak altı güçlendirilecek ve sele dayanıklı hale getirip tamamlamayı düşünüyoruz."

Yorumlar (7)
Serhat Aygün 2 yıl önce
Yere el koydular istimlak ediyoruz dediler 3 yıldır ses yok
Serhat Aygün 2 yıl önce
Yorum yazıyoruz ama siz yazamıyorsunu,
Duzceli 2 yıl önce
Düzcenin bu kadar sorunu varken daha birsuru eksiği varken 500 milyonu konuralpe gömmek akıl karimidir. Kime ne yararı olcak ben söyleyim yine zengine yarari olcak zengin oraya otel yapar lokanta açar. Tamam duzceye bir yarari yoktur. Güzelim Efteni gölü torkul gölü yaylaları doğal güzellikleri varken taşa para gömmek kimin çıkarınadir acaba. Düzcenin kaderi bu yapılan bütün yatırımlar zengin odaklı yatırımlardir.
Artık duzceyi Hakettiği yere çıkaracak birini istiyoruz. Lütfen.
Serhat Aygün 2 yıl önce
Yere el koydunuz istimlak yapacaz dediler 3 senedir ses yok paramızı odeyin
Saffet Durmuş 2 yıl önce
Sayin Resul Taştan Bey'i çalışmalarından dolayı tebrik ederim!
yunus yıldırım 2 yıl önce
eski bir film var tütün zamanı diye yılmaz güneyin filmi kasabada çekilmiş su kemerleri köprü hepsi filimde var kaçırmayın eski kasaba hasret gidermek isteyenler seyretsin
Saffet Durmuş 2 yıl önce
Sayın Resul Taştan Bey'i çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum!
22
açık