banner851

banner614

ÇAĞRI ÜSTÜNE ÇAĞRI YAPILIYOR…

banner619

Sağlanan desteklerden faydalanamadığı için Düzce’de birçok esnaf, koronavirüs salgını sürecinde ayakta kalma mücadelesi verirken, Covid-19 nedeniyle ülke genelinde 500 bine yakın esnafın dükkânını kapattığını bildiren esnaf dernekleri çözüm için yapılması gerekenleri sıraladı.

banner846
Düzce 06.04.2020, 11:55
4480
ÇAĞRI ÜSTÜNE ÇAĞRI YAPILIYOR…
banner844

Düzceli esnaflar, koronavirüs salgını nedeniyle zor bir süreçten geçiyor. Düzce’de binlerce esnafın kepenk indirdiği şu günlerde, desteğin kapsamının genişletilmesi noktasında devlete sık sık çağrı yapılıyor.

Tüm esnaf kesiminin desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Covid-19 nedeniyle 500 bine yakın esnafımız dükkânını kapattı. Sosyal güvenlik primi ödemelerine bakılmaksızın tedavi ve ilaç alma sağlanmalı. Çalışmaya devam eden ise özellikle şoför esnafımız yolcu sayısının bir anda azalması nedeniyle en çok mağduriyet yaşayan kesim oldu. Bu nedenle akaryakıtta ÖTV ve KDV alınmaması sevindirici bir gelişme olacaktır.” dedi.

“Prim ödemesine bakılmaksızın tedavinin önü açılmalı”

İş yerini kapatan ve çalışmaya devam etmek zorunda olan esnaf için desteklerle ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2 Milyon esnafımızın 500 bine yakını iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Taksici, kamyoncu, otobüsçü, fırıncı, bakkal gibi diğer kesim esnafımız ise hala çalışmak zorunda. İş yerini kapatan, yanında işçisi, çırağı olan esnafımız da, çalışmak zorunda olan esnafımız da büyük bir mağduriyet yaşadı. Kredi, erteleme, ödemeler ve kısa çalışma ödeneği gibi verilen destekler nefes aldırsa da halen atılması gereken adımlar var. Bu konuda konfederasyon olarak ilgili yetkililer ile görüşmelerimiz devam ediyor. Tüm siyasi liderlerle görüşüyor, meclis komisyonlarında konuşuyoruz. Atılması gereken diğer adımların başında sosyal güvenlikte primin yatırılıp yatırılmadığına bakılmaksızın tedavi edilmesi ve eczanelerden ilaç alınabilmesinin önü açılması geliyor.” şeklinde belirtti.

“En çok mağdur olan kesimlerden biri şoför esnafı”

Vatandaşların evlerinde izole olması nedeniyle şoför esnafının yolcu sayısında ani düşüş olduğunu hatırlatan Palandöken, “Virüsün yayılmasını önlemek adına evlerde kalmayı sonuna kadar destekliyor ve bu harekete uyuyoruz. Fakat şoför esnafımız çalışmaya devam etmek zorunda. Yolcu sayısının ani düşüşü ise taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü gibi tüm şoför esnafımızın en çok mağdur olan kesim olmasına neden oldu. Taksilerde tek çift plaka sistemi olumlu fakat her durakta bu sayılar eşit değil. Kamyoncu, nakliyeci esnafımız da aynı şekilde halen yollarda. Bu nedenle bu zor dönemi atlatana kadar şoför esnafımızın kullandığı akaryakıtta ÖTV ve KDV alınmamalı. Çünkü bu günlerde maliyet kazancın kat be kat altında kalıyor. Akaryakıtta destekle birlikte asgari ücret düzeyinde bu kesime de bir yardım verilmesi, mağduriyetlerin giderilmesi noktasında çok önemli bir adım olacaktır.” diye vurguladı.

Yorumlar (5)
DİLEK 1 yıl önce
Bu güne kadar kazandıklarını yesinler resmen kudurmuşlardı zam zam zam şimdi kazanmasalar da olur yeterince kazandılar
Sacma 1 yıl önce
Şu çok saçma evt esnaf kan alıyor insan yokki iş olsun suan kazanan tayfa fırın ve marketçiler fakat şu da var kısa çalışma ödenegi 2 aya çalışmış 450 gun prm odenmıs isteniyor yapmayın bu durum da olmayanlara resmen aç kalın dıorsunuz devlet yardım edıo para destegı gıda dıorsunuz ama onlarında kıssası var yapmayın suan kriter belirleme zamanı degıl ufak çaptada olsa vatandaşımıza sahip cıkma zamanı biliyorum kredı verildi 0.49 dan ama herkese verilmiyor adamın 9 çocugu var ödenege uymuyor kriterler sonra işsizlik alamıo yardım alamıo kredı ye başvuramıyor bazıları şimdi der 9 çocuk neyine DİE bu kimseyi ilgilendirmez Bn sayı olarak verdı bu sekılde 1 çocugu olanda var 3 çocugu olanda yapmayın arkadaşlar devir destek devri kimse bilmezdi böyle olacağını rabbim tez zamanda bu hastalığı yenmeyi nasip etsin..
idris 1 yıl önce
suriyeli yada filistin arab vatandasi olsak bu ulkede daha degerli olurduk heralde ..fatura erteleme gida yardimi yapilmaliydi her haneye calisanlar gariban evde oturanlar zengin ..sistem yaptilar kafalarina gore halki ayristirmayin
fuat 1 yıl önce
45 yasindayim ben daha deprmede gordum o zamanda devletimiz cok yardim yapti ama simdi ? kredindediker faizli maske kolonya dediler yok bu insanalr ne yaoicak eanaf? Hergun fab.larda marketlerde calisan isciler vs. Birtane suriyeli yok ortalikta????
Alper 1 yıl önce
Sağlık sektörü zaten borcu olana bedava bakıyor. 2021e kadar ücret verilmiyor
14°
az bulutlu