banner851

banner614

BU YAĞMURA DİKKAT

banner619

Tuzla'daki bir fabrikada meydana gelen yangın nedeniyle havaya salınan kimyasallar rüzgarın etkisiyle İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Sakarya ve Düzce sınırına kadar yayıldı. Bölgenin yeni bir yağışlı hava dalgasına girmesi nedeniyle uzmanlardan uyarı gecikmedi. Yağacak yağmurlarla birlikte yangında havaya yayılan kimyasalların yer yüzüne ineceğine dikkat çekilerek, "Yağmur altında durmayın!" çağrısı yapıldı.

banner846
Düzce 20.09.2019, 10:39 20.09.2019, 15:04
9208
banner844

İstanbul'un Tuzla ilçesi Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde asfalt ve kimyasal madde üretimi yapan fabrikada meydana gelen yangından sonra Düzce, Kocaeli ve Sakarya'da bugün beklenen gökgürültülü sağanak yağış nedeniyle uyarılar peş peşe geldi. Uzmanlar, bugün ve haftasonu yaşanması beklenen yağmur sırasında; atmosferde birikmiş kimyasalların yeryüzüne inmesi riskine karşı yağmur altında durmamaya özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi.

Yangın nedeniyle havaya salınan kimyasalların rüzgarın etkisiyle İstanbul'un yanı sıra Kocaeli, Sakarya ve Düzce sınırına kadar yayılması tedirginliğe neden olurken, bölge için yoğun yağış beklenmesi uyarıları beraberinde getirdi. Uzmanların yanı sıra çevre illerde faaliyet gösteren bazı şirketler de çalışanlarına uyarı mesajı gönderdi.Mesajda, yangın sonrası çıkan kimyasal gazların havaya yayıldığı, yağacak yağmurun tehlikeli olabileceği belirtildi. Çalışanlara ve ailelerine dışarı çıkmama uyarısı yapıldı. Yangın ve patlama üzerine açıklama yayımlayan Kimya Mühendisleri Odası ise patlama sonucu havaya karışan kimyasalların tehlikelerini vurguladı.

Öte yandan İstanbul Tuzla'da bulunan ve saatlerce yandıktan sonra kullanılamaz hale gelen fabrikaya ilişkin Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan yangın sırasında gökyüzüne karışan kimyasalların tehlike oluşturacağı iddialarına ilişkin açıklama geldi.Yapılan açıklamada halkın sağlığını tehdit eden herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Haber: C. ÜSTÜNER

Yorumlar (4)
Can . D 2 yıl önce
ONUBUNU BIRAKIN ALMANYADA BU ADI ALMAN GASTESINDE BU FABRIKALARI ORMANLARI PKK YAPDI DIYO ICERIDE CALISAN ADI PISLIKLER ADAMLARI BUNLARI HAPISE ARMIYACAN KAFASINA VURACAN
Yağmurda dumak 2 yıl önce
Ictigjmiz sular ne olacak köylerde kıyılardan depolardan geliyor ee zehirlencezmi
Resul İnan 2 yıl önce
hem meteroloji hem de konunun uzmanlarının beyanı var, panik yapacak bir durum yok yangınla ortaya çıkan atık havada tutunamaz, çoktan etrafa dağıldı, tek risk bu yağan yağmur ile duş almak, yağmur suyunu içmek.
teknoloji cagi 2 yıl önce
bu gibi olaylarda havadaki gazi kimyasili olcen bi cihaz yokmu ki milleti tegirdin ediyosunuz . tamam uyarin guzel bisey ama bunun olcumu yapilsa daha ii