banner851

banner955

BU MEVSİMDE SOFRALARIN VAZGEÇİLMEZİ…

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Düzce’nin dokuz adet “Somut Olmayan Kültürel Miras Unsuru” Ulusal Envantere alınarak tescillendiğini duyurdu. Düzce’de sofraların vazgeçilmez lezzeti kaldirik otu da listede yer aldı.

Düzce 24.03.2021, 15:41 25.03.2021, 16:48
3803

Türkiye'nin yaşayan miras değerlerinin ve eşsiz kültürel hazinelerinin kayıt altına alındığı ulusal envanter, Bakanlık Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş başkanlığında, çeşitli üniversitelerden uzman akademisyenlerin oluşturduğu Somut Olmayan Kültürel Miras Değerlendirme Kurulunun kararıyla yeniden düzenlendi.

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yürütülen çalışmalar kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne gönderilen 9 kültürel unsurun bakanlıkça uygun görülerek “Ulusal Envanter Listesi”nde kayıt altına alındığını duyurdu.

Ulusal Envantere Alınan Dokuz Unsur; Kaplan Dede Dağı Yağmur Duası, Kabartma Sanatı/Gravür, Savatlı Gümüş İşlemeciliği, Çerkez Kemençesi Yapımcılığı, Aşta ve Aşta Kesme Usulü, Efteni Gölü Efsanesi, Düzce Leperüş Oyunu, Kaldirik Otu, Melengücceği Tatlısı oldu.

Müdürlükten yapılan açıklamada, “İlimizin kültür hayatına katkı sağlayacak olan “Somut Olmayan Kültürel Miras Unsurları”nı tespit ve kayıt altına alınması için yürüttüğü çalışmalar devam etmektedir” denildi.

Yorumlar (3)
Akçakoca 2 yıl önce
JEWEL,jewel nicli olunca Melengücceğini duymamanız normaldir.Yolunuz düşer Akçakocayı ziyaret ederseniz tatma imkanınız olur inşAllah.Akçakocaya özgü bir tatlı çeşidirir,başka yerde bulunmaz.Saygılarımızla.
HD 2 yıl önce
yedi göbek Düzce liyim melengücceği nedir
JEWEL 2 yıl önce
Ceddim Düzce li melengücceği diye bir tatlı bilmeyiz duymadık
Yeni Sayımız