banner851

banner614

CEDİDİYE’DE GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI, ZEMİN ETÜDÜ BAŞLADI

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün vizyon projelerinden olan şehrin merkezindeki Cedidiye Meydanı’nın tarihi dokuya uygun hale götürülmesini öngören Cedidiye Meydan Projesi için yeni bir aşamaya geçildi. Projenin zemin etüdü çalışmalarına başlanırken ilk kazmanın da çok kısa süre içinde vurulacağı kaydedildi.

banner619
Düzce 06.09.2021, 16:00 07.09.2021, 16:25
2831

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü liderliğinde şehrin kalbinde en önemli yaşam alanlarından biri olan Cedidiye Meydanı’ndaki "derme çatma" yapılar yerine modern, daha kullanışlı ve Cedidiye Camii'nin silüetine uygun iş yerleri ve yeraltı otoparkının yapılacağı proje için düğmeye basılmıştı.

Aradan geçen sürede işyeri sahipleriyle tek tek görüşülerek pazarlıklar tamamlandı. Camiinin restorasyonu için de Vakıflar Genel Müdürlüğü ile masaya oturuldu. Bu süreçlerin tamamlanmasının ardından Cedidiye Meydan Projesi’nin yapımı için ilk adım atıldı.

ZEMİN ETÜDÜNE BAŞLANDI

Kentin en önemli caddesi olan İstanbul Caddesi’nde uygulanan Kent Estetiği Projesi’yle bir bütün oluşturacak olan proje için İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince meydanda zemin etüdü yapılıyor. Modern mimari ile cami siluetine uygun yapıların inşa edileceği alanın zemin etüdünün tamamlanmasının ardından sismik kontrollerin de yapılacağı öğrenildi. Bu aşamadan sonraysa büyük proje için ilk kazma vurulacak.

‘DERME ÇATMA YAPILAR GİDECEK’

Çalışmalar hakkında bilgi veren Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, “ Düzce’mizi daha güzel ve modern hale getirmek için projelerimize başlıyor ve tamamlıyoruz. Derme çatma yapılardan oluşan Cedidiye Meydanı’ndaki yapıların yerine de modern ama cami mimarisine uygun yapılar yapacağız. Böylelikle Millet Bahçesi ve Kent Estetiği Projesini Cedidiye Meydan Projesi ile bütünleştireceğiz. Arkadaşlarımız meydan projesine başlamak amacıyla zemin etüdü çalışmasını başlattı. Zemin etüdünün analiz edilmesinin ardından projeye başlayacağız” ifadelerinde bulundu.

Projenin tamamlanmasının ardından Düzce, tarihi dokuya uygun bir meydan kazanmış olacak. Derme çatma işyerleri de camiinin mimarisine uygun olarak yeniden inşa edilecek. Proje aynı zamanda meydanın altına yapılacak olan 154 araçlık yer altı otoparkıyla da Düzce’nin otopark sorununa çözüm olacak.

banner844
Yorumlar (12)
düzcelii 3 hafta önce
her haberinizde su adamı övmeyi bırakın artık adamda vizyon sıfır yalakalığı bırakın da haber yapın
Ercan Solmaz 3 hafta önce
Sizce bitermi Konak Düğün salonunu yıktılar yerine hala bişey yok yıkılanin yerine bişey yapma yetenegi henüz gelişmemiş,
Sadece İnsan 3 hafta önce
Proje güzel kolay gelsin. Ancak o tam meydanda yer alan ve muhtemelen yaşça bir çoğumuzdan büyük olan güzelim çınar ağacını neden kestiniz? Ne güzel gölge yapıyordu. Şimdi projeye bakıyorum, neredeyse %100 oranında beton.. Yazın kavurma yapacaksınız bizden galiba orada. Bu kadar betoncu olmayın, yeşil düzce burası..
Genç Düzceliler 3 hafta önce
Merakımdan soruyorum burası bitince bende buraya bi konteynerden bozma çay kahve büfesi koyabilirmiyim torpilim yok ama merakımdan sordum ???
Cedidiyeli 3 hafta önce
Caminin inşaatı 50 sene sürdü. Tadilatı da 10 sene sürer. Şimdi tadilat için para istersiniz. Bedava namaz kılamayacakmıyız
Kadir Kayarca 3 hafta önce
Haydi bakalım merkez inşaat alanına hoşgeldiniz .Ana cadde bitmedi ,yıllar oldu millet bahçesi kapalı labirent gibi her yer …Bir de üzerine bu tam da yağışlar başladığı günde ne güzel .Elbette tamamlanırsa harika olacak ama ne zaman …
Yorumcu 3 hafta önce
Yine insana faydası olmyaan paranin taşa tooraga gömüldüğü oroje
Zehra 3 hafta önce
Böyle icraatleri takdir ediyoruz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın