banner851

banner955

BAŞKAN ÖZLÜ: İSKİ YATIRIM YAPANA KADAR KISITLAMALAR ASKIYA ALINSIN

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin’in ardından Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü de Düzce Ovası’na çivi çaktırmayan İSKİ nedeniyle yaşanan sıkıntılara çözüm için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den ‘Çözüm’ istedi. Başkan Özlü, İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılayacak Melen Havzası Özel Hükümleri’nin yeniden gözden geçirilmesi ve havza çevresinde alt yapı çalışması yapacak İSKİ’nin sorumluluklarını karşılayana kadar hükümlerin askıya alınması gerektiğini söyledi.

Düzce 04.06.2020, 17:10 04.06.2020, 17:25
2808
BAŞKAN ÖZLÜ: İSKİ YATIRIM YAPANA KADAR KISITLAMALAR ASKIYA ALINSIN
banner1032

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, İstanbul’a içme suyu kaynağı sağlaması konusunda uzun yıllardır gündemi meşgul eden ve nihai sonuca erişemeyen Melen Havzası konusunda önemli bir adım attı. Melen havzasında eksik olan alt yapı ve yatırımların 300 bin nüfusu barındıran alanda büyük dezavantaj olduğuna her fırsatta dikkat çeken Başkan Özlü, konuyu çözüme kavuşturmak amacıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den talepte bulundu.

Konu hakkında bir açıklama yapan Başkan Özlü, ilk olarak 2009 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile içme suyu havzası ilan edilen ve yüzde 80’i Düzce’nin sınırları içinde bulunan Melen Havzası’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin uzun yıllar çalışması ile hakkında belirlenen Özel Hükümler çerçevesinde kalkınması gerektiğine vurgu yaptı.

“Kısıtlamalar İSKİ’nin yatırımlarından sonra yürürlüğe girmelidir”

Toplamı 2 bin 317 kilometrekare olan Melen Havzası’nın Özel Hükümleri, yürürlüğe girdiği anda tüm Türkiye’deki içme suyu havzaları için uygulanan kısıtlamalar, Düzce’nin de büyük bölümünde alt yapı, imar, yatırım ve girişim konularını yakından ilgilendirecek. Konunun önemine dikkat çeken Başkan Dr. Faruk Özlü Melen çevresinde yaşayan 300 bin nüfusun alt yapı sistemlerini yapması gereken İSKİ’nin sorumluluklarına atıfta bulunarak şunları söyledi: “Özel hükümlerin oluşturulması sürecinde Düzce’deki kurumlarımızla çeşitli toplantı ve görüşmeler yapılmıştır. Ancak kurumlarımızın görüşleri ve itirazları tek tek açıklanmış olmasına rağmen Özel Hükümlere yansıtılmamıştır. Bunun sonucu olarak Düzce ili yerleşim bölgelerine uygulanması çok büyük ekonomik, sosyal ve siyasal sorunlar doğuracak kısıtlamalar getirilmiştir. Kuşkusuz çevre ve suyun koruması hepimizin ortak sorumluluğudur ancak Türkiye’deki içme suyu havzalarının birçoğunun çevresinde çok yerleşim olmaması ile birlikte Düzce’de bu durum farklılık göstermektedir. Söz konusu Melen Havzası alanında yaklaşık 300 bin nüfus ve ekonomik yaşamın neredeyse tamamı yer almaktadır. Bu çerçevede Melen Özel Hükümleri’ne ilişkin kısıtlamaların İSKİ tarafından öncelikle yapılması gereken işlerin tamamlanmasından sonra yürürlüğe girmesi büyük önem taşımaktadır.”

“Yatırımcıyı etkileyecek kısıtlamalar muhatapları ile yeniden görüşülsün”

Melen Havzası’nda ülke ekonomisine katkı sağlayan çok fazla girişimci olduğuna da dikkat çeken Başkan Özlü; “Resmi havza genişliği 2 bin 317 km olan Melen Havzası’nın yüzde 80’i Düzce’mizin sınırları içinde yer almaktadır. Bu alanın doğallığını bozmadan, bölgede bulunan girişimcilerimizin ve vatandaşlarımızın da talepleri doğrultusunda havzayı kapsayan Özel Hükümlerin yeniden görüşülerek karara bağlanması hem ilimiz hem de içme suyu havzalarının daha iyi korunması açısından çok önemlidir.” dedi.

Yorumlar (19)
Osman 2 yıl önce
Binali Yıldırım İBB'ni alsaydı aynı tavrı sergiler miydiniz? zannetmiyorum. Veya yıllarca İBB bu işlerin muhatabıydı, ne yapıldı şimdiye kadar? Basit siyasi çekişmelerin ülkeye yararı yok.
ahmet telli 2 yıl önce
iski ile ugrasacagına hızlı tren getir duzceye heykelini dikelim
Kominist Nevzat 2 yıl önce
Yıllardır siyasetin içerisinde olmak,
Ardında zerre şaibe bırakmamak.
Bunu anlat asıl Başkanım
Duzceli 2 yıl önce
25 yildir ist.ve iskiyi yoneten Akp idi.12 yil olmus Akpli iski bir halt yapmamis Duzceli akpli Belediyeler ses cikarmayip simdi neyin yaygarasi chp li belediye oluncami uyandiniz iski yatirimlarina.chp kaybetsin diye istanbulda kadiniz 25 gun sayin ozlu peki ne oldu kaybettiniz ee.simdi ne istiyorsun .sana kosa kosa gelip ismi yapacak saniyordun nasil Akp engelleme yapiyor hizmet yapmasin diye ist beldoyesini.Onlarda sizin isteklerinizi yapmama haklari var.
avci 2 yıl önce
iski ile siz imza attınız sorun ne chp mi anlayamıyoruz balık akıllı olmayın lütfen
Köylü 2 yıl önce
D.100 karayolu üzeri Düzceden gölyaka sapagına kadar köylerde alt yapı istiyoruz en önemli yerler buraları bütün pis sular kanallar ile melen havzasına gidiyor iski buraların bir an önce alt yapı yapılsın
Köylü 2 yıl önce
D.100 karayolu üzeri Düzceden gölyaka sapagına kadar köylerde alt yapı istiyoruz en önemli yerler buraları bütün pis sular kanallar ile melen havzasına gidiyor iski buraların bir an önce alt yapı yapılsın
Ülkücü 2 yıl önce
MHP olarak Faruk Özlü'nün yanındayız. Düzce olarak ta yanında durmalıyız. Bu Milli bir mesele.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
parçalı bulutlu