banner851

banner614

BAŞVURU İÇİN SON GÜN 22 OCAK

Yol göstericiliğini Düzce Üniversitesi’nin yaptığı arıcılık faaliyetlerinde artık söz sahibi konuma gelen Düzce’de yetiştiricilerin merakla beklediği haber geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arıcılık projelerine yüzde 50 hibe desteği sağlayacak.

banner619
Düzce 12.01.2021, 09:30
553
BAŞVURU İÇİN SON GÜN 22 OCAK

Özellikle bölgeye has arısıyla sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın dikkatini üzerine çeken Yığılca’da arıcılık faaliyetleri Düzce Üniversitesi’nin katkılarıyla giderek gelişiyor. İl genelinde arı yetiştiriciliğine merak saranların sayısı günden güne artarken, devlet desteği de her geçen yol artıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından arıcılık yetiştiriciliğine sağlanacak hibe desteğinden yararlanmak isteyen yatırımcıların 22 Ocak'a kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

Arıcılık destekleme konuları, arı ürünleri üretiminde kullanılacak boş kovan, şurupluk, bal sağım çadırı, güneş paneli, makine, alet-ekipman ve seyyar arıcı barakası gibi malzemeleri kapsayacak.

Destekten, Düzce’deki Arı Yetiştiricileri Birliği veya Bal Üreticileri Birliğine üye, Arıcılık Kayıt Sistemi'ne (AKS) müracaat tarihi itibarıyla en az 3 yıldır kayıtlı, AKS'deki aktif kovan sayısı bakımından 50 ve üstü arılı kovana sahip, bal üretimine ilaveten bulunduğu bölge ve ekotip dikkate alınarak diğer arı ürünlerinden arı sütü, polen, propolis, arı ekmeği (perga), arı zehiri, apilarnilden en az ikisini üreteceğini taahhüt eden arıcılar faydalanabilecek.

Desteklenecek yatırım konuları

Yatırım konularına göre hibe oranı, makine, alet- ekipman ve arıcı barakası alımı için arıcılıkta yüzde 50 uygulanacak.

Hibe desteklerine yönelik başvurular 22 Ocak 2021'e kadar yapılabilecek. Söz konusu süre, gerekli görülmesi halinde uzatılabilecek. Başvurular, İl Proje Yürütme Birimi (İPYB) tarafından, ilçelerde ilçe müdürlüğü tarafından kabul edilecek.

Başvurusu uygun olan yatırımcılar belirlenen kriterlere göre 5 iş günü içerisinde puanlanıp sıralanacak ve yatırıma uygun bulunan projeler onaylanacak.

Onaylanan yatırımcılara resmi bildirim yapılacak ve hangi yatırım konusuna başvurulmuş ise yatırımı tamamlaması için süreç başlatılacak.

Öte yandan arıcılık desteklemesinde makine, alet, ekipman için ödenecek hibe desteği 30 bin lirayı geçemeyecek.

HABER: C.ÜSTÜNER

banner844
Yorumlar (0)