banner614

BAŞKAN ÖZLÜ AÇIKLADI

banner619

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, yaşanan su problemiyle ilgili olarak “Acil proje kapsamında yaklaşık 100 Milyon liralık bir yatırımı DSİ aracılığıyla Düzce’ye getiriyoruz” dedi.

banner846
Düzce 11.07.2020, 10:49 11.07.2020, 16:16
2575
banner844

Başkan Faruk Özlü, Düzce Belediyesinin pek çok alanda atılımlar yaptığını beklentilerin ötesinde hizmetler sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Düzce’nin en önemli sorunlarından içme suyunun karşılanması noktasında önemli bir çalışma yaptıklarını belirterek Başkan Özlü; “Düzce’de muhtemel bir su sıkıntısı olabileceğini biliyoruz. DSİ’nin projesi var. Hasanlar Barajından 26 kilometrelik bir boru hattıyla bizim arıtma tesisimize su getiriyoruz. Bu proje ile Düzce 2045- 2055 yılına kadar su sorununu çözüyor. Bu proje ile günde 200 bin metre küp su sağlayabilecek bir kapasiteye erişiyor. Tabi arıtma tesislerini yeniliyoruz. Ben bu projeye seçimden önce çalıştım. DSİ müdürümüzü davet ettim. Birlikte konuştuk, bana krokilerini gösterdi. Çalışılmış üzerinde emek harcanan bir proje, fakat seçimden sonra DSİ şube müdürü ile toplantı yaptığımızda, bana 26 kilometre hattın üzerinde kamulaştırmaların olduğunu söyledi. Bu kamulaştırmaların bizleri zorlayacağını ifade etti. İkincisi de Melen Suyunun temizliği ile Uğur Suyunun temizliğinin aynı olmadığını, Uğur Suyunu arıtmak için 1 TL harcanıyorsa, Melen Suyunu arıtmak için 3 TL harcarsınız ve bu sizin su fiyatlarınızı arttırır, vatandaşa pahalı su vermek durumunda kalırsınız, şeklinde ifade etti. Daha sonra yeni bir proje için çalışma gerçekleştiren DSİ müdürü bana yapmış olduğu yeni çalışmayı söyledi. Bunlardan birisi Gürcü Asar köyü üstündeki dere Gürcü Asar Deresinin suyunun çok temiz olduğunu arıtma masrafının olmayacağını söyledi. Ama DSİ’nin bir yatırım yapması için ölçüm yapması gerekiyor. DSİ Müdürü şuan da ölçüm analizlerini yapıyor. En az 2 yıllık veri olmadan DSİ yatırım yapmıyor. Çalışmalar iyi yönde ilerliyor. Diğer bir sorun mevcut Uğur Suyu, Düzce’nin içme suyunun yüzde 80’ni oradan karşılanıyor, yüzde 20’si pompalardan geliyor. Beyköy Bölgesinde üstlerin birleştiği bir alan var oraya bir regülatör yapıyoruz. Acil ve hızlı bir şekilde oraya bir regülatör kuruyoruz. Çünkü oradaki su kaynağı yeterli ve temiz su yani arıtması masrafsız su, yaklaşık 2 kilometrelik bir mesafe var. Boru hattı döşeyeceğiz. Tabi orada doğal cazibe yok, pompayla su basmak gerekiyor. Pompa istasyonu, terfi istasyonu kuracağız. 2 ay içinde çözüme kavuşturacağız. Geçen gün İller Bankasıyla görüştük anlaştık. Büyük bir heyet Düzce’ye geldi. Düzce’deki içme suyu şebekesini yenileceğiz. Dağıtım şebekesini İller Bankası ile beraber kaynağın arttırılması, büyütülmesi konusunu da DSİ ile beraber çalışacağız. Su konusu ile ilgili kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Hızlıca çalışıyoruz. Peki bu ara bugünler de ne yapacağız? Arkadaşlar, Beyköydeki depoda su seviyesi azaldıkça, Düzce’deki borulardaki basınç da düşüyor. 4 katlardan su akmamaya başlıyor. Borulara basınç veremiyoruz, çünkü borular eski hemen patlıyor. O yüzden az önce bahsettiğim acil proje kapsamında yaklaşık 100 Milyon liralık bir yatırımı DSİ aracılığıyla Düzce’ye getiriyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar (9)
Aylin 12 ay önce
Düzce büyüyor, binalarla doluyor. Nüfus olarak Büyükşehir olma yolundadır doğrudur
Düzce'nin sorunlarına erteleme veya günü geçiştirme olarak bakılmış olsaydı herhalde Başkan 100 Milyon liralık bir yatırım yapmazdı.
Tamir olunacak asfaltı kırıp yamalayacak ne yapacak 1 km yeni asfalt mı dökecek.
Dr. Faruk Özlü hiç bir çalışmasında ve hiç bir projesinde günlük düşünmeyecek kadar Vizyon sahibi bir başkandır.
Su meselesi içinse 2 - 3 tamirat işini ne kadar büyüttünüz. Hiç mi tamir yapılmayacak.
Düzceyi seviyor olmak upuzun bir eleştiri yazısı yazmak olmamalı, Düzce için ne yaptınız onu sorgularım. Şurda 100 BİN tl lik bir yatırım var balık tutamadık diye bir dünya terane yapmışsınız vAllahi tebrikler
STS 12 ay önce
UĞUR SUYUNUN ÜZERİNE BİR BARAJ YAPILMALIDIR
Ebru 12 ay önce
Bina yıkmayı bırakıp sorunları çözerseniz iyi olur
Selim 12 ay önce
Yer altı suları düzcenin her yerinde 24 saat boşa akıyor.. Yer üstünde su kıtlığı çekiyoruz
MUHAMMED 12 ay önce
YAZIKLAR OLSUN SİZE
Beyköylü 12 ay önce
Beyköy -Uğur köyü yolu vadi içinden geçiyor oraya küçük bir baraj yapılırsa hem Beyköyün heöde Düzce’nin su sorunu uzun yıllar için çözülmüş olur
hamza 12 ay önce
Hayirli olsun ne zaman acaba söz uzerinde hersey tamam guzel ama gorunurde hicbirsey yok..
İrfan 12 ay önce
Bügün 10 Temmuz 2020.İki ayda çözülecek dediniz.10 Eylül de teşekkür edeceğiz.İnşAllah.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17°
parçalı bulutlu