banner851

banner614

BU ÖĞRENCİLER ALKIŞI HAK ETTİ

banner619

Düzce Üniversitesi’nde eğitim gören 3 öğrenci, özverili şekilde çalışan sağlık personeli için Düzce Teknopark’ın altyapı desteği ile bin adet yüz siperliği üretti. Öğrencilere bu duyarlı davranışları için teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, herkesin bu mücadeleye destek olması halinde en kısa zamanda Covid-19 salgının son bulacağını söyledi.

banner846
Düzce 17.04.2020, 12:00 17.04.2020, 12:07
1261
BU ÖĞRENCİLER ALKIŞI HAK ETTİ
banner844

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele eden Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi için Teknopark'ın desteği ile üretime geçen öğrenciler,  yaptıkları ile büyük bir sorumluluk örneği gösterdis.Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nde eğitim gören; Uğur Durmuş, Burak Karaman ve Emrah Kilis, Düzce Teknopark’ın altyapı desteği ile 3 boyutlu yazıcılarda üretmiş oldukları bin adet yüz siperliğini, fedakarca çalışan sağlık personelinin kullanımına sunulmak üzere Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay'a teslim etti.

Rektör’den teşekkür

Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, öğrencilere göstermiş oldukları bu duyarlılıktan dolayı teşekkür ederek, herkesin bu mücadeleye destek olması halinde en kısa zamanda Covid-19 salgının son bulacağını söyledi. Bu zor günlerin biteceğini de sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, yetkililerin uyarılarına herkesin dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Çok önemli bir iş gerçekleştirdiler”

Üretilen ürünler hakkında açıklamalarda bulunan Düzce Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ise, öğrencilerin akademik hayatta elde ettikleri bilgi birikimiyle sağlık çalışanlarının güvenliğini artırmaya yönelik ekipmanlar geliştirerek çok önemli bir iş gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ayrıca Balbay, öğrencilerin yaptığı çalışma ile ambu cihazlarında kullanılmak üzere tasarlanan aparat sayesinde virüslü hastaya entübe işlemi yapılırken, ambu cihazından geri dönen virüslü havanın bir saklama haznesinde toplanacağını ve virüs içeren havanın ortama yayılmasının önleneceğini söyledi.

Tasarımı ve prototip üretimi gerçekleştirilen aparatlar sayesinde, hasta ve hekimler arasındaki hava dolaşımının da kesileceğini açıklayan Prof. Dr. Balbay, önlenen hava dolaşımı sayesinde sağlık personellerine Covid-19 bulaşma riskinin de minimum seviyeye indirileceğini dile getirdi.

Yapılan çalışmalardan dolayı memnuniyetini dile getiren Düzce Teknopark Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Özkan Şahin ise, Teknopark olarak bu mücadeleye ellerinden gelen desteği sürdüreceklerini söyledi.

Yorumlar (1)
hamza 1 yıl önce
Hocam ogrencilerin isi maske yapmak degil hergun degisik sekilli maskeler yapiyorlar araba kapartasimi bu bunu saglik bakanligi devlet dagitacak ogrenci dersine okuluna baksin proje uretsin birde madem maske yapicaksiniz halka dagitin madem
29°
açık