banner851

banner614

BAKAN'DAN 2 SORUYA YANIT İSTEDİ

banner619

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, fındık başta olmak üzere birçok ağaç ve bitki türüne verdiği zararla ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Amerikan Beyaz Kelebeği'ne karşı ne tür tedbirler alındığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye sordu. Yılmaz, etkin mücadele yürütülmediği takdirde fındık üretiminin tehdit altında olacağına dikkat çekti.

banner846
Düzce 18.10.2019, 15:08
1981
BAKAN'DAN 2 SORUYA YANIT İSTEDİ
banner844

MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, parlamentoda memleketinin sorunlarına çözüm istemeye ve ilgili bakanlıkları göreve çağırmaya devam ediyor. 

Düzce'de özellikle fındık verimini olumsuz etkileyen Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısı ile ilgili geçtiğimiz günlerde TBMM toplantısında söz alarak etkin mücadele isteyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, yazılı soru önergesi ile de Tarım ve Orman Bakanlığı'nın önleyici çalışmalarını sorguladı.

Yılmaz'ın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak yanıtlanması için meclis başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle:
"Son yıllarda artış yaşanan, başta dut olmak üzere fındık, söğüt, çınar ve çok sayıdaki bitki türü ile beslenen “Amerikan Beyaz Kelebeği” ile köylülerin ilaçlı mücadelesi sonuç vermemiştir. Fındık bahçelerinde ve meyve ağaçlarında görülen tırtıllar, bitkinin kök, dal, meyve ve yaprak gibi bölümlerine zarar vererek önemli ölçüde verim kayıplarına neden olmaktadır. Bu kapsamda ülkemizin en önemli tarım kaynaklarından olan fındık üretiminin sürdürülebilirliğini tehdit eder noktaya varması kaçınılmaz olacaktır.

Bu kapsamda,
1- Türk fındık üreticilerini bu Amerikan Beyaz Kelebeği tehdidinden korumak için ne tür tedbirler almayı planlıyorsunuz?

2- Son yıllarda artan zararlılarla mücadelede bir eylem planınız var mı? Varsa ne kadar zaman içinde eylem planını devreye sokmayı düşünüyorsunuz?"

Yorumlar (3)
Yılmaz Koc 2 yıl önce
Bişey dicem kızamasan benim çocum olmuyor yurtdan koruyucu aile cocuk aldım şikayet üzerine alındı geri şimdi geri istiyom cocuklarımı istıyorum canım çok acıyo ölmekten beter oldum intihar etmek istiyorum onlarsız yaşayamıyor nefes alamıyo
düzceli 2 yıl önce
Zaten düzcede vatandaşın sorunlarınla ilgilenen tek ümit yılmaz millet vekilimiz var .nedense bu düzcenin kaderi bu .digerlerinerde bir Allah biliyor.
Adı gizli 2 yıl önce
Konuş be Yılmaz reis. Sen olmasan nolcak bu Düzce nin hali. Valla tebrik ediyorum bu azimli uğraşını bir düzceli olarak.