banner851

banner955

ARTIK ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE…

Düzce Üniversitesi Hastanesi Nöroloji bölümünde göreve başlayan Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Özyılmaz, epilepsi, başağrısı, parkinson hastalığı ve demans başta olmak üzere nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisini gerçekleştiriyor.

Düzce 25.02.2022, 14:09
841
ARTIK ÜNİVERSİTE HASTANESİNDE…
banner1032

Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi hakkında bilgilendirmede bulunan Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Özyılmaz, epilepsinin beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektrik sinyali yollamasıyla ortaya çıkan kronik (uzun süreli) bir hastalık olduğunu dile getirdi.

“Çoğu insanın ömründe bir kez nöbet geçirme ihtimali vardır”

Epilepsinin pek çok nedene bağlı olarak oluşabildiğine işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Özyılmaz; “Genetik, doğumsal anomali ve doğum travmaları, ayrıca bazı beyin damar hastalıkları, beyin iltihaplanması, kafa travması, beyin kanaması, tümör varlığı, çocukluk döneminde yüksek ateşli hastalık geçirmek ve alkol kullanımı gibi birçok farklı etken epilepsi oluşumunda rol oynayabilir. Bununla birlikte pek çok epilepsi hastasında nöbete yol açan etken saptanamaz.” dedi. Her iki cinste, her yaşta ve her coğrafi bölgede; epilepsinin, bebeklik döneminden ileri yaşlara kadar herhangi bir dönemde ortaya çıkabileceğini söyleyen Özyılmaz, “Çoğu insanın ömründe bir kez epileptik nöbet geçirme ihtimali vardır. Birden fazla epilepsi nöbeti olan kişiler epilepsi hastası olarak kabul edilir.” şeklinde konuştu.

“Ailede epilepsi varsa, bazı insanlarda bunun ortaya çıkma riski daha fazladır”

Epilepsi hastalığında, genetik yatkınlığın önemli rol oynadığı bir grubun olduğunu ifade eden Özyılmaz, ancak her hasta için bu durumun geçerli olmadığını belirtti.  Her hastada, ailede bir epilepsi öyküsü olup olmadığının sorgulandığını kaydeden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Eğer ailede bir epilepsi öyküsü varsa, o zaman bu hastadaki tablonun, aileyle ilişkisi olup olmadığını değerlendirmek gerekir. Ancak ailede epilepsi olduğu için her kuşakta epilepsi nöbeti ortaya çıkacak diye bir şey söz konusu değildir. Yalnız, ailede epilepsi varsa, bazı kişilerde bunun ortaya çıkma riski daha fazladır.” ifadelerine yer verdi.

Dünyada hastalığın görülme sıklığının yüzde 1 olduğunu dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Özyılmaz, Türkiye’de yaklaşık 800 bin epilepsi hastası olduğunun varsayıldığını da sözlerine ekledi.

Epileptik nöbetlerinin çoğu zaman belirgin bir nedeni olmadığını kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Özyılmaz,           “Bununla birlikte, bazı epilepsi hastalarında, bazı faktörler nöbetlerin tetiklenmesine yol açabilir. Uykusuz kalma, sürekli az ve yetersiz uyku,  bazı antialerjik ilaçlar, grip ilaçları ve bazı antibiyotikler, aşırı yorgunluk, adet görme, kullanılan epilepsi ilacının unutulması, refleks nedenler (parlak ışık, tv),  stres, alkol alımı, ateşli hastalıklar sayılabilir.” dedi.

“Her nöbet bir sonrakinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir”

Nöbetlerin tekrarlaması ve 5 dakikadan uzun sürmesi (status epileptikus) halinde, beyinde oksijensiz kalmaya bağlı bazı etkilere yol açabileceğine işaret eden Özyılmaz, “Her nöbet bir sonrakinin ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Tedavisiz kalan küçük nöbet türlerinin bir süre sonra büyük nöbetlere dönüşme olasılığı vardır. Bu nöbetlerde hastanın maruz kalabileceği merdivenden düşme, kişi sokakta ise trafik kazası, suda boğulma gibi tehlikeler vardır.” diye konuştu.

“Epilepsi hastalığı kronik bir hastalıktır.” diyen Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, “Ancak bu durum, epilepsinin ömür boyu devam edeceği şeklinde algılanmamalıdır. Çoğunluğu ilaçlarla ve dirençli olan bir kısmı cerrahi müdahale ile kontrol altına alınabilir. Epilepsinin bazı türleri hasta belli yaşlara geldiğinde kendiliğinden tamamen düzelebilir ve ilaç tedavisine gerek duyulmayabilir. Ancak bu hassaslık derecesine de bağlı olabilir ve ne yapılacağına ilişkin kararı doktor vermelidir. ” şeklinde konuştu.

Haftada 1 Gün Epilepsi Polikliniği hizmeti

Düzce Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Kliniği’nde bu hastalığa yönelik tanı ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler veren Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Epilepsi tanısına yönelik EEG çekimleri yapılmakta, etyolojiye yönelik görüntülemeler planlanmakta, ayrıca pazartesi günleri, epilepsi hastalarının ayırıcı tanı, tedavi ve takiplerinin yapıldığı epilepsi polikliniğimiz yapılmaktadır.” dedi. 

“Uygun tedavilerle nöbetler kontrol altına alınabilir”

Epilepsi hastalığının ne yazık ki sosyal nedenlerden dolayı toplumda saklanan bir hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Özyılmaz, “Bu yüzden insanlar eğitimlerini yarıda bırakıp, işlerinden ayrılabilmektedir. Epilepsinin de diğer hastalıklardan bir farkı yoktur. Uygun tedavilerle nöbetler kontrol altına alınabilir. Nöbetler dışında insanlar doğal hayatlarına devam edebiliyorlar, işlerinde başarı sağlayabiliyorlar. Nasıl ki bir diyabet hastasının şeker krizi tutarsa, epilepsi hastasının da krizi tutabilir. Nöbet geçirdikçe, tedavisi geciktikçe yerleşen bir hastalıktır. Hasta ne kadar az nöbet geçirdiyse tedaviye o kadar çok cevap verir. Epilepsi hastalığı düzenli hekim kontrollerine gelinerek, basit bazı yaşam değişiklikleri yapılarak, başlangıçta uygun meslek seçimi ile normal yaşam sürdürülebilen tedavisi olan bir hastalıktır.” şeklinde açıklamasını tamamladı. 

Yorumlar (0)
13
kapalı