banner851

banner955

BAŞKAN ÖZLÜ TRT HABER'İN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; 12 Kasım Düzce Depreminin 23. Yıldönümü anma etkinlikleri nedeniyle TRT Haber’in canlı yayınına konuk oldu. Başkan Özlü, “Belediye olarak yapılaşma konusunda hassasiyet gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Düzce 13.11.2022, 17:15
1920
BAŞKAN ÖZLÜ TRT HABER'İN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Dün akşam Anıt Park Meydanında düzenlenen “Çök-Kapan-Tutun” tatbikatının  ardından TRT Haber Anıt Park Meydanından canlı yayın gerçekleştirdi. Programa konuk olan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü yeni bir şehir inşa edildiğine dikkat çekti.

“KONUT STOĞUMUZ YÜZDE 75-80 ORANINDA YENİ”

“Deprem yönetmeliğinin ön gördüğü tüm şartları harfiyen yerine getiriyoruz” diyen Başkan Özlü; “1999 depreminden sonra Düzce’de yeni bir şehir inşa edildi. Şu anda bizim konut stoğumuz yüzde 75-80 oranında yeni. Bu yeni yapılanmada deprem yönetmeliklerinin ön gördüğü bütün şartları harfiyen uyguluyoruz. Örneğin Belediyemiz bir bina yapımına, fabrika yapımına ruhsat verirken yönetmeliklerin ön gördüğü standartlardan taviz vermiyoruz. Dolayısıyla Düzce, yatay mimaride şekillenen, deprem standartlarından asla taviz vermeyen bir konutlaşmaya gidiyor. Düzce’de bundan sonra olası bir depremde 1999 yılındaki hasarın olmayacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz depremde 100 birim zarar gördüysek bu defa bu oranın 10 birime kadar düşeceğine inanıyorum” dedi.

“OLASI BİR DEPREME KARŞI TEDBİRLERİMİZİ ALDIK”

Düzce’nin olası bir depreme her zamankinden daha hazır olduğunu dile getiren Başkan Özlü; “Özellikle Batı Karadeniz bölgesi bu afetlere çok maruz kalan bir bölge. Deprem yaklaşık  30 yıllık periyotlar ile bu bölgede tekrarlanan bir hadisedir. O yüzden biz her zamankinden daha fazla depreme hazırız. Depreme karşı tedbirlerimizi almış durumdayız. Ülke çapında, tüm Türkiye’de duyarlılık son derece fazla. Özellikle 12 Kasım Düzce depreminin 23. Yıl dönümünde yapılan tatbikatın ulusal ölçekte yapılıyor olması bunun bir göstergesidir. Ben bu çerçevede İçişleri bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya teşekkür ediyorum. Tüm Türkiye’de bir tatbikat gerçekleşti biz de bunun bir parçasıydık. Düzce’nin deprem konusunda özellikle Belediye olarak yapılaşma konusunda hassasiyet gösterdiğimizi tekrarlamak isterim” ifadelerini kullandı.

banner844
Yorumlar (2)
Yorum 3 hafta önce
1. Kat 100 metrekare 2.ci kat 130 metrekare büyük daire elde etmek bu dışarı cikmalar binanın dengesini nasil etkiler sağlıklı olmadığını düşünüyorum ve çok sayıda bu şekilde bina var. Bir 2. Side 2018 de çıkan imar barışın da kac adet usule uygun olmayip iskan alan bina var bunlarda ayrı bi bilmece
iyi birisi 3 hafta önce
Allah bir daha deprem acısı yaşatmasın (amin) , Düzcenin en büyük problemi HAVA KİRLİLİĞİ , RESMEN ZEHİRLİ KÖMÜR KOKUSUNU SOLUYORUZ, Cumhuriyet ve Derelitütüncü Mahallelerindeki Kaplama Fabrikaları simsiyah Duman Çıkartıyor, lütfen bunada el atılsın