banner851

banner614

86 YAŞINDAKİ SUAT USTA TALEPLERE YETİŞEMİYOR

banner619

Anadol marka otomobiller Düzce'de yaşayan 86 yaşındaki kaporta ustası Suat Nezir’in elinde adeta yeniden hayat buluyor. 35 yıldır Türkiye genelinden kendisine getirilen otomobillerin bakım ve onarımını yapan Nezir, "Anadol ile tanışmam çok eskiye dayanıyor. Bir arkadaşım Anadol araç bakımına girmemi söyledi. Tavsiye üzerine girdim, bir daha da kurtaramadım kendimi.” diye konuştu.

banner846
Düzce 12.06.2021, 09:45 13.06.2021, 16:17
3036
banner844

Düzce'de yaşayan ve mesleğinde 71 yılı geride bırakan 86 yaşındaki Suat Nezir, arkadaş tavsiyesi üzerine bakım ve onarım işine yöneldiği "Anadol" marka otomobillere adeta yeniden hayat veriyor. Çocukluk yıllarında Düzce Sanayi Sitesi'ndeki bir kaportacının yanında çırak olarak mesleğe adım atan Nezir, daha sonra dükkan açtı.

Çevresinde "Dede Suat" olarak tanınan Nezir, 35 yıl önce arkadaş tavsiyesi üzerine "Anadol" marka otomobillerin bakım ve onarım işine yöneldi. İlerlemiş yaşına rağmen yanında çırak veya yardımcı çalıştırmayan Nezir, Türkiye genelinden kendisine getirilen otomobilleri durumlarına göre 1-3 ay arasında fabrikadan çıkmışçasına yeniliyor.

"İş çok fakat yetiştiremiyorum"

Suat Nezir, 1950'de işe başladığını ve ilk dönemlerde otobüs tamir ettiğini söyledi. Bir arkadaşının yönlendirmesiyle 1986'da itibaren "Anadol" marka otomobillerin tamir ve bakımını yapmaya başladığını anlatan Nezir, şöyle devam etti:

"Anadol ile tanışmam çok eskiye dayanıyor. Bir arkadaşım Anadol araç bakımına girmemi söyledi. Tavsiye üzerine girdim, bir daha da kurtaramadım kendimi. İşçiliği zor, zaman alıyor. Önce söküyoruz arabaları. Sonra bütün parçaları elden geçiyoruz. Fabrikanın imal ettiği şekilde çıkarıyorum. Mesleğimi titizlikle yapıyorum, yaptığım iş beğeniliyor. Bu yüzden talep de fazla."

Nezir, Türkiye genelindeki klasik otomobil tutkunlarının araçlarını bakım ve onarım için kendisine getirdiğini belirterek, "Bu arabanın 'hastaları' var. Şu an yaptığım arabanın sahibi Gölcük'te. Dedelerinden kalmış bu araba. 'İlla bu arabayı güzel yapacağız.' diyorlar. Böyle müşteriler de geliyor. Beni tercih ediyorlar. Çevreden çok gelen var. Zonguldak, İzmit, Gölcük, Çanakkale gibi yerlerden arayan var. İş çok fakat yetiştiremiyorum." diye konuştu.

Yaşının ilerlediğini ancak işini yapmaya yetecek gücünün olduğunu dile getiren Nezir, "Çabuk iş yapamıyoruz ancak gücümüz kadar. Müşterilerle telefonla görüştüğümüzde yaşımı soruyorlar. '86' diyorum. 'Maşallah, hiç öyle görünmüyorsun.' diyorlar. Çalışmak iyi bence, zaman geçiyor. Maddi olarak da tatmin oluyoruz. Gücümüz yettiği kadar biraz daha devam edeceğiz bu şekilde." ifadelerini kullandı.

(AA)

Yorumlar (4)
hababam sınıfı 2 ay önce
muhtemelen hababam sınıfında bozum cahit karakterini oynayan cengiz nezir'in akrabası.Allah uzun ömür versin.
Düzceli 2 ay önce
MaşAllah amcamıza, gerçekten takdir edilesi. Allah uzun, ama en önemlisi sağlıklı bir ömür versin kendisine.
luizao 2 ay önce
Masallah amca helal sun simdi 30,35,40yasi da kocaman adamlar kicini kaldiramiyor az calismak terlemek isine gelmiyir emekli ne zaman olurum diye dusunuyolar eyt vs. millet alismis kolay paraya yatmaya ohh ne ala japon kulturu beyni yok insanlarimzda
Deklanşör 2 ay önce
haberi görsel olarak yansitmada ki başarınız genel olarak 10 üzerinden üç.