banner851

banner955

BAŞLANGIÇ TARİHİ 13 AĞUSTOS

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarlanın bulunduğu rakıma göre ideal hasat tarihlerini açıkladı. Yapılan açıklamada hasat tarihlerinin yanı sıra üreticilerin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verildi.

Düzce 02.08.2022, 13:00 02.08.2022, 15:55
1111
banner986

Yapılan açıklamada tarlanın bulunduğu rakıma göre hasat tarihinin değiştiğinin altı çizilirken, en erken hasat tarihi 13 Ağustos olarak belirlendi.

13 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR 1 EYLÜLE KADAR DEVAM EDİYOR

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre sahil kesimlerde bulunan, rakımı 0 ila 250 metre arasında olan tarlalarda, hasat tarihi 13 Ağustos olarak belirlendi. Rakımı 250 ila 500 metre olan tarlalar için 18 Ağustos, 500 den yukarı olan tarlalar için ise 24 Ağustos olarak belirlendi.

ZAYİ VERMEMEK İÇİN DİKKAT

Tarım Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada fındık hasat tarihinin yanı sıra çiftçilerin dikkat etmesi gereken hususlara da değinildi. Bu kapsamda fındık hasadında zayi vermemek için her fırsatta ot temizliği yapılması gerektiğini vurgulayan müdürlük, çiftçileri şu uyarılarda bulundu.

“Bölgemizin yağışlı olması ve buna bağlı olarak da yabancı ot ve dikenlerin bol ve hızlı gelişme göstermesi fındık hasadını güçleştirmekte ve yere düşen fındıkların kaybolmasına neden olmaktadır. Üreticilerimiz tarafından fındık hasadına başlamadan önce fındık hasadını güçleştirmemesi ve yere düşen fındığın kaybolmaması için hasattan 5-10 gün önce fındık bahçelerinde ot temizliği yapılmalıdır.”

“HER FINDIK TARLASI AYNI ZAMANDA OLGUNLAŞMAZ”

Hasat olgunluğuna ulaşmadan toplanan fındıklarda randıman ve kalite kaybı yaşanacağından zamanından önce fındık hasadının yapılmaması önemlidir. Fındık çeşitlerinin hepsi aynı anda hasat olumuna gelmemektedir. Bu nedenle çeşitlerin ayrı ayrı ve hasat olumuna geldiğinde toplanması gerekir. Fakat bahçelerimizin karışık çeşitlerden kurulu olması, en azından bahçedeki hâkim çeşidin olgunlaştığında hasadın yapılmasını zorunlu kılmaktadır.”

Yorumlar (2)
Öz Düzceli 2 hafta önce
Allah bildiği gibi yapsın sizi.13 ağustosta fındık henüz dökülmeye başlamış olur.En erken 25 ağustos olmalı.Milleti galeyana getiriyorsunuz,kalite düşüyor..
08YAVUZ81 2 hafta önce
Tarım il müdürlüğü oda neymiş ne iş yaparmış yada ne işe yararmış bu açıklamalar bilim ötesi müthiş şekilde aydınlatıldık bu açıklamalarından dolayı bu kurumun müdürünün heykelinin dikilmesini talep ediyorum şehrin meydanına
26
açık