banner851

banner614

BU HABER İÇİNİZİ ISITACAK

banner619

Düzce'de bir ortaokulun idarecileri tarafından çocuklarda hayvan sevgisinin geliştirilmesi amacıyla sahiplenilen üç sokak köpeği okulun maskotu oldu.

banner846
Düzce 23.09.2019, 17:19 24.09.2019, 15:36
2628
banner844

Düzce TOKİ Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Muhsin Celep, yeni eğitim öğretim yılının başlamasından kısa süre sonra okul çevresinde üç sokak köpeği gördü.

Celep, çocukların da köpeklere ilgi göstermesi üzerine durumu öğrenci velisi olan Düzce Hayvan Hakları Derneği üyesi Didem Aksoy'a anlattı.Bunun üzerine hayvanların okulun arka kısmında bulunan alanda barınması için Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne başvuran Aksoy, aşılarını yaptırdıktan ve kulübe temin ettikten sonra köpekler için yeni bir yaşam alanı oluşturdu.

"Garip", "Genç" ve "Kibar" ismi verilen köpekler, ders aralarında çocukların ilgi odağı haline geldi. "Köpekleri sahiplenmenin çocuklar üzerinde olumlu etkisi oldu"

Okul müdürü Muhsin Celep, yaptığı açıklamada, köpekleri sahiplenmenin çocuklar üzerinde çok olumlu etkilerini gördüklerini söyledi.

Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ve Düzce Hayvan Hakları Derneği ile hayvanların sahiplenilmesi ve onlara yeni bir yaşam alanı oluşturulması konusunda ortak çalışma yaptıklarını aktaran Celep, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimizin bu konuda sorumluluk kazanarak hayvanlara sahip çıkmaları amacıyla böyle bir proje yaptık. Çocuklarımız çok mutlu, sokak hayvanlarımız mutlu. Biz de mutluyuz. İnsanın doğasında vardır hayvan sevgisi. Bu bir kuş, balık ya da sokak köpeği olabilir. Biz bu çalışmayla hem çocuklara hayvan sevgisini aşılıyoruz hem de diğer canlılarla dünyayı ortak kullanmayı öğretmeyi hedefliyoruz. Sokak hayvanları için de sağlıklı bir şekilde, hijyenik bir ortamda barınmalarını sağlamak amacıyla yapılan iki yönlü bir proje oldu.""Bu tür projelere desteklerimiz devam edecek"


Düzce Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü orman mühendisi Esin İpek de okul yönetiminin çok güzel bir projeye imza attığını belirterek, "Birkaç hayvanımızı sokaktan kurtarmış olduk. Biz de kulübe desteğiyle projeye ortak olduk. Bu tür projelere desteklerimiz devam edecek." ifadelerini kullandı.Düzce Hayvan Hakları Derneği Üyesi Didem Aksoy ise projenin diğer okullara örnek olmasını istediğini dile getirerek, "Bütün okulların sokak köpeği sahiplenmesini isterim. Hem çocuklarımız hayvan sevgisiyle büyüsün hem de hayvanların barınacak bir yeri olsun. Hayvanlarla büyüyen çocuklar gerçekten çok fazla merhamet sahibi oluyor. Sorumluluk duyguları çok fazla gelişiyor." diye konuştu. (AA)
 

Yorumlar (8)
Melodi 2 yıl önce
Bu habere çok sevindim bizimle yaşaması için yaratılmış hayvanları öcü gibi gösterip düşman ilan ettiler bir yerin mazlumu yaşlısı hayvanı Allah tarafından orada yaşayanlara emanet edilmiştir bunlara sahip çıkışmayınca öyle havaya bakıp neden yağmur yağmıyor neden huzur yok diye söylenip dururuz merhamet olmayınca başa herşey gelir tebrik ediyorum Allah razı olsun
dzc81 2 yıl önce
hayvan sevgisi iyi güzelde? ama çocuklara saldırıyor bazıları onlara ne yapacaz. konutlarda kaçdefa karşılaştık böle vakalarla...çözüm istiyoruz.
vatandaş 2 yıl önce
Bu örnek davranışı alkışlıyorum.Tüm Düzcelileri sokak hayvanlarını korumaya davet ediyorum.
raciye 2 yıl önce
helal olsun bravo. Canı gönülden tebrik ediyor projenin yaygınlaşması için destekleri ve güzel haberleri bekliyoruz.
AİTOR 2 yıl önce
öncü den şaşırtıcı bir haber, sokak hayvanlarının katledilmesi için alıştığımız haftalık haberi bekliyorduk
adamın teki 2 yıl önce
Bakanlığın gözüne gireceğiz diye yapılan bir uygulama değildir umarım. Köpek tenyasına dikkat! Bence vazgeçin!
tebrikler çocuklar 2 yıl önce
sokaklarda çığırtkanlık yapan HAYTAP çılar bu çocuklar kadar olamıyorlar, gösteriş için küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla gösteri yapıyorlar, asıl amaçlarını unutmuşlar. helal olsun bu çocuklara, geleceğin HAYTAP savunucusu işte bu çocuklar.
Duzceli 2 yıl önce
Siz ne guzel insanlarsiniz...