banner851

banner614

BELEDİYE İŞLEM BAŞLATTI, MÜDÜRLÜK 'İZİNLERİ YOK' DEDİ

banner619

Düzce Merkez’e bağlı Tokuşlar Mahallesi’nde faaliyet gösteren Divapan Entegre Ağaç Fabrikası'nda kullanılan malzemelerden geriye kalan ve cüruf diye tabir edilen atıklar, kamyonlarla mahallede eski okulun bulunduğu alana dökülmeye başlandı. Kendilerine hiçbir bilgi verilmeden fabrika yönetiminin zararlı olabilecek atıkları açık alana dökmesinden rahatsız olan mahalleli, buna nasıl göz yumulduğunu sorgularken, Mahalle Muhtarı Selehattin Çağlar'ın bu tehlike saçan duruma izin verdiği iddia edildi.

banner846
Düzce 06.04.2021, 21:16 08.04.2021, 16:23
3989
banner844

Yıllardır başta hava olmak üzere çevreyi kirlettiği iddiaları ile adından söz ettiren Divapan fabrikası yine aynı suçlamalarla karşı karşıya... Üstelik bu kez yaptığı cezasız da kalmayacak. Fabrikanın kurulu bulunduğu merkeze bağlı Tokuşlar Mahallesi'nde bulunan eski okul alanına atık malzemeler döküldüğünü gören mahalle sakinleri durumdan şikayetçi oldu. Mahalleli yaptığı araştırmalar sonucunda, fabrikada yanan malzemelerden geri kalan ve kimyasal barındırma olasılığı yüksek olan atık malzemelerin Divapan kamyonlarınca mahallenin ortasına döküldüğünü öğrendi. Bunun üzerine sağlıklarını tehdit eden bu çevre sorununa sessiz kalmayan mahalle halkı ilgili makamlara şikayette bulundu. İhbar üzerine Düzce Belediyesi Temizlik İşleri ve Zabıta ekipleri bölgeyi mercek altına aldı. 

Burada yapılan inceleme sonucunda uluorta dökülen atık madde ile ilgili kimyasal analiz yapılmadığı belirlendi. İlgili kanunlar gereği atık maddenin açık alana dökülemeyeceği ve herhangi bir şekilde dolgu malzemesi olarak kullanılamayacağı gerekçesiyle söz konusu fabrika hakkında tutanak tutularak işlem başlatıldı.  

MÜDÜRLÜK: BİZE BAŞVURU YAPILMADI 

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Düzce İl Müdürlüğü’nden de konu ile ilgili açıklama geldi.Yapılan açıklamada konu ile ilgili müdürlükten herhangi bir izin olmadığının altı çizilerek, “Dolgu malzemesi olarak kujllanılabilmesi için üniversitenin teknik bir rapor sunması ve müdürlüğümüzce incelemeler yapılarak incelenmesi gerekmektedir. Söz konusu fabrikadan müdürlüğümüze herhangi bir başvuru yapılmamıştır” denildi.  

Diğer yandan mahallede yaşayan vatandaşları ayaklandıran bu atık rezaletinden mahalle muhtarının haberdar olduğu ve fabrika yönetimine izin verenin de kendisi olduğu iddia edildi.

Yorumlar (14)
Rahmetli 4 ay önce
Fabrikada fırın yok ki cüruf olsun. Haberi yapıyorsun madem önce MDF üretimi nasıl yapılır üretimden açıpa çıkan malzeme ne? ne işe yarar araştır öyle yap bari.
Halk 4 ay önce
Cevreymis, hava kirliligiymis kimin umrunda. Basta Il cevre muduru, yerel yonetim amirleri, lütfen bu sefer tarafsız, adil bir şekilde görevlerini yapsınlar. Küçük hesaplar kimse yapmasın artık. Yeter...
Duzceli 4 ay önce
Suyu kaçak kullanan divapan belediyeye yardımda bulunarak nasıl barış sagladiysa yine maddi yardım yapar Muzaffer bey Belesiye başkanı da susar kaçak su olayı nasıl kapandiysa bu da kapanır
Dertli vatandaş 4 ay önce
Mahalle muhtarını sorgulayın neler neler çıkacak.. olumlu mesaj ayanlarda kendi yandaşları onlarda zehirlendiklerinin farkında..
Köylü 4 ay önce
Ey tokuşlar köylüleri hem ekmeğini yeyin hem kepçe lazım kamyon yalvarın caminizdeki klimaya kadar fabrika alsın siz gidin sürekli şikayet edin çok şerefli milletsiniz aferim
Veli söz 4 ay önce
Gece saatlerinde baskın yapın baca sistemini kontrol edin.daha Neler var neler Nurhan Kartal hanım!!!lütfen....
Rumuz 4 ay önce
Rezilliğe bakar mısınız? Mahalleli araştırma yapıyor. Belediye valilik nerde? Ne iş yapıyorsunuz kafanızı o binalardan bir dışarı çıkarsanıza.
CAN 4 ay önce
REZILK RESMEN ALMANYADA BÖYLE ISLER OLMAZ MEDENIYET DIZ BOYU SANKI DÜZCE AFKANISTAN OLMUS
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın