banner851

banner614

BİR TARAF İHYA, ÖBÜR TARAF HARABE

Düzce ve bölgesinin fatihi, Osmanlı Devleti’nin ilk kumandanlarından Konur Alp Gazi’nin Konuralp’te bulunan türbesinin son görüntüsü içleri acıtıyor. Antik Kent’in gün yüzüne çıkartılması için hummalı bir çalışma yürütülürken hemen yanı başındaki türbenin atıl hali, Düzce’nin en önemli manevi şahsiyetine saygısızlık” yorumlarına neden oluyor.

banner619
Düzce 28.01.2021, 12:59 28.01.2021, 17:20
5059
BİR TARAF İHYA, ÖBÜR TARAF HARABE

Osmanlı Devletinin kuruluşunda büyük hizmetleri geçen ve Osman Gazi ile Orhan Gazi’nin ilk kumandanlarından olan Konur Alp’in Bizans’tan alarak Osmanlı’ya kattığı ve kendi adıyla anılan Konuralp’te bulunan mezarının son hali içleri acıtıyor.

ARDİYE GİBİ KULLANILIYOR, ÇÖPTEN GEÇİLMİYOR

0 542 767 18 81 numaralı Öncü Haber Whatsapp İhbar Hattı’na gönderilen görüntülerde türbenin içine eski kapı ve eşyaların konularak adeta ardiye gibi kullanıldığı, dışının ise çöpten geçilmediği görülüyor.

Türbeye çok yakın bir yerde olan Antik Kent’in gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılması için hummalı bir çalışma yürütülürken hemen yanı başında bulunan ve bölgenin fatihi olan Konur Alp Gazi’nin sahipsiz kalması vatandaşın da tepkisine neden oldu.

“BURAYA DA EL ATILAMAZ MIYDI?”

Görüntüleri haber merkezine ulaştıran vatandaş, “Bugün Konuralp’te idim. Şeyh Sibli Hazretleri ve Konuralp Gazi Türbesini bu şekilde görünce üzüldüm. Konuralp’te bu kadar kazı yapıyorlar. Burasına bir el atılamaz mıydı?” sözleriyle durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Aylardır atıl bir vaziyette olan Konuralp Gazi Türbesi’nin yürek sızlatan Düzce’ye yakışmayan görüntüsüne karşı adım atılmaması “Düzce’nin en önemli manevi şahsiyetine saygısızlık” olarak yorumlarına neden oldu.

STRATEJİ ‘KONUR ALP GAZİ DİYARI DÜZCE’ AMA…

Son dönemde Düzce’nin turizmde hamle yapması için yeni bir strateji oluşturan ve “Konur Alp Gazi Diyarı Düzce” sloganıyla şehrin giriş çıkışlarını donatan Düzce Belediyesi’nin bu hamlesine rağmen türbenin neden büyük kumandana yakışır şekilde düzenlenmediği merak konusu oldu.

ÖZLÜ: ‘DİREK TAŞI KONUR ALP GAZİ’DİR’

Son dönemde Konur Alp Gazi’ye verdiği önemle bilinen ve her fırsatta bunu vurgulayan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, geçtiğimiz ağustos ayında yaptığı bir açıklamada, “Kafkaslardan gelenler var, Balkanlar'dan gelenler var. Bu insanlar hep barış içinde yaşıyor. Bakın 1864’ten beri Düzce’de hiçbir etnik çatışma olmamıştır. Farklılıklar birlikte yaşayabilen bir kültüre sahibiz. Buradaki temel direk taşı Konur Alp Gazi’dir” diyerek Düzce bölgesinin fatihinin tarih içindeki önemine dikkat çekmişti.

Özlü, “Bu bölgenin fatihi, bu bölgeyi fetheden, müslümanlaştıran ve biz torunlarına bırakan Konuralp Gazidir. Bundan böyle “Konuralp Gazi Diyarı Düzce” terimini kullanacağız” sözleriyle Düzce’de yürütülecek yeni kültürel stratejiyi duyurmuştu.

BELEDİYE'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan Düzce Belediyesi adeta kaderine terk edilen türbenin Konuralp Merkez Camii Güzelleştirme Derneği 'nin sorumluluğunda olduğunu açıkladı.

HABER: Mehmet GÜNESEN

banner844
Yorumlar (12)
Ehli Hak 8 ay önce
Biz dernekten memnunuz 4 ay gibi kısa bir sürede camiyi çok güzel bir hale getirdiler. İnanın türbe derneğin kontrolunde olsaydı orasını bu halde bırakmazdı... Şu an asıl sorumlular hedef saptırma peşinde...
ÖZER ODABAŞ 8 ay önce
Kasabalı O lojmanın yapımına ne Aykut nede ailesinden herhangi bir kişinin 1 kuruşu dahi geçmemiştir büyük bir miktarı Ankara müftüsü kalanını da kasabanın yardımsever insanları vermiştir(Böyle şeyler aslında yazılmaz ama sizin gibi boş atıp boşa sallayanlar için yazmak durumunda kalıyorum yardım severlerin affına sığınıyorum)yardım edenlerden başta gelen isimler ;Murat Yazan,Caner hatipoğlu,İrfan Cebeci,Hakkı odabaş,Adnan demir,EkremÖzcanım,Kenan Uçar,Yusuf Uçar sadece bazılarıdır.Allah yardım eden etmeyen herkesten razı olsun ismin yazmıyor ama beni mutlaka tanırsın gel ben sana tam listeyi vereyim
C.D 8 ay önce
Dernek koca camiyi ve lojmanı yaptı türbeyimi yapamıyacak.Türbe Anıtlar kuruluna ve belediyeye ait olduğu için cami derneği bir şey yapamıyor Bunuda camiye gidip gelen herkes biliyor.
Düzceli 8 ay önce
O zaman devlet olarak dernekler hizmet yapıyorlarsa kapatılmalı devletimiz ele alıp böyle saygıdeğer yerlerinin koruma altına alınması için gereğini yapmalı.böyle İslami yerlere değer verilmese insanlığın ne anlamı kaldı
Adige 8 ay önce
O KONURLAP GAZİ'NİN TÜRBESİNİN YAPIMI CAMİİ DERNEGİNE AİT DEGİLDİR. TÜRBEYİ O HALDE BİRAKAN MÜZELER MÜDÜRLÜĞÜDÜR. BOŞUNA CAMİİN DERNEKLERİNE ÇAMUR ATMAYIN
Musa Demirci 8 ay önce
Düzce nin bir tarihi olduğu meydana cıkıyor bir de sahip cıkabilseler
Ahmet Türkmenoğlu 8 ay önce
Yerli uçak göklerde daha ne istiyorsunuz.
CAN 8 ay önce
REZILIK RESMEN KIM SORUMLUYSA ONA HESAP KESILSIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın