banner851

banner614

“ACİL DESTEK” ÇAĞRISI

banner619

Düzce’de salgın yüzünden kepenklerini indiren esnaflar sıkıntılı günler yaşamaya başladı. Kiradan vergiye, işçi maaşlarından sigortaya kadar birçok kalemde ödeme yapması gereken Düzceli esnaflar, ‘koşulsuz kredi’ imkanı sunan kamu bankalarının yolunu tutar oldu. Esnaf dernekleri ise bu süreçten en az hasarla çıkılması için acil destek paketlerinin devreye sokulması çağrısı yaptı.

banner846
Düzce 31.03.2020, 12:08 01.04.2020, 12:16
4055
“ACİL DESTEK” ÇAĞRISI
banner844

Koronavirüsü nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olağanüstü bir dönemin yaşanıyor. Her kesim gibi esnafın bu durumdan olumsuz etkilendiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu zorlu dönemde alınan tedbirler, bu virüsten kurtulabilmek için çok büyük önem arz ediyor. Alınan ve alınacak olan tüm tedbirleri sonuna kadar destekliyoruz. Ancak kamyoncu, yolcu taşıma sayısı yarı yarıya düşürülen taksici, halk otobüsü, şehirlerarası otobüs, dolmuşçu, servis aracı gibi taşımacı esnafımızın da bu dönemde acil olarak desteklenmesi artık kaçınılmaz. Küçük esnafın ayakta kalması ekonominin çarklarının dönmesi için acil destek istiyoruz.” dedi.

“Bir gün yat bir gün çalış tabii yolcu bulursan”

Yeni tip korona virüsü (COVİD-19) ile mücadelede toplu taşıma esnafının çok sayıda tedbir aldığının altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Toplu taşıma sektöründeki tüm esnafımız büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Yolcu sayıları düştü. Yani gelirler onda bire düştü. Dünya da petrol fiyatları 80-90 dolardan 20-23 dolar seviyesine düştü. Ancak halen nakliyeci esnafımız yeteri kadar indirim ve destek görmedi. Tüm yük küçük esnafın sırtında. Bugüne kadar kendi kısıtlı imkanları ile hizmet eden esnafımızın dayanma gücü kalmadı. Bir çok sektörde zorunlu olarak kepenk indiren esnafımız devletten yardım beklerken taşımacı esnafımızın bu dönemde çalışma kapasitesi 10 da bire düşerken yolcu taşıma sayısı zorunlu olarak genelge ile yarı yarıya düşürüldü. Taksici esnafı ise artık bir gün yatacak bir gün çalışacak. Tabii müşteri bulursa. Küçüğü olmayanın büyüğü olmaz. Bunun için taşımacı esnafımıza vergisiz akaryakıt verilerek bu zor zamanda desteklenmelidir” diye konuştu.

Yorumlar (3)
Esnaf 1 yıl önce
Böyye devam ederse iki aya % 40 oranda batar
Mete 1 yıl önce
Umurlarında değil küçük esnaf, ilk günden beri kapitalizm için çalışan sistemin tam da istediği hava yakalandı. Küçük balık büyük balığı yesin ( Büyük balığı herkes biliyor da silivri soğuk )
TV DE HER ŞEY GÜZEL DENİY 1 yıl önce
DÜKKANINI KAPATAN ESNAF BU HASTALIK BİTENE KADAR NE YAPACAK. NE YİYECEK, KİRASINI - SİGORTASINI - ELEKTRİĞİNİ VS. NASIL ÖDEYECEK ONUN AÇIKLAMASINI YAPAN YOK, ALACAKLILAR İSTEMEYE BAŞLADI.