banner851

banner955

72 SAAT ÖNCESİNDEN TAHMİN EDİLEBİLECEK

Son yıllarda sel ve taşkın afetleri ile sık sık yüzleşen Düzce’de taşkın riski bulunan yerleşim yeri ve tarım arazilerinde zararları önlemek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla hidrolojik ve hidrolik modeller kullanılarak muhtemel taşkının zamanı, konumu, etkileri ve alınması gerekli tedbirleri içeren bilgilerin 72 saat öncesine kadar temin edilmesi amaçlanıyor.

Düzce 05.11.2022, 10:30 05.11.2022, 15:55
543

2019 ve 2022 yıllarının yaz aylarında kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelen sel afetlerinde toplam 8 vatandaşın hayatını kaybettiği Düzce’de su kaynaklarına yakın bölgelerde alınacak önlemler hayati önem taşıyor. Son taşkın felaketinin izlerinin silinmesi için birçok köyde çalışmalar devam ederken, Tarım ve Orman Bakanlığı da ilde taşkın riski bulunan yerleşim yeri ve tarım arazilerinde zararları önlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda, 2021'de ön inceleme ve planlama çalışmaları başlatılan projede, sel kapanları proje ve inşaat çalışmaları devam ediyor.

Yüzer odunsu malzemelerin akarsuların üst kotlarında tutulması amacıyla 2022'de sel tırmığı yapımına yönelik çalışmalara başlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından çalışmaları sürdürülen Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Merkezi (TATUM), Aralık 2017'den bu yana faaliyette bulunuyor. Bu kapsamda TATUS'a da 2021'de başlandı ve 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Çalışmayla Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Antalya ve Doğu Akdeniz havzalarından seçilen 15 pilot alt havzada oluşturulacak hidrolojik ve hidrolik modeller kullanılarak muhtemel taşkının zamanı, konumu, etkileri ve alınması gerekli tedbirleri içeren bilgilerin 72 saat öncesine kadar temin edilmesi amaçlanıyor. Ayrıca 6 havzada Taşkın Tahmini ve Erken Uyarı Sistemi'nin Yaygınlaştırılması Projesi'nin de 2023'te başlaması planlanıyor.

Havza ölçeğinde Taşkın Yönetim Planları hazırlanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülkedeki taşkın riskinin azaltılması ve yönetilmesi amacıyla havza ölçeğinde taşkın yönetim planları hazırlanıyor. Taşkın yönetim planlarıyla havza bazında taşkın tehlike haritaları ve risk haritaları hazırlanarak taşkın öncesi, esnası ve sonrasında yapılacak müdahale ve iyileştirme gibi çalışmaların planlanması ve yönlendirilmesi sağlanıyor. Böylece ülkede yapılan her türlü yatırımın daha sağlıklı ve verimli olması, ekonomik kaybın asgariye indirilmesi, vatandaşın güven duygusunun artırılması, vatandaşlar ile yerel yönetimlerin taşkın hususunda farkındalığının artması sonucu can kaybının asgariye indirilmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda, yılsonu itibarıyla Batı Karadeniz’in de aralarında bulunduğu 23 havzada taşkın yönetim planı tamamlandı, 2 havzada (Marmara ve Meriç-Ergene) çalışmalara devam ediliyor. Öte yandan, 5 havzada ise Taşkın Yönetim Planlarının Güncellenmesi Projesi başlatıldı. Projelerde çalışmalar sürüyor.

banner844
Yorumlar (1)
SS 1 ay önce
GÜMÜŞ İYONLARI ATIYORLAR BUNU TAKİP ETMELİ
Yeni Sayımız